سینوس‌ها از مغز در برابر ضربه محافظت می‌کنند

۱۳۹۲/۰۹/۲۵ - ۱۰:۰۳ - کد خبر: 102738
سلامت نیوز : سینوس‌ها حفره‌های پر از هوا در داخل جمجمه و صورت هستند که وظایفی از جمله محافظت از مغز در مقابل ضربات خارجی، سبک کردن جمجمه و بهبود و زیباتر کردن طنین صوت را به عهده دارند و در انسان به صورت ۴ جفت هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ سهیلا نیک اخلاق عضو هیئت علمی گروه گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان این مطلب، افزود: هر سینوس توسط مجرایی به حفره بینی راه دارد و ترشحات شفافی به داخل بینی وارد می‌کند. وظیفه ترشحات پاک کردن سینوسها و بینی از آلودگی‌ها و مرطوب و گرم کردن بینی و حلق است و اگر سینوسی دچار التهاب شود به آن سینوزیت می گویند.

وی گفت: از علائم سینوزیت می‌توان به ترشحات چرکی از بینی، ترشحات پشت حلقی، گرفتگی بینی، احساس سنگینی در صورت و سردرد اشاره کرد که اکثر موارد سینوزیت به درمان دارویی پاسخ داده و برطرف می شود ولی در مواقعی که عفونت به مدت بیش از 3 ماه طول بکشد به عنوان سینوزیت مزمن به آن اطلاق می شود و اگر پاسخ مناسب به درمان دارویی حاصل نشود انجام عمل جراحی آندوسکوپی سینوس ضرورت دارد.

وی گفت: از دیگر موارد نیاز به عمل جراحی آندوسکوپی، سینوس پولیپوز بینی و سینوس است. پولیپها در اصل توده بافت نرم متشکل ازسلولهای بافت پوششی داخل سینوسها هستند که به دلایلی مانند آلرژی و عفونت های مزمن سینوس ایجاد شده و به داخل بینی وارد می شوند و موجب انسداد بینی و تنگی راه هوایی و اختلال بویایی می‌شوند. در عمل جراحی آندوسکوپی سینوس، جراح از راه سوراخهای بینی و بدون نیاز به ایجاد برش اضافی در خارج یا داخل بینی جراحی را  انجام می‌دهد.

دانشیار گروه گوش و حلق و بینی و سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود: در این عمل جراح زیر دید مستقیم آندوسکوپی پولیپ ها و انسدادهای موجود در ناحیه مخاطی و استخوانی را برطرف کرده و حفرات سینوسها را از وجود ترشحات چرکی و بافتهای ناسالم پاک می کند.

نیک اخلاق ادامه داد: به منظور بهبود کامل و پیشگیری از عود بیماری ضروری است بیمار پس از عمل، داروهای تجویز شده را به دقت استفاده کرده و در فواصل تعیین شده توسط پزشک، معاینه شود.

عضو موسس مرکز تحقیقات شنوایی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در توصیه به افراد علاقه مند به انجام رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) گفت: در جراحی زیبائی بینی بیشتر افراد خواستار تنگ شدن سوراخ هاى بینى خود هستند، هرچه این اقدامات کمتر صورت گیرد و راه هواى تنفسى بیمار بازتر بماند، در سلامت بینى او موثرتر است.

دانشیار گروه گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود: در علم پزشکى نقش بینى در سلامت بدن و حفظ سلامت سایر اعضاى بدن روز به روز مشخص تر مى شود. چون بینى به عنوان عضوى که گذرگاه هوایى تنفسى است و در تنفس و رسیدن اکسیژن به بدن نقش اساسى دارد و در سیستم دفاعى بدن به سبب تصفیه هوای ورودی از ذرات غبار و آلوده و میکروبها نیز نقش مهمی دارد.

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: تا حد امکان قبل از تصمیم به جراحی زیبایی  از  سلامت عملکرد بینی مطمئن شوید زیرا مطالعات انجام شده نشانگر آن است میزان اکسیژن موجود در خون افرادى که تنفس دهانى دارند، نسبت به کسانى که تنفس از راه بینى دارند، کمتر بوده که این مسئله عوارض و مخاطرات زیادى براى بیمار دربردارد. لذا بروز عارضه انسداد بینی بعد از عمل زیبائی خوشایند نیست.

نیک اخلاق گفت: در جراحى هاى بینى آنچه که مى بایست مورد توجه جراحان قرار گیرد، حفظ عملکرد بینى پس از عمل جراحى است. چون در جراحى ممکن است بافت های بینی دچار تغییر حالت داده و بر روی عملکرد بینی فرد تاثیر گذار باشد.

رئیس انجمن رینولوژی شاخه خوزستان در پایان گفت: با توجه به شیوع اعمال جراحى بینى، سه عارضه در افرادى که تحت عمل جراحى قرار مى گیرند بیشتر شایع است که باید حتماً به ارزیابی وضعیت سینوسها قبل از جراحی زیبائی بینی توجه کرد و  در جراحى هاى پلاستیک بینى حداقل دستکارى در بافت داخل بینى انجام شود و در این جراحى ها حداقل زخم ایجاد شود.

وی گفت: حداقل بافتهاى بینى به ویژه بافتهایى که در حمایت از اسکلت بینى نقش دارند مانند غضروفها برداشته شود. این بافتها براى جلوگیرى از فروافتادگى ارتفاع بینی و ایجاد چسبندگى داخل بینی باید حفظ شوند.

نیک اخلاق گفت: امروزه زیبایى بینى را به صورت برگشت به حالت طبیعى بینى تعریف مى کنند که معناى آن لزوماً کوچک ساختن بینى نبوده بلکه تناسب بینى با چهره از اهمیت شایانى برخورداراست.بنابراین یک توصیه جدى به متقاضیان جراحى پلاستیک بینى: «اصرار به کوچک کردن بینى خود نداشته باشید؛ زیرا عواقب آن غیر قابل برگشت است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.14871s, 18q