مصرف الكل احتمال ابتلا به سرطان سينه را در زنان تشديد مي‌كند

۱۳۸۷/۰۱/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10334
مصرف الكل احتمال ابتلا به سرطان سينه را در زنان تشديد مي‌كند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، اين پژوهش جديد نشان داده است كه مصرف نوشيدني‌هاي الكلي باعث افزايش خطر ابتلا به شايع‌ترين نوع سرطان سينه در ميان زنان بعد از يائسگي مي‌شود.

به گفته دانشمندان انستيتو ملي سرطان در اين پروژه تحقيقاتي؛ يكي از مطالعات گسترده روي بيش از 184 هزار زن نشان داد كه مصرف نوشيدني‌هاي الكلي خطر ابتلا به سرطان سينه را بويژه در زنان مسن‌تر افزايش مي‌دهد.

اين تحقيق نشان داد: زناني كه يك يا دو نوشيدني الكلي كوچك در روز را مي‌نوشند 32 درصد بيشتر به تومورهاي حساس به هورمون مبتلا مي‌شوند.

همچنين مصرف سه نوبت يا بيشتر الكل در روز اين احتمال را تا 51 درصد افزايش مي‌دهد.

به گفته متخصصان؛ سرطان سينه در اثر رشد نابهنجار سلول‌هاي اين عضو از بدن بروز مي‌كند.

سرطان به بافت طبيعي سينه وارد مي شود و درعين حال توانايي گسترش يافتن به ساير نقاط بدن را نيز دارد.

سرطان سينه به دليل عدم عملکرد صحيح ژنها ايجاد مي‌شود و تنها 10 تا 15 درصد موارد ابتلا به سرطان‌ها مادرزادي و وراثتي هستند و 90 درصد ديگر به افزايش سن و نحوه زندگي افراد بستگي دارند.

سرطان سينه يكي از شايع‌ترين انواع سرطان در بين زنان محسوب مي‌شود. در بافت سينه انواع غدد مترشحه وجود دارد و مانند ساير سلول‌هاي بدن، سينه نيز به طور متناوب رشد كرده و زماني را نيز به استراحت مي‌پردازد. دوره رشد و استراحت توسط ژنهايي که در مغز قرار گرفته‌اند کنترل و اداره مي‌شـود.

هنگامي که ژنها داراي عملکرد مناسبي باشند، به خوبي توانايي کنترل رشد سلولها را دارند اما زماني که در عملکرد آنها نوعي ناهنجاري و يا بي قاعدگي بروز کند، تسلط خود را بر روي رشد سلول‌ها از دست مي‌دهند و اين شرايطي است كه احتمال بروز سرطان در اين عضو افزايش پيدا مي‌كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.72328s, 18q