اطلس ديجيتال سر نوزادان به همت محققان دانشگاهي كشور طراحي شد

۱۳۸۷/۰۱/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10277
اطلس ديجيتال سر نوزادان به همت محققان دانشگاهي كشور طراحي شد

دكتر كامران كاظمي، پژوهشگر طرح با اشاره به تفاوت‌هاي سر نوزادان با بزرگسالان از جهت اندازه و همچنين تفكيك رنگي در تصاوير ام آر آي گفت: در روش‌هاي متداول براي تشخيص و درمان ضايعات و بيماري‌هاي مغزي به ويژه صرع از الگوي سر بزرگسالان استفاده مي‌شود كه اين كار موجب بروز خطا در تعيين دقيق كانون بروز امواج صرع در مغز و همچنين تشخيص ديگر ضايعات احتمالي مي‌شود.

وي افزود: مدل به دست آمده در اين طرح دقتي برابر با 95 درصد دارد كه در مقايسه با مدل‌هاي متداول 20 درصد بهبود را نشان مي‌دهد.

كاظمي، روش كار خود را تهيه اطلس از قسمت‌هاي مختلف شامل بافت‌هاي مغزي، ماده مغزي نخاعي و جمجمه با استفاده از تصاوير ام آر آي با دقت بالا ذكر كرد و گفت: پس از تهيه اطلس آماري از آن براي ناحيه بندي تصاوير و تهيه مدل به ازاي هر تصوير ورودي استفاده كرديم.

وي افزود: علاوه بر اين، نوعي شبيه ساز تصاوير ام آر آي نوزادان نيز در اين طرح تهيه شد كه موجب سرعت بخشيدن به امور تحقيقاتي مي‌شود.

كاظمي، اهميت تدوين اين اطلس را در بخش هاي آموزشي، تشخيصي و به ويژه در درمان صرع كودكان ذكر كرد و گفت: در برخي موارد براي درمان صرع نياز به برداشتن بخشي ازمغز كه كانون صرع به شمار مي‌رود وجود دارد.

وي افزود: در اين حالت، دقت تعيين كانون و برداشتن كمترين ميزان بافت مغز اهميت زيادي دارد، از اين رو نتايج اين طرح به همراه يافته‌هاي نوار مغزي (EEG) كه هم اكنون همكاران طرح در يكي از مراكز علمي فرانسه روي آن كار مي‌كنند مي‌تواند به پزشكان معالج در تشخيص دقيق كانون صرع كمك كند.

بر اساس اين گزارش اين تحقيق در قالب يك رساله دكتري مهندسي برق با همكاري دانشگاه پيكاردي ژول ورن فرانسه انجام شده و در دفاعيه آن نيز دو تن ازاستادان فرانسوي به كمك ويديو كنفرانس شركت داشتند.

 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.3108s, 18q