خطرمرگ در افراد مبتلا به گلوكوم بيشتر است

۱۳۸۷/۰۱/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10313
خطرمرگ در افراد مبتلا به گلوكوم بيشتر است

تحقيقات نشان داده است: سياه پوستاني که براي معالجه گلوکوم تحت درمان قرار مي‌گيرند، بيشتر در معرض خطر مرگ و مير ناشي از بيماري‌هاي قلبي عروقي هستند.

اين آمار به خصوص در افرادي که قطره چشمي تيمولول مصرف مي‌کنند بيشتر است.

گفتني است كه در تحقيقات قبلي نيز رابطه‌اي بين اين بيماري و درمان در بين سفيدپوستان پيدا شد. اما هنوز معلوم نيست كه قطره چشمي تيمولول در اين زمينه واقعا نقشي ايفا مي‌كند.

گلوکوم يکي از شايع‌ترين دلايل ايجاد نواقص بينايي در سراسر جهان است. گلوکوم با زاويه باز که شايع‌ترين نوع اين بيماري است در ميان نژاد آفريقايي بسيار به چشم مي‌خورد و از دلايل عمده کوري است.

علاوه بر درصد بالاتر گلوکوم با زاويه باز، در اين نژاد آمار مرگ و مير به دليل ابتلا به بيماري‌هاي مزمن و فشار بالاي چشم نسبت به نژاد سفيد به مراتب بيشتر است.

در گلوکوم با زاويه بسته، مايع نمي‌تواند به درستي از کره چشم خارج شود که اين مسأله باعث بالا رفتن فشار چشم و آسيب به عصب بينايي مي‌شود.

اين عارضه معمولا به وسيله دارو، کاهش فشار داخل چشم و يا عمل جراحي قابل رفع است. در بررسي انجام شده در باربادوس بر روي 3000 بيمار سياه پوست با گلوکوم، که 141 نفر آنها درمان شده بودند، پس از انجام پيگيري‌هاي 9 ساله 19 درصد بيماران جان سپردند.

هر چند گلوکوم مستقيم روي خطر مرگ و مير تاثيري نداشت اما خطر مرگ و مير بر اثر بيماري‌هاي قلبي عروقي 38 درصد در افراد درمان شده قبلي و 91 درصد در افراد درمان شده با تيمولول بيشتر بود.

همچنين ميزان مرگ و مير بر اثر حوادث قلبي عروقي در ميان افراد با فشار چشم بالا در ابتداي اين بررسي 28 درصد بالاتر از سايرين برآورد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.82306s, 18q