بايد از نظام‌هاي سلامت موفق الگو گرفت

۱۳۹۲/۱۰/۰۹ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 103038
بايد از نظام‌هاي سلامت موفق الگو گرفت

سلامت نیوز: هيچ نظام انسان‌سازي در دنيا از مشکل تهي نيست و نقايصي در تمام آنها به چشم مي‌خورد اما الگوبرداري از اين نظام‌ها و رفع نقايص آن بر اساس مولفه‌هاي فرهنگي کشور مي‌تواند در رفع مشکلات نظام سلامت و ايجاد يک نظام مطلوب راهگشا باشد...


دکتر سيامک مره‌صدق/عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در هفته نامه سپید نوشت: نسخه‌هاي امتحان‌شده از سوي کشورهاي مختلف اروپايي که به نام نظام سلامت ملي شناخته مي‌شود با تکيه بر پيشگيري و افزايش سطح پيشگيري از بيماري‌هاي واگير و غيرواگير به موفقيت نسبي در پاسخگويي به نيازهاي حوزه سلامت در آن کشورها دست يافتند و توانستند بخش بزرگي از مشکلات اين حوزه را از بين ببرند. در سيستم سلامت عمومي سعي مي‌شود سلامت از نياز به حق مردم تبديل شود و با جلب مشارکت‌هاي خارج از بخش سلامت مشکلات حوزه بهداشت و سلامت به درستي حل شود. تلاش براي افزايش مشارکت در بخش‌هاي خارج از سيستم بهداشت و درمان در رابطه با سلامت در افزايش سطح سلامت افراد جامعه تا حدود بسيار زيادي موثر است چرا که 70درصد از مشکلات حوزه سلامت به بخش‌هاي خارج از اين حوزه مربوط است. به طور مثال فردي که دچار مشکلات تنفسي ناشي از آلودگي هوا شده است پس از درمان در سيستم بهداشت و درمان دوباره به محيط آلوده بازمي‌گردد و مشکلاتش عود مي‌کند يا فردي که دچار مشکلات تغذيه‌اي مانند پرخوري است چنانچه عادات غذايي‌اش تغيير نکند با بازگشت دوباره به محيط پس از درمان مجددا رفتار ناسالم را از سرمي‌گيرد. مثال ديگر در اين خصوص بحث دخانيات و قيمت پايين آن در کشور است. فردي که در حال ترک دخانيات است با اين قيمت پايين دخانيات سخت‌تر مي‌تواند بر وسوسه استعمال مجدد سيگار غلبه کند. اين مسائل مشکلاتي است که بايد به صورت فرابخشي و با همکاري ساير ارگان‌هاي ذي‌ربط با وزارت بهداشت براي حل آنها اقدام شود.

بسياري از خانواده‌هاي ايراني ميزان مطلوبي از درآمد خود را به تغذيه اختصاص مي‌دهند اما اين ميزان صرف تغذيه درست نمي‌شود. به طور مثال به جاي خريد شير شاهد خريد مواد خوراکي مضر براي سلامت افراد خانواده هستيم. در حالي که با يک کار فرهنگي ميان‌بخشي مي‌توان آگاهي لازم را در اين زمينه به خانواده‌ها ارائه کرد تا شاهد کاهش سرانه مصرف موادي مانند شير در کشور نباشيم.

جا افتادن سيستم ارجاع و الگوريتمي يکي ديگر از خصوصيات سيستم سلامت عمومي است که مي‌تواند بسياري از مشکلات نظام سلامت را رفع کند. ورود سازمان‌هاي بيمه‌گر براي کاهش هزينه کارهاي آزمايشي و خدمات پاراکلينيکي بايد تنها در زماني صورت گيرد که آن آزمايش و خدمات واقعا مورد نياز باشد. اين در حالي است که هم‌اکنون هزينه اصلي بيمه‌ها صرف دارو و خدمات آزمايشگاهي و پاراکلينيکي مي‌شود بدون اينکه بسياري از اين خدمات يا داروهاي گران‌قيمت مورد نياز باشد.

