برای داشتن نظام سلامت کارآمد اجرای پزشک خانواده ضروری است

۱۳۹۲/۰۹/۲۹ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 102566
سلامت نیوز: وزیر بهداشت بر ادامه اجرای پزشک خانواده برای داشتن یک نظام سلامت کارآمد تاکید کرد .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، دکتر سید حسن هاشمی در سفر به شیراز در جمع خبرنگاران افزود : اجرای پزشک خانواده را ادامه خواهیم داد زیرا برای داشتن یک نظام سلامت کارآمد به سیستم ارجاع نیاز داریم .

وی اظهار داشت : در اجرای این طرح نمی خواهیم کمیت فدای کیفیت شود و این نکته نیز قابل توجه است که در حال حاضر منابع مالی کافی برای اجرای این برنامه وجود ندارد .

دکتر هاشمی بیان کرد : به دلیل همین کمبود اعتبار و عدم حمایت مرکز از شهر شیراز ، این شهر در مقابل انبوهی از اعتراضات به دلیل اجرا نشدن این برنامه قرار گرفت و با توجه به این که در بودجه سال 93 دو هزار میلیارد تومان به طرح پزشک خانواده در کشور اختصاص می یابد امیدواریم این گونه مشکلات حل شود .

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه پزشک خانواده باید به صورت کشوری اجرا می شد که به دلیل کمبود اعتبار، امکانش را نداشتیم ، گفت : باید این طرح را در شهرهای کوچک اجرا می کردیم و پس از 2 سال اجرا اشکالاتش را رفع می کردیم و سپس در کل کشور اجرایی می نمودیم .

دکتر هاشمی افزود : خوشبختانه آسیب شناسی پزشک خانواده اجرا شده و این دولت سعی دارد اشکالات گذشته را رفع کند و تا حل مشکلات گذشته اقدام جدیدی در این خصوص انجام نمی شود .

وی تاکید کرد : پزشک خانواده نباید به این دلیل که ناقص اجرا شده به طور کامل حذف شود ، اشکالی که در سطح استان های فارس و مازندران وجود داشت این بود که این استان ها طرح را در کل سطوح، اجرا کردند که مشکلات به وجود آمده با یاری خداوند در سال آینده حل خواهد شد .

وزیر بهداشت گفت : مصوبه ای در دولت داریم که بر اساس آن گروهی مامور شده اند تا راه کارهایی را برای تحول نظام سلامت تدوین کنند و تا به حال یک ماه از فعالیت این کارگروه گذشته است .

دکتر هاشمی اظهار داشت : ما هیچ چاره ای نداریم جز اینکه بیمار یک بیمه قوی و یکپارچه داشته باشد که با نوسان ارز و تغییرات دولت ها و غیره لطمه نبیند.

وی افزود: وزارت بهداشت به سمتی می رود که تصدی گری خود را کم کند و برای تحقق این مسئله تعرفه ها باید واقعی شوند تا این امر محقق گردد و در این زمان است که حضور بخش خصوصی می تواند موجب فایده واقع شود.

وزیر بهداشت تصرح کرد : دانشگاه ها باید در همه زمینه ها مستقل باشند و بخش خصوصی نیز فعال باشد و در مواردی که مردم علاقه به مشارکت ندارند و یا برای آنها به صرفه نیست، دولت حضور داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16834s, 18q