ورزش سنگين باعث تشكيل لخته‌هاي خوني در سالمندان مي‌شود

۱۳۸۷/۰۱/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10245
ورزش سنگين باعث تشكيل لخته‌هاي خوني در سالمندان مي‌شود

به گزارش  سلامت نیوز به نقل ازايسنا، اين پژوهشگران خاطرنشان كردند: براي افراد سالخورده انجام ورزشهاي متعادل بسيار مناسب‌تر است و براي انان فوايد زيادي دارد.

دکتر سوزان هکبرت و دستياران وي در دانشگاه واشنگتن در آمريكا طي مطالعات خود 5 هزار و 534 فرد 65 ساله و مسن‌تر را که سابقه ابتلا به لخته‌هاي خوني سياهرگي يا ترومبوز سياهرگي نداشتند، به مدت يازده سال تحت آزمايش و مراقبت قرار دادند.

از جمله مسائلي كه در اين پژوهش مورد بررسي قرار گرفت، نوع ورزشي بود كه اين افراد انجام مي‌دادند.

در اين تحقيق راه رفتن به عنوان ورزش با شدت کم، ژيمناستيک به عنوان ورزش با شدت متوسط و دويدن به عنوان ورزش با شدت زياد مطرح شد.

در طول انجام پژوهش، متخصصان دريافتند كه 171 نفر از افراد تحت مطالعه به ترومبوز سياهرگي مبتلا شدند. در ابتدا با در نظر گرفتن عواملي همچون سن، جنس، نژاد، سلامت جسمي و شاخص توده بدني پژوهشگران ورزش را به عنوان عاملي در جهت افزايش بروز لخته خوني نمي‌دانستند، ولي در بررسي‌هاي بعدي مشخص شد كه ورزش‌هاي سنگين مانند دويدن سريع اين خطر را براي سالخوردگان افزايش مي دهد.

با وجود نتايج فوق اين متخصصان در مجموع توصيه مي‌كنند که ورزش كردن براي تمام گروه‌هاي سني حتي افراد سالمند بسيار مفيد است و بهتر است به صورت ملايم انجام گيرد.

نتايج اين پژوهش در نشريه انجمن طب سالخوردگان آمريکا منتشر شده است. اكثر مردم بر اين موضوع واقف هستند كه ورزش بخش مهمي را در الگوي زندگي انسان‌ها تشكيل مي دهد. ورزش منظم، سلامت جسمي و عقلي را حفظ مي‌كند و مي‌تواند خطر بروز بيماري‌هاي مزمن را كاهش دهد.

اگر ورزش را جزيي از برنامه روزمره خود قرار دهيد درمي‌يابيد كه انرژي بيشتري براي انجام ساير فعاليت‌هاي معمول روزانه خواهيد داشت.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.24905s, 19q