جوانان،قربانیان جدید سكته

۱۳۹۲/۱۰/۱۴ - ۱۰:۰۱ - کد خبر: 103189
جوانان،قربانیان جدید سكته

سلامت نیوز : در گذشته‌هاي نه چندان دور سكته بيماري افراد مسن و سالخورده‌اي بود كه حفظ سلامتيشان را به‌دست فراموشي سپرده بودند و از الگو‌هاي غذايي نامطلوب پيروي مي‌كردند امروزه به‌رغم پيشرفت‌هاي پزشكي نه تنها آمار سكته افراد مسن كاهش پيدا نكرده بلكه جوانان هم به قربانيان اصلي اين بيماري اضافه شده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ؛ آمارهاي رسمي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نشان مي‌دهد بيشترين علت مرگ و مير در كشور بعد از تصادف‌ها، سكته‌هاي قلبي است به‌طوري كه در يك‌سال گذشته از هر 800 مورد مرگ روزانه، 360 مورد بر اثر بيماري‌هاي قلبي و عروقي بوده است كه از اين ميزان 198 نفر بر اثر سكته قلبي فوت كرده و حدود82 نفر هم بر اثر سكته‌ مغزي جان خود را از دست داده‌اند.

دكتر حميد رحمت رئيس انجمن جراحان و متخصصان مغز و اعصاب در مورد سكته مغزي مي‌گويد: هر حادثه مغزي عروقي كه باعث كاهش ناگهاني تأمين جريان خون درمغز شود و اختلال در رگ‌هاي خوني ورودي مغز بوجود بياورد به‌طوري كه فقدان اكسيژن سبب شود كه بافت مغز آسيب ببيند يا حتي نابود شود، سكته مغزي ناميده مي‌شود. وي با بيان اين مطلب كه سكته مغزي عمومي‌ترين اختلال مغزي و سومين علت مرگ بعد از بيماري‌هاي قلبي-عروقي و سرطان است مي‌افزايد: اين بيماري سبب مرگ حدود نيمي از مبتلايان مي‌شود افرادي هم كه زنده مي‌‌مانند دچار معلوليت دائمي مي‌شوند. سكته مغزي در مردان بيشتر از زنان است و مي‌تواند موجب تظاهرات عصبي زيادي مثل فلج نيمه بدن، اختلال تكلم و اختلال در راه رفتن ‌شود.

سكته‌هاي مغزي و انواع آن
وي با اشاره به اين مطلب كه سكته‌هاي مغزي 4 نوع و هركدام نشانه‌هاي خاص خود را دارند خاطرنشان مي‌كند: درنوع اول كاهش خون‌رساني به مغز باعث ايجاد لخته و انسداد عروق مي‌شود. خون‌رساني به بافت قطع و نسوج مغزي كه از شريان مربوطه خون‌گيري مي‌كنند، دچار مرگ بافتي مي‌شوند. برخلاف ساير سكته‌هاي مغزي كه با سردرد همراهند، اين بيماران سردرد ندارند و نشانه آن معمولاً احساس گزگز، مورمورشدن و لمس شدن يك طرف بدن (به تدريج و در عرض چند دقيقه تا چند ساعت) است. با توجه به‌شدت عارضه و ميزان آسيب به نسج مغز، علائم سكته متفاوت است و مي‌توان گفت سكته بي‌سروصدايي است و بيماران چون درد زيادي ندارند و فقط دچار نقص عصبي مي‌شوند از اين رو ممكن است با تأخير به بيمارستان مراجعه كنند.


در نوع دوم سكته عروق مغز خونر‌يزي خفيفي مي‌كند كه شاخصه اصلي آن سردرد شديد ناگهاني است كه اگر بيمار به پزشك يا مراكز درماني مراجعه نكند خونريزي شديد‌تر مي‌شود و سكته ابعاد وسيع‌تري پيدا مي‌كند و خطر صدمه‌هاي جبران‌ناپذير به مغز بالا مي‌رود. متأسفانه 50 درصد بيماران زماني به پزشك مراجعه مي‌كنند كه خونريزي دوم هم رخ داده است، مهم‌ترين عامل خطرساز در اين نوع سكته، بيماري‌هاي عروقي زمينه‌اي مغز است.


