استرس تاثيري بر افزايش فشار خون بارداري و سقط جنين ندارد

۱۳۸۷/۰۱/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10314
استرس تاثيري بر افزايش فشار خون بارداري و سقط جنين ندارد

به گزارش سلامت نیو زبه نقل ازايسنا، اين متخصصان خاطرنشان كردند؛ اگرچه استرس بسيار زياد نيز براي زنان باردار مفيد نيست ولي زنان بارداري که در اين دوران استرس شغلي يا انواع خاصي از استرس را تجربه مي‌كنند، نبايد نگران بالا رفتن فشار خون خود باشند.

دکتر کارلين ولبرگت از مرکز پزشکي آکادميک در آمستردام و دستياران وي در اين رابطه اظهار داشتند كه افزايش فشار خون دوران بارداري ممکن است به جنين و مادر آسيب برساند.

اين پژوهشگران در مقاله چاپ شده در نشريه بين‌المللي زنان و زايمان يادآور شدند كه خطرات اصلي دوران بارداري عبارت از چاقي، افزايش فشار خون و سن بالاي مادر هستند.

با اينکه دليل بروز اين مشکلات در دوران بارداري هنوز نامشخص است، ولي متخصصان معتقدند که بايد از بروز اين مشکلات به طور جدي جلوگيري کرد.

در اين تحقيق پژوهشگران هلندي با بررسي 3 هزار و 679 زن باردار که در دوران اوليه بارداري بودند دريافتند كه 4/4 درصد از آنها به فشار خون دوران بارداري دچار شدند.

به همه شرکت کنندگان در مطالعه پرسشنامه‌اي داده شد که وجود سطوح استرس را در مدت 24 ساعت در آنان مورد بررسي قرار مي‌داد.

محققان دريافتند: بين سطوح مختلف استرس کاري، اضطراب، اضطراب مرتبط با بارداري يا افسردگي و خطر ابتلا به فشار خون دوران بارداري ارتباط معني داري وجود ندارد.

با اين حال متخصصان مي‌گويند كه افزايش استرس در زنان با افزايش احتمال زايمان پيش از موعد در ارتباط است و از اين رو زناني که حين دوران بارداري استرس کمتري دارند، كمتر با خطر تولد نوزاد نارس مواجه هستند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45613s, 18q