مرتضوی مدعی تامین‌اجتماعی شد

۱۳۹۲/۰۹/۲۵ - ۱۱:۲۰ - کد خبر: 102721
سلامت نیوز : در پی تحقیق و تفحص مجلس نهم از سازمان تامین‌اجتماعی اتهامات فراوانی متوجه عملكرد مدیران دولت احمدی‌نژاد از جمله سعید مرتضوی شد. از جمله این تخلفات انعقاد قرارداد میلیونی مرتضوی با شبكه سه سیما و اعطای كارت‌های هدیه به دولتمردان احمدی‌نژاد و … بود. هر روز ابعاد جدیدی از این تخلفات در رسانه‌ها منتشر می‌شود.در جدید‌ترین خبر منتشر شده در این باره مرتضوی ادعا كرده است كه بابت افزایش حقوقش مبلغ 60میلیون تومان از این سازمان طلب دارد. از سوی دیگر مجلسی‌ها تصمیم گرفته‌اند تا به تخلفات همكاران خود در این پرونده رسیدگی كنند. روز گذشته عوض حیدر پور عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان عنوان كرد:تخلف نمایندگان در پرونده تحقیق و تفحص از سازمان تامین‌اجتماعی به هیات نظارت مجلس رفت.

ادعای جدید مرتضوی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ همزمان با نهایی شدن گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین‌اجتماعی و قبل از اینكه این گزارش در مجلس قرائت شود سعید مرتضوی مدیرعامل سابق صندوق تامین‌اجتماعی طی درخواستی كه تسلیم این صندوق كرده بود، خواستار دریافت مبلغ ۶۰ میلیون تومان به عنوان مطالبات معوق، شده بود. وی مدعی شده است كه مبلغ ۶۰ میلیون تومان بابت افزایش حقوق خود از صندوق تامین‌اجتماعی طلبكار است. این خبر را یكی از منابع نزدیك به سازمان تامین‌اجتماعی، گفته است.وی بیان كرده: «مرتضوی مدعی است كه این مطالبه‌اش تا تاریخ زمان مسئولیتش به او پرداخت نشده و لذا مدیران فعلی سازمان باید این طلب را به او پرداخت كنند.»

این گزارش باید به هیات ارجاع شود

جدای از ادعای مرتضوی نمایندگان تصمیم دارند كه به تخلف 37 نماینده حاضر در این پرونده رسیدگی كنند. اما به نظر می‌رسد تا زمانی كه این گزارش به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع نشود بر اساس قانون هیات نمی‌تواند این موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد. این نكته‌ای بود كه سید محمد حسین میر محمدی در گفت‌وگو با تهران امروز آن را مطرح كرد.

وی در ادامه گفت‌وگوی خود بیان كرد: «هیات نظارت بر رفتار نمایندگان طبق آیین‌نامه نمی‌تواند به صورت مستقیم وارد بررسی این موضوع شود.این گزارش باید از طریق قوه قضاییه یا هیات رئیسه مجلس برای پیگیری به هیات نظارت ارجاع شود.» وی درباره نوع مجازات تعیین شده برای این جرم گفت: «در صورتی كه تخلف صورت گرفته بررسی و جرم بودن آن اثبات شودهیات نظارت بسته به نوع جرم به صورت مثال علت دریافت هدیه، جایی‌كه مبلغ دریافتی هزینه شده و موارد دیگر بر اساس موارد مندرج در آیین‌نامه میزان مجازات فرد متخلف را اعلام می‌كند.»

عوض حیدرپور عضو هیات نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته درباره این موضوع به مهر گفت: «گزارش هیات تحقیق و تفحص از سازمان تامین‌اجتماعی درخصوص تخلفات نمایندگان در این پرونده در هیات نظارت مجلس بر نمایندگان بررسی خواهد شد. هیات نظارت مجلس بر نمایندگان می‌تواند و علی‌الاصول در پرونده تخلفات نمایندگان در سازمان تامین‌اجتماعی ورود خواهد كرد.»

وی درخصوص اینكه آیا دریافت كارت هدیه از رئیس سازمان تامین‌اجتماعی توسط نمایندگان تخلف محسوب می‌شود یا به تخلفات دیگری از نمایندگان در این پرونده رسیدگی خواهد شد، اظهار داشت: «اعضای هیات نظارت مجلس بر نمایندگان باید متن گزارش تحقیق و تفحص را بررسی كنند تا در مورد مصادیق تخلفات به نتیجه برسند.»

تخلف نمایندگان چه بود؟

در قسمتی از گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از سازمان تامین‌اجتماعی به دریافت 50 میلیون بن كارت هدیه از سوی 37 نفر از نمایندگان اشاره شده بود.گرچه احمد توكلی نماینده تهران تاكید كرده بود كه نمایندگان متخلف باید خود را به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان معرفی كنند و خواستار پیگیری این موضوع شده بود اما محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی دریافت بن كارت‌های هدیه را امری عادی و معمول خوانده بود كه بیشتر به مردم مستضعف اختصاص می‌یابد. اما به نظر می‌رسد این تنها تخلف صورت گرفته از سوی نمایندگان در این پرونده نبود. محمدرضا پورابراهیمی نایب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه به انتقاد از اینكه برخی نمایندگان بحث تحقیق و تفحص از سازمان تامین‌اجتماعی را تنها به دریافت بن كارت‌های اهدایی منحصر می‌كنند، گفت: تخلفات سازمان تامین‌اجتماعی حادتر از بن كارت‌های اهدایی است.وی در تذكری گفت: «در یكی از بندهای گزارش آمده است شركتی به قیمت 4 میلیارد تومان واگذار شده كه با نظر كارشناسی اختلاف فاحشی داشته است؛ وقتی به این بند دقت بیشتری می‌كنیم متوجه می‌شویم یك نماینده خاطی دوره قبل مجلس پشت این قضیه بوده است.

چرا سطح كار را اینگونه تحلیل می‌كنند، به‌طور حتم باید تخلفاتی كه در این حوزه صورت گرفته از سوی دستگاه قضایی مورد رسیدگی قرار و با خاطیان برخوردهای شدید صورت گیرد، زیرا به نظر می‌رسد تخلفات صورت گرفته در این سازمان بالاتر از دریافت بن كارت‌ها است.» به نظر می‌رسد ابعاد تخلفات صورت گرفته در تامین‌اجتماعی بسیار بیشتر از حد تصور است و همچنان باید در انتظار افشای ابعاد جدید دیگری باشیم با وجود این باید دید نتیجه بررسی این همه افشاگری و تخلفات چه می‌شود و مسئولان چه تصمیمی درباره متخلفان این پرونده خواهند گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.32481s, 18q