رعایت بهداشت دهان و دندان مهم ترین عامل پیشگری از پوسیدگی دندان است

۱۳۸۷/۰۱/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10305
رعایت بهداشت دهان و دندان مهم ترین عامل پیشگری از پوسیدگی دندان است

 دكتر محمد صادق آخوندی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی دانشگاه تهران در گفتگوی پزشكی شبكه خبر گفت: در زیر مینا بافت زنده عاج وجود دارد كه به مغز دندان منتهی می شود و شامل عروق و اعصاب و سلول های زنده است كه این بافت در صورت وجود مشكل به صورت درد و توسط اعصاب بروز می كند.

وی در مورد درد در مینای دندان تصریح كرد: برخی افراد در زمان مسواك زدن، نوشیدن آب گرم و خنك و خوردن ترشی و شیرینی  دچار درد در مینای دندان می شوند كه یكی از دلایل آن مربوط به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است و منجر به تحلیل لثه ها می شود و دندان ها حساس می شوند اما در صورتی كه بهداشت رعایت شود قابل درمان است.

آخوندی ادامه داد: هر فردی دو دوره دندانی دندان شیری و دائم را در زندگی تجربه می كند، رویش دندان های شیری تا حدود شش سالگی ادامه دارد و از شش تا 12 سالگی دندان های دائمی جایگزین دندان های شیری می شوند.

وی افزود: پوسیدگی دندان شیری در صورتی كه بهداشت دهان و دندان رعایت نشود می تواند عامل مهمی برای پوسیدن دندان های دائمی در بزرگسالی نیز باشد.

آخوندی اظهار داشت: پوسیدگی دندان به علت اسیدی بودن محیط  دهان، عدم رعایت بهداشت و وجود میكروب ها در دهان است كه به صورت عادی در دهان همه افراد وجود دارد. مواد غذایی در دهان فعل و انفعالات شیمیایی دارند و در پی آن حالت اسیدی در دهان رخ می دهد و باعث می شود مینای دندان كه حاوی مواد معدنی است با این مواد تركیب شده به مرور باعث تخریب دندان می شود تا به عاج دندان می رسد و آن زمان پوسیدگی صورت گرفته است.

وی گفت: با رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده از نخ دندان برای زدودن ضایعات لای دندان ها و محدود كردن استفاده شیرینی  می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.58743s, 19q