بدهی 8 هزار میلیاردی دانشگاه‌های علوم پزشکی/کاهش یک درصدی بودجه بیماران خاص

۱۳۹۲/۰۹/۲۳ - ۱۵:۲۸ - کد خبر: 102815
سلامت نیوز : عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بدهی 8 هزار میلیاردی دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد وگفت: افزایش 14درصدی بودجه سلامت برای بدهی ها و رفع مشکلات این وزارتخانه کافی نیست.

حمیدرضا عزیزی‌فارسانی در گفت وگو با پانا درباره بودجه سلامت در لایحه بودجه سال 93، افزود: حدود 20هزار میلیارد تومان از منابع عمومی دولت در سال آینده به بحث سلامت اختصاص پیدا کرده است که باید اذعان داشت این میزان بودجه کفاف بخش سلامت را نمی‌دهد.

نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی،‌ ادامه داد: اکنون وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌های علوم پزشکی 8 هزار میلیارد تومان بدهی دارند بنابراین با کمی تامل می‌توان متوجه شد که اعتبار بخش سلامت تنها 12 هزار میلیارد تومان است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: از 20 هزار میلیارد تومانی که به بخش سلامت در حوزه بهداشت و درمان پیش‌بینی شده است حدود 6 هزار میلیارد تومان سهم بیمه‌ها، 500 میلیارد تومان به دستگاه‌هایی مثل مسکن- شهرسازی برای ساخت بیمارستان‌ها و ‌13.5 میلیارد تومان نیز سهم وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

عزیزی‌فارسانی در ادامه تاکید کرد: بودجه بیماران خاص نیز با کاهش یک درصدی مواجه شده که ما تقاضا داریم نسبت به تامین بودجه برای مشکلات ضروری در حوزه سلامت تمهیداتی اندیشیده شود.

وی،‌ با انتقاد از اینکه در لایحه بودجه سال 93 به موضوع جمعیت توجه زیادی نشده است،‌ تصریح کرد: این مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری بود ولی متاسفانه شاهد آن هستیم که روی این بحث سرمایه‌گذاری نشده که امید است بودجه بخش جمعیت را با نگاه تقویت بنیان خانواده بیش‌از پیش مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس نهم، با یادآوری افزایش 14درصدی بودجه سلامت، تصریح کرد: به طور حتم اگر این 14 درصد به طور کامل به حوزه سلامت اختصاص پیدا کند باز هم با انبوهی از مشکلات روبرو هستیم؛ در سال گذشته از جمع بودجه حوزه سلامت تنها 56 درصد اختصاص یافت و اگر ما فرض را بر این بگیریم که امسال 70 درصد به این بخش تخصیص یابد باز هم نمی‌توان باری از دوش بخش درمان برداشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ با بیان اینکه نگاه دولت به بحث مثبت بوده است،‌ تاکید کرد: البته دولت تمام تلاش خود را برای توجه به این حوزه به کار گرفته و امید است با تخصیص 100درصدی بودجه به حوزه سلامت بتوان بخشی از معضلات آن را کاهش داد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلسشورای اسلامی،‌ با تاکید بر اینکه اختصاص درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به حوزه سلامت در بودجه پیش‌بینی نشده است،‌ گفت: دولت هنوز برنامه‌ روشنی برای بحث هدفمند سازی یارانه‌ها ندارد به گونه‌ای که یکی از ابهامات موجود در بودجه نیز به این بحث اختصاص دارد بنابراین لازم است دولت با برنامه‌ای مدون تکلیف اجرای این طرح و سهم سلامت از آن را مشخص کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.03193s, 19q