آلودگي هوا به صحن غير علني مجلس رسيد

۱۳۹۲/۱۰/۰۹ - ۱۱:۲۵ - کد خبر: 103055
آلودگي هوا به صحن غير علني مجلس رسيد

سلامت نیوز : مسئله آلودگي هوا به ويژه در تهران و کلانشهرها که اين روزها بيش از هرزمان ديگري سلامت شهروندان را به مخاطره انداخته است موجب شد ديروز صحن مجلس شوراي اسلامي يک ساعت جلسه غيرعلني با حضور معصومه ابتکار؛ رئيس سازمان حفاظت محيط زيست داشته باشد. رئيس مجلس نيز پس از اين جلسه از لزوم پي گيري پيشنهادهاي مطرح شده در اين جلسه سخن گفت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ علي لاريجاني در ابتداي جلسه علني ديروز مجلس که دقايقي پس از ساعت 9 بامداد آغاز شد؛ با اشاره به ارائه گزارش رئيس سازمان محيط زيست دراين جلسه به نمايندگان تصريح کرد: با توجه به آلودگي هواي کشور در برخي از شهرهاي مهم و لزوم اتخاذ تدابير لازم براي اين موضوع و پيدا کردن مسير روشن براي کاهش آلودگي هوا و همچنين پرداختن به برخي از مشکلات زيست محيطي در زمينه هاي جنگل و ريزگردها گزارشي از سوي رئيس سازمان محيط زيست به مجلس ارائه شد. رئيس مجلس با ابراز تاسف نسبت به وضعيت استان هاي جنوبي کشور که با پديده ريزگردها مواجه هستند ادامه داد: قرار شد در اين زمينه پيشنهادهاي مطرح هم از سوي مجلس حمايت و هم از سوي دولت با جديت دنبال شود.

يک نماينده در نطق ميان دستور: حل معضل آلودگي هوا و آب بايد به دست دانشگاهيان سپرده شود

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي در نشست علني ديروز مجلس در نطق ميان دستور خود گفت: حل معضل آلودگي هوا، آب و خاک بايد به دست دانشگاهيان و متخصصان سپرده شود. به گزارش خبرگزاري خانه ملت، محمدرضا خان محمدي خرمي با اشاره به آلودگي آب، خاک و هوا در کشور، گفت: از دولت استدعا دارم نسبت به مبادي آلودگي که مربوط به استفاده از سموم کشاورزي نامطلوب، فقدان نظارت علمي و کيفيت مواد شيميايي مورد استفاده در چرخه زندگي، کاشت و برداشت و نگهداري محصولات غذايي، کيفيت مواد دارويي و وارداتي و توليدي داخل است توجه کند.وي با بيان اين که بي توجهي به ميزان و کيفيت سوخت در حمل و نقل سبب آلودگي هوا شده است، افزود: با توجه به اينکه بيشتر صنايع با ظرفيت پايين تر از ظرفيت سا ل هاي قبل فعاليت دارد آيا نمي توان گفت فرمول شيميايي سوخت در کشور عامل اصلي آلودگي است.خان محمدي خرمي با تاکيد بر اين که مسئله يابي و يافتن راه حل براي کاهش آلودگي هوا را به دست متخصصان و دانشگاهيان بايد سپرد افزود: يقين بدانيد که اگر دانشگاهيان به کار نيايند با ارائه آمار غير واقعي از ميزان کيفيت سوخت با افزايش آلودگي ها و ابتلا به امراض صعب العلاج مردم مواجه خواهيم شد و کيفيت فداي کميت خواهد شد. اين عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس با بيان اينکه براي کاهش معضل آلودگي بايد از همه دانشمندان بدون مرزبندي سليقه اي استفاده کرد افزود: مديريت در سلامت، آب و هوا و خاک و در نهايت ضمانت در سلامت بشري را بايد نظير کشورهاي پيشرفته به يک مرجع سپرد و تعدد مراجع سبب سردرگمي و حل نشدن مشکل خواهد بود.

دوسال زمان براي نجات درياچه اروميه باقي است

نماينده تبريز ،اسکو و آذر شهر در مجلس نيز در نطق ميان دستور در صحن علني گفت: با توجه به اينکه کارشناسان از تبخير سريع درياچه اروميه خبر مي دهند بنابراين بايد به اين مشکل رسيدگي کرد و نبايد فراموش کرد که دوسال زمان براي نجات اين درياچه وقت باقي است. محمد اسماعيل سعيدي نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي از رئيس جمهور به دليل توجه به موضوع درياچه اروميه تشکر کرد و گفت: اما بهتر آن بود در گزارش صد روز به اقدامات صورت گرفته در اين زمينه اشاره مي شد. سعيدي افزود: پيشنهاد نمايندگان در خصوص رفع مشکلات درياچه اروميه اين بود که موضوع به صورت مستقل پيگيري شود اما تاکنون حرکت جدي ملاحظه نشده است و از طرفي برخي راهکارها براي نجات درياچه اروميه به زودي امکان عملياتي شدن ندارد، آخرين عکس ماهواره اي از درياچه اروميه حکايت از مرگ سريع اين درياچه دارد بنابراين بايد از کارشناسان و تجربه کشورهاي ديگر در اين زمينه استفاده کرد.

وي گفت: آقاي رئيس جمهور نبايد بگذاريم اندک حيات باقي مانده از بين برود و تمام کارشناسان از تبخير سريع اين درياچه مي گويند که بر اين مبنا دو سال فرصت داريم از خشک شدن اين درياچه جلوگيري کنيم.سعيدي ادامه داد: بايد مشخص شود چه برنامه اي با چه زمان بندي براي نجات درياچه اروميه دارند و مسئله ديگر مديريت بر بخش آب و احياي قنوات است که بايد رسيدگي شود.علي لاريجاني همچنين با تسليت درگذشت مرحوم علي اکبر پرورش؛وزير اسبق آموزش و پرورش گفت: مرحوم پرورش از شخصيت هاي سياسي مؤثر انقلاب بود که جوهره حرکت او فرهنگي بود. پيش از پيروزي انقلاب اسلامي وي به عنوان معلمي وارسته و مسئوليت شناس به درستي اصلاح فرهنگي را مبناي تلاش هاي خود قرار داد و چه در مدارس و چه در جلسات عمومي اين دغدغه را پيگيري مي کرد که اصلاح سياسي در کشور جز با تقوم فرهنگ اسلامي ممکن نيست. لذا همت خود را به اصلاح زيربناي سياست که تقويت فرهنگ اسلامي است، معطوف کرد. رئيس مجلس ادامه داد: جلسات او از نظر وزانت محتوايي حکم درس هايي از قرآن و معارف اهل بيت داشت و کمتر شکل شعاري و احساسي به خود مي گرفت. گرچه فضاي آن زمان گفتارهاي احساسي را راحت تر مي پذيرفت. او به تاسي از عالمان ديني نظير مرحوم علامه جعفري، شهيد آيت ا... مطهري با منطق عقلاني و لطايف ذوقي درک حقايق اسلامي را براي مخاطبان جوان آسان مي کرد و جلسات وي اغلب از اين جهت پربهره بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.37848s, 19q