70 میلیون موش در تهران افسانه یا واقعیت؟

۱۳۹۲/۱۰/۰۹ - ۱۲:۱۶ - کد خبر: 103067
70 میلیون موش در تهران افسانه یا واقعیت؟

سلامت نیوز : تصورش در خیال هم قابل پذیرش نیست چه رسد در واقعیت، وجود 70 میلیون موش در تهران! آن هم با وجود اقدامات علمی‌و گسترده ای که طی سال‌های اخیر در پایتخت برای کنترل جمعیت موش‌ها صورت گرفته است. اگرچه با قدم زدن در معابر شهر، در حدود چند صد متر ناگهان عبور موشی را شاهد باشیم اما هر قدر هم این چند صد متر‌ها تکرار شود، باز هم شمار جمعیت موش‌های شهر را 70 میلیون یعنی تقریبا 10 برابر جمعیت ساکن تهران نمی‌کند. گذشته از این نگاهی به مطالعه‌ای علمی‌که همین چند ماه قبل برای تخمین رشد موش‌ها در تهران صورت گرفت نیز گویای این نکته است که تهران 70 میلیون موش ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت قانون ؛ چنانچه در مطالعه‌ای تحقیقی و برای 5 روز متوالی در شهریورماه امسال، تعدادی موش در منطقه ای آلوده و مستعد برای تولید مثل موش‌ها یعنی مرکز دفع زباله رها شدند و در زمینی به وسعت 55/1 هکتار، با 50 عدد تله کشنده و استفاده از کره بادام زمینی و تن ماهی، 125 عدد موش اضافه شد. این یعنی اینکه با احتساب وسعت 74 هزار هکتاری شهر تهران که 40 درصد آن فضاهای عمومی‌و سبز است، در بدبینانه‌ترین حالت که همه محیط شهر آلوده باشد، حداکثر 5/3 میلیون موش در شهر وجود خواهد داشت و با در نظر گرفتن فضای واقعی شهر، جمعیت موش‌های تهران از دو میلیون تجاوز نمی‌کند. حال عنوان وجود 70 میلیون موش در تهران بیش از آنکه به واقع نزدیک باشد، اغراقی بیش نیست و در این میان می‌توان به تهدیداتی که فراهم بودن محیط مستعد رشد موش‌ها در شهر را به وجود می‌آورد ، اشاره کرد.

آنجا که با همه تلاش‌های مدیریت شهری و اقدامات علمی‌و عملی در مبارزه باموش‌ها، تنها به دلیل رعایت نشدن بهداشت ونظافت عمومی‌شهر از سوی گروهی اَز شهروندان، موش‌ها مجالی برای رشد می‌یابند.قطعا آنجا که شماری از شهروندان تهرانی، زباله‌های خود را در جوی‌ها و انهار رها می‌کنند، محیطی مستعد برای رشد موش‌ها و تشدید آلودگی متصاعد از آنها فراهم می‌شود. موش‌ها موجوداتی موذی هستند که برای رشد و تکثیر، به سه عامل هوا، آب و خوراک نیاز دارند و رها شدن زباله‌ها در شهر یا بیرون گذاردن غیر اصولی و در غیر از زمان مقرر ، می‌تواند محیطی امن برای رشد این جانوران باشد. از دیگر سو، بیماری‌های پنهان در موش‌ها و آلودگی‌هایی که آنها با حرکت در شهر حمل می‌کنند، بهداشت و سلامت جامعه را به مخاطره انداخته و خود ، ناقل بیماری به انسان می‌شوند.

در چنین شرایطی، اگرچه با هیچ منطق و برهانی، جمعیت آنها به 70 میلیون نخواهد رسید، اما وجود عزم همگانی در شهروندان برای رعایت بهداشت عمومی‌شهر و نکاتی که کارشناسان از آن به عنوان عاملی برای محدود شدن زندگی موش‌ها یاد می‌کنند، در کنار مبارزات فیزیکی و شیمیایی مدیریت شهری با موش‌ها، می‌تواند نوید کم شدن جمعیت موش‌ها در شهر را دهد و در غیر این صورت رشد موش‌ها را شاهد خواهیم بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22621s, 18q