هشدار درباره كاهش سن ناهنجاري دختران

۱۳۹۲/۱۰/۱۵ - ۰۹:۵۳ - کد خبر: 103243
هشدار درباره كاهش سن ناهنجاري دختران

سلامت نیوز : معاون وزارت ورزش و جوانان زنگ خطر كاهش سن ناهنجاري دختران در كشور را به صدا درآورده و خواستار اقداماتي براي ساماندهي روابط پيش از ازدواج دختران شده است. محمود گلزاري كه در سال‌هاي گذشته نيز در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي قشر زنان و دختران مطالعاتي داشته و آمارهايي را ارائه داده بود، اين بار در كسوت يك مقام رسمي به ارائه آمارپرداخته و با بيان اينكه رابطه قبل از ازدواج رو به افزايش است، گفت: اين روابط از سنين راهنمايي شكل مي‌گيرد و لازم است سامان يابد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ محمود گلزاري كه در حال حاضرمعاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان است، با اشاره به اينكه با افزايش سن ازدواج و بي‌ميلي به ازدواج روبه‌رو هستيم، افزود: بسياري از دختران تحصيلكرده همسر مناسب پيدا نمي‌كنند كه به آن تجرد ناخواسته مي‌گويند و اين نوع تجرد بين دختران در حال افزايش است. اين روانشناس با اشاره به اهميت انتخاب همسر مناسب گفت: بخش عمده بحران‌هاي زندگي مشترك و طلاق زوجين از انتخاب نامناسب همسر نشات مي‌گيرد و حتي بسياري از خانواده‌هاي تحصيلكرده آگاهي كافي درباره ملاك‌هاي انتخاب همسر ندارند.

متخصصان اجماع‌نظر ندارند

وي با بيان اينكه متخصصان درباره ملاك‌هاي ازدواج توافق ندارند، اظهار كرد: نزديك 60 كتاب درباره ازدواج به زبان فارسي را بررسي كرديم. حدود 10 كتاب ترجمه و حدود 50 كتاب تاليف و از ميان آنها حدود 40 كتاب با رويكرد اسلامي نوشته شده است. در كتاب‌هاي دانشمندان حوزه و دانشگاه، ملاك‌هاي واحدي براي ازدواج نمي‌بينيم؛ اما مردم از اين كتاب‌ها استفاده مي‌كنند. گلزاري با تاكيد بر اينكه در حوزه ازدواج مسائل زياد و ابهام داريم، ادامه داد: از ميان كتاب‌هاي تاليفي، 30 كتاب جزوه‌هاي ساده‌اي است كه از روي كتاب‌هاي اصلي نوشته‌شده‌اند، بنابراين 10 كتاب تاليفي در اين زمينه داريم و كتاب‌هاي ترجمه شده هم با فرهنگ ما همخواني ندارد.

سخت‌ترین مرحله ازدواج

اين روانشناس اضافه كرد:‌ سخت‌تر از تعيين ملاك‌ها، راه‌هاي تشخيص آن‌هاست و همه مي‌گويند علاقه داريم كه خواستگار دخترمان با ايمان باشد؛ اما وقتي درباره چگونگي تشخيص ايمان خواستگار از آنان مي‌پرسيم، نمي‌توانند پاسخ درستي دهند و در واقع روي اين مسائل كار كارشناسي نشده است، اين در حاليست كه در نهايت عيني‌ترين ملاك‌ها مانند زيبايي، پول و مدرك، معيار انتخاب همسر قرار مي‌گيرد، اما زوجين در زندگي مشترك، دچار مشكل مي‌شوند. معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصريح كرد: بيش از 30 درصد از ازدواج‌ها در شهرهاي بزرگ در كمتر از چهار سال به طلاق منجر مي‌شود واين آمار در ميانگين كشوري سالانه 20 درصد طلاق در سنين جواني است. گلزاري در ادامه با بيان اينكه پس از ازدواج،‌ مشكل جدي سازگاري زوجين است، اظهاركرد: پس از پيوند زناشويي، با نوزادي به نام ازدواج دو نفر مواجه هستيم. اين نوزاد بايد تا پنج سالگي تحت مراقبت زن و شوهر و خانواده‌هاي آنان باشد. در اين زمينه دوره‌هاي آموزشي و كتاب نداريم و انتخاب نامناسب همسر، فقدان آموزش و مشاوره هنگام اختلاف، بيش از60 درصد بحران‌هاي خانواده را تشكيل مي‌دهد.

