هشدار مسئولان بهداشتی نسبت به شیوع هپاتيت

۱۳۹۲/۱۰/۱۶ - ۱۶:۱۴ - کد خبر: 103348
هشدار مسئولان بهداشتی نسبت به شیوع هپاتيت

سلامت نیوز : مويد علويان رئيس شبكه هپاتيت كشور از مرگ سالانه 5هزار نفر بر اثر عوارض هپاتيت در كشور خبر داد.علويان با بيان اين‌كه هپاتيت B و C بيماري مزمن كبدي ايجاد مي‌كند و ممكن است موجب تخريب كبد شود، افزود: هپاتيت B به دليل اين‌كه واكسن دارد قابل پيشگيري بوده و در دنيا رو به كاهش است. رئيس شبكه هپاتيت كشور خاطرنشان مي‌كند: نزديك به ۴۰۰ميليون نفر در دنيا و كمتر از ۱ميليون نفردر كشور آلوده به ويروس هپاتيت B هستند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ؛ به گفته رئيس شبكه هپاتيت كشور افرادي كه قبل از سال ۷۵ خون دريافت كردند ممكن است در معرض اين بيماري قرار گرفته باشند.وي اعتياد تزريقي را شايع‌ترين راه ابتلا به بيماري هپاتيت C مي‌داند و مي‌افزايد: گروههاي ديگري مثل بيماران هموفيلي، تالاسمي و بيماران دياليزي در معرض خطر بيشتري از اين بيماري بوده و هستند و اين بيماران ريسك بالاتري دارند.وي تصريح كرد: در مجموع به نظر مي‌رسد هپاتيت C در جمعيت عادي كشور زير نيم‌درصد و در جمعيت بيماران هموفيلي حدود ۲۰ درصد و در بين تالاسمي‌ها زير ۱۰ درصد و در جمعيت دياليزي‌ها حدود ۱۰ درصد شيوع داشته باشد.


در این حال دكتر محمود نبوي معاون مركز مديريت بيماري‌هاي واگير و مسئول واحد هپاتيت وزارت بهداشت در اين باره به ايران مي‌گويد:‌ در دو دهه قبل ميزان ناقلان هپاتيت B در كشور ما 3 درصد بود كه با واكسينه شدن جمعيت زير 25سال كشور اين آمار رو به كاهش رفت.بنابراين براساس برآورد صورت گرفته در حال حاضر يك ميليون نفر در كشور ناقل مزمن هپاتيت B هستند كه از اين ميان 10درصد به بيماري مزمن كبدي دچار شده و به دليل نارسايي كبد و يا سرطان كبد جان خود را از دست مي‌دهند.


وي درباره آمار مرگ و مير اين بيماري در كشور مي‌افزايد: سالانه بيش از 5 هزار نفر بر اثر عوارض هپاتيت جان خود را از دست مي‌دهند.هر چند اين آمار تخميني بوده و نمي‌توان به‌طور دقيق اعلام كرد اين مرگ و ميرها به دليل هپاتيت‌هاي ويروسي اتفاق افتاده است.در حالي كه اعلام مي‌شود نزديك به ۴۰۰ميليون نفر در دنيا و كمتر از ۱ميليون نفردر كشور مبتلا به ويروس هپاتيت B هستند، دكتر نبوي درباره بيشترين مبتلايان اضافه مي‌كند:‌ ميزان ابتلا به انواع هپاتيت در كشورهاي مختلف فرق مي‌كند، با اين حال در كشور ما هپاتيتي كه مرگ وميرها بيشتر به آن مربوط مي‌شود هپاتيت B است. اما در كشوري مانند پاكستان بيشترين آمار ابتلا و خطر هپاتيت C است. تحقيقات جهاني هم نشان مي‌دهد كه معمولاً در جهان گسترش هپاتيت B بيشتر از انواع ديگر هپاتيت است.وي در ادامه مي‌گويد:‌ 95درصد بيماران مبتلا به هپاتيت B بهبود مي‌يابند و 5 درصد به مرحله ازمان رسيده و شديد مي‌شود و از مجموع نیز 1درصد هم مزمن شده به مرگ منجر مي‌شود.


