پلاسماگیری پولی به صلاح نیست

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۰۲ - کد خبر: 102632

سلامت نیوز : معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون با بیان اینکه هر کیسه خونی که تولید می‌شود، حدود 200 هزار تومان هزینه دربر دارد، اظهار کرد: باید تا جایی که می‌توان این سرمایه ملی را حفظ کرده و اجازه ندهیم این خون به طور بی‌رویه مصرف شود.

دکتر محمد فرانوش در گفت‌وگو با (ایسنا)، افزود: طرح هموویژلانس یا مراقبت از خون که چند سالی است در بیمارستان‌های کشور در حال اجراست، اما هنوز به طور کامل استقرار نیافته، سهم قابل توجهی در جلوگیری از هدررفت و دورریز خون دارد، زیرا بر شدت نظارت می‌افزاید و به مصرف بهینه خون کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر خون نابجا و در زمان نامناسب مصرف شود، عوارض خاص خودش را دارد، اظهار کرد: نیاز هست معاونت درمان وزارت بهداشت به ما بیشتر کمک کند تا با فراهم شدن بسترهای لازم، بیمارستان‌ها اشتیاق بیشتری داشته باشند تا سیستم هموویژلانس را مستقر کنند.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون همچنین بر ضرورت گسترش و نظارت بر صنعت پلاسما تاکید کرد و گفت: اکنون برخی شرکت‌های خصوصی برای پیشبرد صنعت پلاسما و گسترش آن در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی افزود: اکنون پلاسما از خون‌های اهدایی استحصال می‌شود. اما به دنبال این هستیم که پلاسما را از طریق آفرزیس جمع‌آوری کنیم. درواقع داوطلب تنها پلاسما اهدا می‌کند که سازوکار خاص خودش را دارد.

فرانوش با بیان اینکه هر ست دستگاه آفرزیس حدود 700 هزار تومان و هر دستگاه آن حدود 50 میلیون تومان قیمت دارد و هر اهدای آن بیش از یک ساعت به طول می‌انجامد،‌ اظهار کرد: تمایل داریم اهدای پلاسما هم داوطلبانه باشد، زیرا سلامت خون ارتقا می‌یابد. در واقع نیت از اهدای داوطلبانه، نوع دوستی و ایثارگری است.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون افزود: اگر اهدای پلاسما پولی شود، به صلاح نیست و هدررفت سرمایه‌های ملی را به دنبال دارد. زیرا اگر یک کیسه خون ناسالم و آلوده باشد، حدود یک میلیون تومان صرف اهدای خون ناایمن شده است. به همین خاطر لازم است به سمت اهدای داوطلبانه برویم تا میانگین سلامت خون افزایش یابد. در این میان بسیج جامعه برای اهدای خون افراد سالم ضروری به نظر می‌رسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.53423s, 18q