در نوع بعد سكته مغزي به صورت خونريزي زير عنكبوتيه است (عنكبوتيه فضايي بين مغز و جمجمه است) و سكته ممكن است به دليل مشكلات انعقادي، عوامل مادرزادي و فشارخون بالا رخ دهد. سردرد آنقدر شديد است كه فرد بلافاصله به پزشك مراجعه مي‌كند. اين نوع سردرد اغلب با سفتي شديد گردن همراه است و در اورژانس بعد از سي‌تي‌اسكن و تأييد سكته مغزي مراقبت‌هاي ويژه آغاز مي‌شود و پزشكان تلاش مي‌كنند با روش‌هاي درون رگي يا جراحي باز، محل پارگي عروق را ترميم كنند.


در نوع آخر عروق داخلي مغز پاره و خونريزي آغاز مي‌شود. سكته عمدتاً به علت فشارخون بالا، اختلال‌هاي انعقادي و اشكال‌هاي عروقي رخ مي‌دهد. با شروع خونريزي در مغز، بيمار بلافاصله دچار كما مي‌شود و سطح هوشيار‌ي‌اش كاهش پيدا مي‌كند اين نوع سكته مغزي از مهلك‌ترين نوع سكته‌هاست و احتمال مرگ نيز در افراد دچار آن بسيار بالاست.

علل سكته‌هاي قلبي و مغزي
دكتر علي مقدادي متخصص مغز و اعصاب و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در مورد علل سكته قلبي و مغزي مي‌گويد: آخرين بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد روزانه 250 تا 300 نفر در كشور دچار سكته مغزي مي‌شوند و اين در حالي است كه عوامل خطر ابتلا به سكته‌هاي مغزي و قلبي با هم مشترك هستند.


وي مي‌افزايد:فشار خون، ديابت، چربي خون بالا، چاقي، تغيير الگوي زندگي و تغذيه نامناسب از جمله اين فاكتورهاست كه موجب مي‌شود امکان ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي و سكته‌هاي مغزي در كشور افزايش يابد.مقدادي با بيان اين كه آمار ابتلا به سكته‌هاي مغزي در ايران رو به افزايش است ياد‌آوري مي‌كند: با توجه به اين كه جمعيت كشور به سمت سالمندي حركت مي‌كند، در سال‌هاي آينده شاهد شيوع بيشتر سكته‌هاي مغزي خواهيم بود. در سالمندان به دليل بيماري‌هاي عروقي، ديابت و پرفشاري خون در عروق مغز لخته ايجاد مي‌شود و سكته مغزي اتفاق مي‌افتد اما سكته هميشه مختص افراد مسن نيست بلكه در جوانان نيز رخ مي‌دهد. بخصوص اگر بيمار كمتر از 40 سال سن داشته باشد.

سكته در جوانان
اين متخصص مغز و اعصاب در مورد سكته جوانان مي‌گويد: بررسي‌ها نشان داده است جواناني كه دچار سكته‌ مغزي مي‌شوند زندگي پر استرسي دارند و استرس ناگهاني و شديد مي‌تواند باعث گرفتگي عروق شان شود و در يك لحظه خون‌رساني را مختل كند و سكته اتفاق بيفتد. وي با اشاره به اين مطلب كه مصرف مواد مخدر، مواد روانگردان، محرك يا آرامبخش روي ساختار عروقي مغز تأثير دارند مي‌گويد: مصرف داروهايي از خانواده كوكايين، شيشه و كراك هم باعث مرگ بافت مغزي مي‌شود.


