ديابتي‌ها حتماً بخوانند!

آمادگي براي باردار شدن

۱۳۹۲/۱۰/۱۳ - ۰۹:۵۶ - کد خبر: 103156
آمادگي براي باردار شدن

سلامت نیوز:‌ زنان دیابتی از زمان شكل‌گيري آرزوي بچه‌دار شدن تا پايان بارداري و شيردهي به چه نكاتي بايد توجه نمايند؟

قبل از بارداري

1- حتماً زماني باردار شويد كه HbA1C شما در حد طبيعي يا نزديك به طبيعي باشد. ميزان طبيعي اين آزمايش به روش آزمايشگاهي بستگي دارد كه به آن مراجعه مي‌كنيد.

2- از پزشك خود در مورد مصرف داروهاي مختلف خود حين بارداري سئوال كنيد.

3- خانم‌هاي ديابتي نوع 2 كه قندشان با داروهاي خوراكي پايين آورنده قند خون (قرص) كنترل مي‌شود لازم است مصرف قرص را زير نظر پزشك كنار بگذارند و انسولين درماني را آغاز نمايند. از پزشك خود در مورد نياز به داروهاي ديگري چون اسيدفوليك، آهن و... نيز سئوال كنيد.

4- حتماً به چشم پزشك مراجعه كنيد تا در صورت نياز، درمان شويد. (ليزر درماني)

5- انجام آزمايش تيروئيد براي شما بسيار مهم است.

سه ماه اول بارداري

1- كنترل قند خون: بايد قند خون ناشتا و قبل از هر وعده اصلي غذا بين 60 تا 90 ، يك ساعت بعد از غذا زير 140 و دو ساعت بعد از غذا زير 120 ميلي‌گرم درصد باشد.

2- كنترل قند خون به دفعات: براي تنظيم نياز به انسولين با توجه به غذاي مصرفي، ميزان قند خون و فعاليت جسمي باید ديابتي باردار روزانه 6 بار و شايد هم بيشتر قند خون خود را كنترل نمايد.

3- مراجعه به موقع به پزشك: حتماً هر 4 هفته يك بار به پزشك ديابت خود و متخصص زنان مراجعه نمايند، ضمناً لازم است در آغاز بارداري و سپس هر سه ماه يكبار ته چشم شما توسط چشم پزشك معاينه شود.

سه ماهه دوم بارداري

1- كنترل فشار خون: تقريباً از هفته 20، احتمال افزايش فشار خون وجود دارد به همين دليل لازم است در هر ويزيت توسط پزشك، فشار خون كنترل شود.

2- كنترل رشد جنين: در هفته 19 تا 22 متخصص زنان با سونوگرافي وضعيت جنين (سير رشد اعضاي بدن جنين) را بررسي مي‌كند. سونوگرافي‌ها با نظر متخصص زنان انجام خواهد شد.

سه ماهه سوم بارداري

1- علاوه بر مطالبي كه در بالا گفته شد احتمال اينكه متخصص زنان با هدف پيگيري جنين، در سه ماهه سوم، ديابتي را براي سونوگرافي بفرستد وجود دارد.

2- حتماً بايد از هفته 32 به بعد نيز به طور منظم ضربان قلب بچه كنترل شود. دفعات آن را متخصص زنان تعيين مي كند.

3- هنگام زايمان و بعد از آن لازم است قند خون به طور منظم كنترل شود تا در صورت نياز، پزشك متخصص بتواند انسولين لازم را تعيين كند.

منبع:‌ انجمن دیابت ایران

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12812s, 19q