اجراي طرح تمام‌وقتي يکي ديگر از کارهايي است که بايد براي رسيدن به يک سيستم سلامت مطلوب روي آن تاکيد کنيم. کم شدن تفاوت درآمد بين بخش خصوصي و دولتي مي‌تواند باعث تمايل پزشکان توانمند به کار در بخش دولتي و متناسب با شأن آنها شود. کاهش تفاوت درآمد بين سطوح مختلف پزشکي، پيراپزشکان، گروه‌هاي تخصصي مختلف پزشکي و تفاوت درآمد گروه‌هاي شاغل در بخش خصوصي و دولتي از اصلي‌ترين پيش‌نيازهاي اجراي طرح تمام‌وقتي است که قانون نيز بر آن تاکيد کرده و براي رسيدن به يک نظام مطلوب سلامت بايد اجرايي شود.

يکي ديگر از موضوعات مورد توجه در سيستم‌هاي عمومي سلامت کاهش هزينه‌ها در بخش‌هاي فوق‌تخصصي و اختصاص آن به بخش‌هاي ديگر سلامت است زيرا اين خدمات فوق‌تخصصي اگرچه مهم‌اند اما بر اساس آمار و ارقام تاثير چنداني روي افزايش طول عمر افراد در جامعه ندارند و با اختصاص اين هزينه‌ها به بخش‌هاي عمومي‌تر سلامت بيشتر مي‌توان سطح سلامت مردم را افزايش داد.

اقتصاد سلامت يکي از مهم‌ترين موضوعاتي است که بايد در حوزه سلامت مورد توجه قرار گيرد تا ميزان موثر بودن هزينه‌ها و فايده آنها برآورد شود.

هم‌اکنون متاسفانه شاهد ساخت بيمارستان‌هاي بزرگ در شهرهاي با جمعيت زير 20هزار نفر هستيم که هيچ توجيه اقتصادي‌اي ندارد. از سويي نمي‌توان اين بيمارستان‌ها را تعطيل کرد زيرا مشکلات بعدي را در پي دارد و مورد اعتراض مردم واقع مي‌شود. اين در حالي است که با يک کار کارشناسي مي‌توانستيم به راحتي جلوي اين هزينه‌ها را بگيريم و منابع مالي را صرف پروژه‌هايي کنيم که بيشتر موردنياز است.

لازم به ذکر است بيشتر اين موضوعات در برنامه پنجم توسعه به عنوان يک برنامه مترقي مورد توجه قرار گرفته و چنانچه اين برنامه اجرايي شود بخش بزرگي از مشکلات نظام سلامت حل مي‌شود. هر چند هنوز تا رسيدن به اين فرمايش مقام معظم رهبري که بايد کاري کنيم که اگر کسي در خانواده بيمار شد غير از رنج بيماري رنج ديگري نداشته باشد فاصله زيادي داريم. اين سخن بايد راهبرد اصلي ما در برنامه‌هاي مربوط به سلامت باشد. بهترين کار در اين زمينه نيز تعريف سيستم سلامت عمومي با الگوبرداري از کشورهاي موفق در اين زمينه و تطابق آن با شرايط کشور است. البته در اين زمينه کمتر شاهد قانون هستيم و بيشتر ضعف ساختار و ضعف اجراي قوانين است که مشکلاتي در اين زمينه به وجود آورده است. هرچند خوشبختانه در دوره فعلي، وزارت بهداشت دنبال اقدامات مثبت و اجراي برنامه‌ها در اين زمينه است و حال که مشکلات 6ماهه آخر دولت گذشته تا حدودي سامان يافته دکتر ‌هاشمي و دستياران ايشان درصدد رفع نقايص و حل بيشتر مشکلات حوزه سلامت هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82723s, 18q