دكتر مقدادي در مورد علت اصلي سكته جوانان مي‌افزايد: علت اصلي سكته جوانان نوعي بيماري به نام نشانگان «آنتي‌فسفوليپيد» است. در اين بيماري آنتي‌بادي‌هايي ايجاد مي‌شوند كه با فاكتورهاي انعقادي خون تداخل مي‌كنند و باعث بروز لخته در عروق مي‌شوند. 46 درصد سكته‌هاي مغزي بيماران زير 40 سال در اثر وجود همين آنتي‌بادي‌ها بوجود مي‌آيد كه اين نشانگان به 2 گروه اوليه و ثانويه تقسيم مي‌شوند در گروه اوليه هيچ علتي وجود ندارد در گروه ثانويه هم در اثر مصرف برخي از داروها آنتي‌بادي در خون بوجود مي‌آيد، البته اين آنتي‌بادي ممكن است در خون افراد عادي هم ديده شود ولي اين به آن معنا نيست كه حتماً فرد در آينده دچار سكته مغزي خواهد شد.

بيماري‌هاي‌ قلبي در كشور
دكتر طاهره سماوات، متخصص قلب و عروق و سرپرست اداره قلب و عروق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در مورد شيوع‌ بيماري‌هاي قلبي در كشور مي‌گويد: آخرين بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه حدود 39 درصد از علل مرگ در كشور، بيماري‌هاي قلبي و عروقي است كه عوامل خطر آن عبارتند از: فشار خون بالا، ديابت، چاقي و اختلالات چربي خون كه ريسك فاكتورهايي مانند كم‌تحركي، مصرف دخانيات و تغذيه نامناسب، عوامل خطر را تشديد مي‌كنند.

سماوات مي‌افزايد: حدود 3/17درصد از جمعيت كشور از 15 تا 64 سال مبتلا به فشار خون هستند و اين در حالي است كه اگر بخواهيم آمار افراد بالاي 64 سال را در نظر بگيريم، تعداد كساني كه به فشار خون مبتلا هستند، خيلي بيشتر مي‌شود.وي با اشاره به اين‌كه 62 درصد سكته‌هاي مغزي ناشي از فشارخون بالا است خاطرنشان مي‌كند: از هر چهار نفر، يك نفر به اين بيماري مبتلاست و متوسط سن مبتلايان به سكته قلبي در كشور بين ۵۸ تا ۶۰ سال است. مردان تا سن ۵۰ سالگي بيش از زنان دچار سكته قلبي مي‌شوند اما پس از ۵۰ سالگي، بروز سكته قلبي در هر دو جنس زن و مرد يكسان مي‌شود.

اين متخصص قلب و عروق در مورد آمار اضافه‌ وزن و چاقي مي‌افزايد: اضافه وزن و چاقي افراد در كشور ما، به‌خصوص در خانم‌ها بالا است، تا آنجا كه بيش از 50 درصد از خانم‌هاي ايراني اضافه وزن دارند و 7/16 درصد افراد جامعه نيز قند خون بالا دارند.

آمار سكته‌هاي قلبي
دكتر شيوا هژبري كارشناس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مي‌گويد: بر اساس مطالعات انجام شده متوسط سن سكته‌هاي قلبي حدود 60 سال است كه متناسب استانداردهاي جهاني است ولي در چند سال اخير آمار سكته‌هاي قلبي در سنين كمتر افزايش بيشتري يافته است كه علت آن را بايد بررسي كرد.


وي با اشاره به اين مطلب كه از اسفند 90 تا آذر92 حدود 41 هزار و 136 سكته قلبي را ثبت كرده‌ايم مي‌افزايد: نبود تحرك بدني، مصرف موادغذايي ناسالم كه حاوي نمك‌ها هستند، فشار خون و مشكلات مادرزادي از مهمترين علل سكته‌هاي قلبي عروقي در كشور است.اين كارشناس قلب و عروق در مورد اثر آلودگي هوا بر افزايش سكته‌هاي مغزي و قلبي ياد‌آوري مي‌كند: ما چون در شرايط آلودگي هوا منواكسيد كربن استنشاق مي‌كنيم دچار مشكلات تنفسي مي‌شويم كه در نهايت باعث بيماري‌هاي قلبي و سكته مي‌شود.آمار سكته در جوانان در حال افزايش است و اين در حالي است كه اين بيماري در جوانان تأثيرات نامطلوب اقتصادي‌هم به همراه دارد چرا كه موجب ناتواني آنان پيش از سال‌هاي اوج فعاليت مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.8075s, 19q