خودكفايي ايران در تامين 95درصد داروهاي مورد نياز

۱۳۸۷/۰۱/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10324
خودكفايي ايران در تامين 95درصد داروهاي مورد نياز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر كامران باقري لنكراني كه در مراسم رونمايي از داروي «اينترفرون گاما» در محل دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران سخن مي‌گفت، افزود: علاوه بر داروي «گاما ايمونكس» كه امروز شاهد رونمايي آن بوديم، طي سال 87، پنج داروي ديگر در فاصله‌هاي زماني دو ماهه رونمايي خواهد شد.

وي با اشاره به پيشرفت افتخارآفرين صنعت داروسازي كشور اظهار كرد: در حال حاضر بيش از سه هزار داروي مختلف در كشور توليد مي‌شود.

وزير بهداشت در مورد داروي اينترفرون بيان كرد: اما اين دارو كه به واسطه بهره گيري از نوآوري‌هاي بومي از ارزش علمي بالايي برخوردار است از افتخارات صنعت داروسازي كشور به حساب مي‌آيد و در كنار توليد آن ظرفيت‌هاي بزرگي را در توليد داروهاي نوتركيب فراهم مي‌كند.

لنكراني اضافه كرد: بر اين اساس و با توجه به اين كه در صنعت داروسازي در مسير بومي كردن نوآوري‌ها قرار داريم از متخصصان انتظار مي‌رود تا نه تنها در زمينه مهندسي معكوس بلكه به منظور نوآوري‌هاي جديد فعاليت كنند.

به گزارش ايسنا وزير بهداشت همچنين افزود: با اعلام اين كه بيش از 95 درصد داروهاي مصرفي در كشور توليد مي‌شوند، تصريح كرد: اما در عين حال 5 درصد باقي مانده داروها بيش از 30 درصد ارزش افزوده حجم ريالي واردات دارو را به خود اختصاص مي‌دهد و بايد با پشتكار متخصصان در توليد اين داروها نيز به خودكفايي برسيم.

لنكراني يادآور شد: حتي در زمينه‌هاي باليني نيز شاهد نوآوري‌هاي چشمگيري در كشور هستيم. به طور مثال در بيمارستان دانشگاه بقيه‌الله (عج)، گاما اينترفرون را براي درمان مجروحان شيميايي به كار مي‌برند كه اين از نوآوري‌هاي ويژه به شمار مي‌رود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.20402s, 18q