پيش‌درماني با دوز بالاي فوليت در حفاظت از ماهيچه قلب موثر است

۱۳۸۷/۰۱/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10246
پيش‌درماني با دوز بالاي فوليت در حفاظت از ماهيچه قلب موثر است

فوليت نوعي ويتامين ب محلول در آب است كه از مواد غذايي بدست مي‌آيد.

در تحقيقي كه نتيجه آن در نشريه سيركوليشن به چاپ رسيده، موش‌هاي آزمايشگاهي با فوليت يا شبه دارو تحت درمان قرار گرفتند. پس از يك هفته سرخرگ‌هاي قلبي سمت چپ اين موش‌ها به مدت 30 دقيقه مسدود شد.

به گفته متخصصان؛ خون به طور طبيعي اكسيژن را به ماهيچه قلب حمل مي‌كند كه در اين وضعيت يك گرفتگي ناگهاني و شديد مي‌تواند منجر به بروز حمله قلبي و يا خارج شدن ريتم قلب از حالت طبيعي شود. اين گونه حالت‌ها اغلب مرگبار هستند.


در پي اين حالت، اغلب 90 دقيقه طول ‌كشيد تا عمليات احيا در برخي از موش‌ها انجام گرفت و در برخي هم انجام نشد. اين عمليات شامل احيا و بازگرداندن جريان خون قلبي به ماهيچه قلب است. اگرچه اين عمليات براي بازگرداندن فعاليت قلب ضروري است اما در برخي موارد ممكن است معكوس عمل كرده و باعث اختلال و آشفتگي در عملكرد سلول‌هاي ماهيچه قلب شود.

در اين تحقيقات جديد دانشمندان نشان دادند: موش‌هايي كه از پيش با فوليت تحت درمان قرار داشتند به مراتب نسبت به موش‌هايي كه از شبه دارو استفاده كرده بودند كمتر دچار اين اختلال و آشفتگي در عملكرد قلب مي‌شدند.

اين مطالعات از سوي پژوهشگران انستيتو پزشكي جان هاپكينز در بالتيمور صورت گرفته است. در مرحله بعد اين پژوهشگران مطالعات خود را بر روي نمونه‌هاي انساني انجام خواهند داد.

فوليت و فوليك اسيد انواعي از ويتامين‌هاي ب محلول در آب هستند و فوليت به طور طبيعي در مواد غذايي وجود دارد.

فوليك اسيد نوعي مصنوعي و ساخته شده از ويتامين فوليت است كه در مكمل‌ها و غذاهاي غني شده يافت مي‌شود.

وجود فوليت براي توليد و نگهداري از سلول‌هاي جديد ضروري است. وجود اين ويتامين‌ به ويژه در دوره‌هاي تقسيمات و رشد سريع سلولي مانند دوران جنيني و بارداري اهميت دارد.

همچنين تامين فوليت براي ساخته شدن مولكول‌هاي دي ان آ كه آجرهاي ساخته شده سلول‌ها هستند، مورد نياز است.

فوليت در عين حال از بروز آن دسته از تغييرات در مولكول وراثتي دي ان آ كه منجر به بروز سرطان مي‌شوند، جلوگيري مي‌كند.

هم افراد بزرگسال و هم كودكان براي ساخته شدن گلبول‌هاي قرمز طبيعي در خون و جلوگيري از بروز كم خوني به فوليت نيازمند هستند.

منابع غذايي غني از فوليت شامل سبزيجات با برگ‌هاي پهن و سبز مانند اسفناج و برگ شلغم، نخود و لوبياي خشك، حبوبات و فرآورده‌هاي غلاتي غني شده و برخي از ميوه‌ها و سبزيجات هستند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.28576s, 19q