متخصص ايراني بر همكاري پزشكي بين ايران و اعراب تاكيد كرد

۱۳۸۷/۰۱/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10278
متخصص ايراني بر همكاري پزشكي بين ايران و اعراب تاكيد كرد
دكتر فريدون عزيزي در افتتاح اولين كنگره مشترك ايران و عرب با موضوع بيماريهاي غدد درون ريز، متابوليسم و ديابت كه عصر چهارشنبه در هتل شرايتون دمشق برگزار شد، خواستار همكاري پزشكان ايراني و سوري در زمينه مبادله دانش و تجربيات به منظور ارائه خدمات بهتر به شهروندان دو كشور شد.
دكتر ماهر الحسامي وزير بهداشت سوريه نيز با اشاره به تحولات چند سال گذشته در زمينه اين گونه بيماريها و گسترش آن همسو با تغيير شيوه زندگي مردم گفت : در حالي كه جهان توانست بيماريهاي واگيردار و معده را كنترل كند اما بيماريهاي جديدي مانند ديابت ، نارسايي قلب ، چاقي و امثال آن پديد آمد.
وي در ادامه تاكيد كرد: سوريه از طريق اجراي برنامه‌هاي ملي تشخيص و معالجه ، برگزاري دوره‌هاي آموزشي و اطلاع رساني و افزودن آهن به گندم كه با توجه به افزايش كم خوني در برخي مناطق سوريه بزودي با همكاري سازمان يونيسف برگزار مي‌شود، همه تلاش خود را براي مبارزه با اين گونه بيماريها به كار مي‌گيرد.
بسام عبدالمسيح رييس انجمن غدد درون ريز و دكتر نجاه صنيج رييس جمعيت ديابت سوريه نيز با تاكيد بر اهميت كنگره ، تاكيد كردند كه در اين همايش ديابت و بيماريهاي غدد كه همسو با افزايش چاقي ناشي از الگوي نادرست غذايي مانند استفاده از غذاي آماده (فست فود) و كمي فعاليت فيزيكي افزايش مي‌يابد، مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
دكتر فريبا كريمي از اعضاي هيات ايراني شركت‌كننده در كنگره نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا ضمن ابراز خشنودي از برگزاري كنگره خواستار ادامه يافتن آن در آينده شد.
وي كه فوق تخصص غدد و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز است ، تاكيد كرد كه اين اولين كنگره مشترك عربي و ايران در زمينه بيماريهاي غدد درون ريز است .
اين كنگره كه توسط انجمن بيماريهاي غدد درون ريز و جمعيت ديابت سوريه و انجمن غدد ايران برگزار مي‌شود روز جمعه به كار خود پايان خواهد داد.
در اين كنگره  ۱۵۰ پزشك از جمهوري اسلامي ايران ، سوريه ، عراق ، عربستان ، اردن ، لبنان ، كويت و امارات متحده عربي شركت دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.66128s, 19q