جراحي زيبايي و پيشداوري هاي دردسرساز

۱۳۹۲/۱۰/۱۶ - ۱۰:۳۰ - کد خبر: 103320
جراحي زيبايي و پيشداوري هاي دردسرساز

سلامت نیوز : درباره خطرهاي جراحي هاي غيرضروري زيبايي، به ويژه جراحي بيني، مطالب زيادي گفته شده است و حتي متخصصان اين رشته نيز جراحي هاي غيرضروري را که هر از گاهي تب آن بالا مي گيرد، تاييد نمي کنند. اما در مواردي که بنا به ضرورت يا به تشخيص پزشک براي فردي جراحي زيبايي انجام مي شود، هم فرد و هم اطرافيان بايد به نکاتي توجه کنند زيرا نتيجه عمل جراحي تا پايان عمر همراه فرد و در معرض ديد همگان است؛ اين موضوع گاه قضاوت هاي غيرکارشناسي را به همراه دارد که چه بسا وضعيت روحي بيمار را بدتر از گذشته مي کند. دکتر کيانوش ناهيد متخصص گوش، حلق و بيني و عضو انجمن جراحي پلاستيک صورت در آسيا در گفت وگو با خراسان، در اين زمينه به اطرافيان بيمار توصيه هايي کرده است که در ادامه به آن اشاره مي کنيم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ تصميم گيري براي انجام جراحي زيبايي امري شخصي و آگاهانه است . فردي که مي خواهد براي رفع نقايص چهره اش به اصطلاح زير تيغ جراحي برود، معمولا مدت زمان نسبتا طولاني درباره اين موضوع انديشيده و با پزشکان مختلف مشورت کرده است. معمولا افرادي که به جراحي بيني مبادرت مي کنند اين کار را براي زيباتر شدن و افزايش اعتماد به نفس خود انجام مي دهند اما در برخي موارد اطرافيان بدون توجه به اين موضوع قضاوت هاي ناآگاهانه اي مي کنند و فرد مجبور است بار سنگين اين قضاوت ها را تا پايان عمر به دوش بکشد.

نکته اين جاست که جراحي زيبايي امروزه طرفداران زيادي دارد و از طرفي فرآيندي نيست که يک شبه به نتيجه برسد بلکه تا زماني که بيمار به مرحله ثابت و پايدار بعد از عمل برسد، بين دو ماه (در مورد جراحي زيبايي پلک) تا حتي يک سال (در مورد جراحي بيني) فاصله است و معمولا در اين زمان بيمار به مراقبت نياز دارد تا زخم ها بهبود و تورم بعد از عمل کاهش يابد. در عين حال، انواع جراحي هاي زيبايي ممکن است براي بهبود نتيجه نهايي به انجام جراحي اصلاحي نياز داشته باشد. با اين حال بيمار بلافاصله بعد از به هوش آمدن، نگران نتيجه جراحي است و سعي مي کند تصوري وراي باند و آتل و پانسمان داشته باشد و درباره صورت جديدش اطلاعاتي به دست بياورد. بيمار اغلب دچار وسواس و نگراني درباره نتيجه عمل مي شود و در مواردي ممکن است دچار افسردگي شود.

واکنش اطرافيان بيمار

اگر چه بيمار خود تصميم به جراحي گرفته و ريسک جراحي را به جان خريده است اما نقش اطرافيان بيمار در ايجاد آرامش و کمک به وي براي گذراندن دوره نقاهت بعد از جراحي بسيار اهميت دارد. اطرافيان بايد به اين نکته توجه داشته باشند که بيمار در وضعيت ويژه اي به سر مي برد از اين رو بايد از نظر دادن درباره نتيجه عمل به عنوان مثال از روي شکل و ارتفاع نوک بيني بپرهيزند.

در مواردي ديده مي شود که اطرافيان درباره سير بهبود بيماري و تغييرات مثبت و منفي ناحيه عمل و مراقبت هاي بعد از عمل اظهارنظر مي کنند و در نهايت قضاوت خود را درباره نتيجه عمل و عيب و ايرادهاي جراحي به بيمار مي گويند.متاسفانه اين رفتار در بسياري از اوقات باعث تشديد استرس و نگراني و افسردگي بيمار در دوران نقاهت مي شود. اطرافيان به صراحت درباره نتيجه فعلي و نهايي عمل جراحي نظر مي دهند و حتي پيش بيني خود را به بيمار منتقل مي کنند.

اين در حالي است که هنوز بيمار در مرحله نقاهت بعد از عمل به سر مي برد و اين گونه قضاوت، توصيه يا سرزنش ها به بهبود بيمار کمکي نمي کند. در کتاب هاي مختلف مرجع روانشناسي و جراحي زيبايي، به اين موضوع اشاره دقيقي نشده است. ولي تجربيات و نتايج بررسي هاي اجمالي درباره علل و انگيزه هاي اين رفتار نشان مي دهد که: اطرافيان ، نگران سلامت و زيبايي بيمار هستند و دليل عمده بيان نظرشان از روي دلسوزي است. براي آنان، فرد از ابتدا زيبا بوده و نيازي به عمل جراحي نداشته است. دوستان و آشنايان صميمي، نظر خود درباره نتيجه عمل را به منظور آگاهي بخشي به بيمار ابراز مي دارند. با توجه به شيوع بالاي انجام جراحي هاي زيبايي در جوامع شهري، بخش قابل توجهي از مردم در اين زمينه تجربه دست اول يا دوم دارند.

آشنايان غيرصميمي گاهي از اين فرصت براي سرزنش بيمار و در برخي موارد براي تسکين حس حسادت خود استفاده مي کنند. اين رفتار طيف وسيعي از الگوهاي کلامي مانند اعلام تاثير نداشتن جراحي در بهبود ظاهر، پررنگ کردن نقايص جزئي نتيجه عمل تا ابراز تاسف بابت زشت شدن بيمار را دربر مي گيرد.

همچنين بسياري از کساني که قصد انجام جراحي مشابه دارند با ديدن فرد عمل شده در اماکن عمومي يا مهماني ها، سر صحبت را با وي باز مي کنند و درباره جراح، هزينه جراحي، تجربه بعد از جراحي و ميزان رضايت بيمار از نتيجه عمل سوال مي کنند. اين پرسش ها گاهي شبيه نوعي بازجويي است از اين رو مي تواند آزاردهنده باشد.

رفتار زشت و متاسفانه بسيار شايع متلک پراني در کوچه و خيابان معضل فرهنگي پيچيده اي است که نياز به بررسي جامع دارد. اين رفتار ناشايست مي تواند آن قدر براي بيمار آزاردهنده باشد که تصميم بگيرد دوره مراقبتي بعد از عمل مانند چسب زدن بيني را کوتاه کند. در بعضي از خانواده ها هر گونه جراحي زيبايي صورت با واکنش انتقادي اطرافيان و فاميل روبه رو مي شود، تا حدي که بيمار تلاش مي کند تا زمان بهبود نسبي علايم عمل در جمع ظاهر نشود يا براي انجام عمل زيبايي دليلي پزشکي بيابد.

راهکار

همان طور که قبلا گفته شد، تصميم براي انجام جراحي زيبايي، با در نظر گرفتن عوارض و نتايج آن، امري شخصي است. خوب است ياد بگيريم تا در امور ديگران دخالت نکنيم و از ابراز نظر خودداري کنيم. گفتن يک جمله ملاطفت آميز در اين موارد کار سختي نيست ولي تاثير بسزايي در ارتقاي روحيه بيمار در دوران نقاهت دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.65683s, 19q