توافق ژنو قیمت دارو و تجهیزات پزشکی خارجی را امسال تا ۱۰درصد کاهش می‌دهد

۱۳۹۲/۰۹/۲۴ - ۱۰:۲۵ - کد خبر: 102801
توافق ژنو قیمت دارو و تجهیزات پزشکی خارجی را امسال تا ۱۰درصد کاهش می‌دهد
سلامت نیوز : رئیس سازمان غذا و دارو گفت: توافق ژنو می‌تواند تا آخر امسال به صورت میانگین حدود ۱۰ درصد از قیمت دارو و تجهیزات پزشکی وارداتی را کاهش دهد.

رسول دیناروند در گفت و گو با فارس، افزود: توافق ژنو اگر طبق روال عادی اجرایی شود،می‌تواند دو اثر در فرآیند واردات کالاها از جمله داروها و تجهیزات پزشکی داشته باشد باشد اول اینکه فرآیند ارسال پول به شرکتهای خارجی تولید کننده این کالاها را تسهیل می‌کند.

وی ادامه داد: اگر امکان اتنقال پول به صورت مستقیم به شرکتهای تولید کننده خارجی فراهم شود می‌تواند بین 7 تا 13 درصد با کاهش هزینه انتقال، قیمت تمام شده دارو و تجهیزات پزشکی را کاهش دهد و می‌توانیم بگوییم به صورت میانگین 10 درصد قیمت این کالاها کاهش پیدا می‌کند.

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: البته ما منتظریم تا ببینیم روند اجرایی شدن این توافق به چه نحوی است اما پیش بینی می‌کنیم، اثرات آن تا آخر امسال دیده شود و تا پایان امسال شاهد کاهش نسبی قیمت داروها و تجهیزات پزشکی وارداتی باشیم.

دیناروند اضافه کرد: تأثیر دومی که این توافق خواهد داشت این است که احتمالاً موجب می‌شود، قیمت ارز در بازار غیر رسمی و آزاد نسبت به قیمت فعلی کاهش پیدا کند و با توجه به اینکه برخی مواد اولیه دارویی و به خصوص تجهیزات پزشکی با ارز آزاد تهیه می شوند، می‌تواند تا حدی بر قیمت تمام شده داروهای وابسته به مواد اولیه وارداتی و تجهیزات وارداتی تأثیر بگذارد.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره میزان تأثیر این تغییر قیمت توضیح داد: البته تأثیر تغییر نرخ ارز بر قیمت داروها در بازار ایران زیاد نخواهد بود چون بخش عمده ارز مورد نیاز دارویی کشور از ارز مبادلاتی تأمین می‌شود و کاهش قیمت زیادی را در مورد داروها از این نظر نخواهیم داشت اما در مورد تجهیزات پزشکی و کالاهایی که با ارز آزاد وارد می شوند،تأثیر خواهد داشت.

دیناروند در مورد قیمت گذاری جدید این اقلام بعد از کاهش قیمت تمام شده آنها نیز توضیح داد: اگر این اتفاقات بیفتد، پیش بینی ما این است که در مجموع شاهد کاهش حدود 10 درصدی قیمت اقلام وارداتی باشیم و در مورد کالاهای وارداتی چون به قیمت ارز وابسته هستند، به محض اینکه قیمت تمام شده آنها کاهش پیدا کند،کاهش قیمت معمولاً خود به خود برای هر محموله اتفاق می‌افتد و خود به خود تأثیر آن را در بازار خواهیم دید بنابراین نیازی به قیمت گذاری از سوی دولت نیست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27428s, 18q