تمام فعاليتهاي اجرايي وزارت بهداشت درزمينه غذايي واگذارمي‌شود

۱۳۸۷/۰۱/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10252
تمام فعاليتهاي اجرايي وزارت بهداشت درزمينه غذايي واگذارمي‌شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر رسول ديناروند امروز در مراسم «اهداي نشان ايمني و سلامت» كه در ساختمان مركزي وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: بر اين اساس آن دسته از فعاليت‌هاي اجرايي كه پيش از اين از سوي وزارت بهداشت انجام مي‌گرفت، حذف و به صنايع سپرده مي‌شود.

وي با بيان اينكه اين امر در راستاي اعتماد به صنايع غذايي صورت مي‌گيرد، گفت: حتي برخي فعاليت‌ها نظير اصلاح برچسب گذاري به اين صنايع واگذار خواهد شد.

معاون غذا و داروي وزير بهداشت همچنين با اعلام اين كه از اين پس ماهانه 10 فرآورده‌ براي دريافت نشان ايمني و سلامت مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد، اظهار كرد: از طريق اهداي اين نشان، جهت گيري مناسبي در ارتقاي سلامت مواد غذايي صورت مي‌گيرد.

ديناروند در مورد نشان ايمني سلامت توضيح داد: برخي مواد غذايي نه تنها مجاز به عرضه هستند بلكه مصرف آنها مفيد نيز است و فرآيند توليد آنها با رعايت كامل ضوابط و ايمني صورت مي‌گيرد و اين محصولات حائز شرايط دريافت اين نشان هستند.

به گزارش ايسنا همچنين در اين مراسم دكتر هدايت حسيني مدير كل نظارت بر مواد غذايي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي وزارت بهداشت اهداي نشان ايمني و سلامت را يكي از برنامه‌هاي تشويقي براي توليد كنندگان مواد غذايي سالم و با كيفيت خواند و تصريح كرد: آن دسته از مواد غذايي كه حاوي مواد اوليه نوآور هستند همچنين در شرايط مطلوب توليد شده و به صورت بهداشتي عرضه مي‌شوند و علاوه بر اين از درجه بالاتري از سلامت نسبت به ساير محصولات برخوردارند نشان ايمني و سلامت را به خود اختصاص مي‌دهند.

وي با بيان اينكه اهداي نشان ايمني و سلامت سال گذشته در شوراي ايمني سلامت تصويب و از سوي وزارت بهداشت ابلاغ شد، هدف از اين طرح را ايجاد رقابت بين توليد كنندگان و همچنين ايجاد خدمتي جديد براي افراد جامعه دانست و تشريح كرد: در اين شرايط مردم قدرت انتخاب و قدرت تشخيص مي‌يابند. به اين صورت كه مي‌توانند با توجه به برچسب نشان ايمني و سلامت مواد غذايي با سلامت و كيفيت بهتر را انتخاب كنند.

مدير كل نظارت بر مواد غذايي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي وزارت بهداشت معيارهاي در نظر گرفته شده براي اهداي اين نشان را داشتن حداقل افزودني‌ها، بر جا گذاشتن كمترين آلاينده‌ها،‌توليد محصولات سنتي به روش صنعتي و ساخت محصولات در چارچوب تغذيه سالم برشمرد و يادآور شد: محصولات داراي نشان در سطح عرضه با دقت بيشتري مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند و چنانچه از چارچوب‌هاي مشخص خارج شوند، اين نشان از آنها سلب مي‌شود.

وي مدت زمان اعتبار نشان ايمني و سلامت را دو سال اعلام و اذعان كرد: محصولاتي كه بتوانند دو دوره اين نشان را به خود اختصاص دهند تنديس ايمني و سلامت را كه عالي‌ترين نشان در كشور است را دريافت مي‌كنند.

به گزارش ايسنا همچنين در اين مراسم خليلي، دبير كانون انجمن‌هاي صنايع غذايي، با هشدار نسبت به اين كه بحران‌هاي آب و هوايي مشكلات كاهش عرضه و افزايش شديد قيمت فرآورده‌هاي غذايي را تشديد مي‌كند، گفت: گراني غلات، فرآورده‌هاي مصنوعي خوراك دامها و گوشت از معضلات سالهاي اخير جوامع است و در يك سال اخير با روندي شديد ادامه يافته است.

وي با اشاره به هفته سلامت كه موضوع تغييرات آب و هوايي را مورد توجه قرار مي‌دهد، اظهار كرد: با جلوگيري از شدت تغييرات آب و هوايي مي‌توان از موج گراني ايجاد شده در صنايع غذايي جلوگيري كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6359s, 18q