دعوا بر سر چيست؟

البته گلزاري دو سال پيش در كسوت يك كارشناس اجتماعي آمارهايي داده و گفته بود حدود 80 درصد دختران روابط دوستانه پيش از ازدواج با جنس مخالف دارند. همان زمان هم مقاماتي چون فرمانده ناجا و وزير آموزش و پرورش به سخنان گلزاري واكنش نشان داده بودند. از جمله سردار اسماعيل احمدي‌مقدم، فرمانده نيروي انتظامي در اين مورد گفت: تا زماني كه تحقيقي به تاييد نرسيده باشد نبايد آن را به كل ايران تعميم داد. اعلام اين آمار با امنيت رواني جامعه در تضاد است و حاضرم با اين افرادي كه اين آمار را مي‌دهند مناظره كنم؛ اين مطلب پايه و اساس ندارد. فرمانده ناجا تاكيد كرده بود: روابط خانوادگي و فردي، هيچ ربطي به نيروي انتظامي ندارد و در كنترل خانواده‌هاست اما اگر از طريق اغفال جوانان دوستي صورت گيرد، با توجه به اينكه متجاوزان به عنف استحقاق اشد مجازات را دارند با سرعت وارد عمل مي‌شويم.

حميدرضا حاجي‌بابايي وزير وقت وزارت آموزش و پرورش نيز درباره رابطه دختر و پسران دبيرستاني گفته بود: «نمي دانم چطور عده‌اي مي‌توانند اين آمار را ارائه كنند؟ من فكر مي‌كنم اگر خودم اين حرف را زده بودم، گناهش براي تمام عمرم، كافي بود. 70 درصد دانش‌آموزان دختر ما در شهرها و 30 درصد در روستا هستند. وقتي گفته مي‌شود 80‌درصد دختران، دوست پسر دارند، يعني تمام دختران شهري و يكسوم دختران روستايي، چنين روابطي دارند. من عقلم نمي‌رسد چرا عده‌اي اين حرف‌ها را مي‌زنند. فكر مي‌كنم مراجع ذي صلاح در اين مورد تحقيقات خواهند كرد، ولي ما خودمان را در مقام پاسخگويي به اين سخنان نمي‌بينيم.»

راه‌حل چيست؟

البته برخي كارشناسان درصدد هستند فارغ از اينكه اين آمارها چند درصد است به ارائه راه‌حل‌هايي بپردازند. از جمله دكتر جعفر سطوتي، كارشناس اجتماعي با بيان اينكه در پيمايش ملي ارزش‌ها و نگرش‌ها سال 89 كه از جوانان 15 تا 29 سال در مورد رابطه دختر و پسر سوال شده است، به تهران امروز مي‌گويد: دوستي بين پسر و دختر انكار نشده است. اين رابطه بين دختر و پسر دو تعريف دارد. گاهي يك رابطه ساده بين دو همكار زن و مرد، دو دانشجوي دختر و پسر، و... به وجود مي‌آيد. اين رابطه پذيرفته شده و طبيعي است و همه آن را به رسميت مي‌شناسند. ولي برخي اوقات رابطه بين يك پسر و دختر به معناي درگيري عاطفي است كه آسيب‌هاي روحي و رواني و... را در درون خود دارد و بايد ساماندهي شود. وي در ادامه با اشاره به فرصتي كه اين رابطه براي دختر و پسر به وجود مي‌آورد مي‌گويد: البته در برخي موارد، به دليل آنكه در اين دوستي‌ها درگيري عاطفي به وجود مي‌آيد به ويژه در دانشگاه‌ها، رابطه دختر و پسر به ازدواج ختم مي‌شود. در اين موارد مي‌توان گفت كه دوران دوستي در حقيقت دوران نامزدي آنها بوده كه ممكن است دو سال هم طول بكشد.

اردشير گراوند جامعه‌شناس نيز در مورد رابطه دختر و پسر به تهران امروز مي‌گويد:تهديد دوستي پسر و دختر در اين است كه احتمال دارد دختر و پسر در زمان ارتباط آلوده مسائلي شوند كه در فرهنگ ما پذيرفته نيست. اين ارتباط عواقب اجتماعي و خانوادگي زيادي براي هر دو طرف دارد. ضمن آنكه هنوز در تمام دنيا سلامت دختر قبل از ازدواج حرمت دارد به همين سبب است كه نگراني شكسته شدن قباحت اجتماعي سلامت دختر و پسر قبل از ازدواج وجود دارد. در سطح فردي هم اگر آسيبي به ويژه براي دختر به وجود ‌آيد و آن كسي كه ضرر خواهد كرد دختر است. نبايد از مشكلات فردي كه براي اين افراد در جريان ارتباط ايجاد مي‌شود، چشم‌پوشي كرد. وقتي در جامعه چنين رابطه‌اي وجود دارد بايد به آموزش، پيشگيري در آن حوزه بپردازيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6896s, 19q