اما درباره هپاتيت C بيماري شديد مزمن كم است و در دراز مدت آثار و عوارضي را در بيمار ايجاد مي‌كند.مسئول واحد هپاتيت وزارت بهداشت درباره نحوه انتقال اين ويروس مي‌گويد:‌ بيماري‌هاي ويروسي كه مزمن بودنشان مطرح است و عوارضي را به دنبال دارند بيشتر از راه تزريقات آلوده، خون، اعمال خالكوبي و يا مقاربت انتقال مي‌يابد. اما نوع A و E هپاتيت از راه خوراكي منتقل شده و هيچ گاه مزمن نمي‌شوند. به اين ترتيب بيشترين گرفتاري و نگراني در بين بيماران مبتلا به هپاتيت B و C است.


دكتر نبوي درباره تعداد مبتلايان به هپاتيت در كشور مي‌افزايد:‌ گرچه نمي‌توان تخمين درستي در اين باره زد اما طي چند سال گذشته 10هزار زن باردار را ظرف 2 سال تحت آزمايش قرار داديم كه از اين ميان حدود 2/1درصد به هپاتيت مبتلا بودند و طبق آمار ديگري كه مربوط به جمعيت زندانيان كشور بود، 5/2درصد زندانيان به هپاتيت B و حدود 12درصد به هپاتيت C مبتلا بودند. اين در حالي است كه آمار شيوع ابتلا به هپاتيت C در بين معتادان تزريقي در زندان به حدود 40 درصد مي‌رسيد.


برخي آمار و ارقام‌ها از ابتلاي نزديك به 300 هزار ايراني به هپاتيت C و مرگ و مير سالانه 5 هزار بيمار هپاتيتي در كشور خبر مي‌دهد. معاون مركز مديريت بيماري‌هاي واگير در اين باره معتقد است:‌ همه اين آمارها تخميني است اما دستيابي به آمار تلفات 5 هزار نفري مبتلايان به هپاتيت در سال و يا ابتلاي 300 هزار نفر در كشور به اين بيماري دور از ذهن نيست.به گفته دكتر نبوي هر چند اين بيماري در مقايسه با 200 هزار مرگ و مير ناشي از سكته‌هاي قلبي، از اهميت كمتري برخوردار است، اما بايد توجه داشت آمار ابتلا به بيماري هپاتيت و مرگ ومير ناشي از آن نيز در كشوركم نيست.


وي درباره راه مبارزه با اين بيماري مي‌گويد:‌ لازم است واكسيناسيون در كشورهمگاني شود. در كشور ما از 25 سال گذشته بچه‌ها از بدو تولد دربرابر اين ويروس واكسينه مي‌شوند و اميدواريم تا چند سال آينده با واكسينه شدن قشر 40 سال به پايين كشور تعداد مبتلايان به هپاتيت B كاهش يابد. بنابراين تمهيداتي كه براي مقابله با بيماري‌هاي واگير دار مانند ايدز در كشور به اجرا در مي‌آيد بايد در مقابله با بيماري هپاتيت نيز به اجرا درآيد.


به اعتقاد دكتر نبوي تأمين واكسن هپاتيت B در كشور در سال‌هاي پيش با چالش مواجه بود اما در حال حاضر در تأمين اين واكسن هيچ مشكلي وجود ندارد.
از آنجايي كه بيماران هپاتيتي نياز دارند تحت حمايت‌هاي جدي نظام بهداشت و درمان كشور قرار بگيرند، اين مقام مسئول دراين باره مي‌گويد: 4 سال گذشته داروهاي هپاتيت مزمن به هيچ عنوان تحت حمايت و پوشش بيمه قرار نداشت و ماهانه بيماران مبتلا به هپاتيت C بايد 700 هزار تومان و مبتلايان به هپاتيت B مبلغي در حدود يك ميليون و نيم براي خريد دارو صرف مي‌كردند.


اما درحال حاضر به دليل اين‌كه اغلب داروهاي ويروسي بيماري هپاتيت توليد داخل است و حمايت سازمان‌هاي بيمه گر بيشتر شده است، هزينه اين داروها بسيار كاهش يافته است. به‌طوري كه هزينه خريد دارو براي مبتلايان به هپاتيت C ماهانه 18 هزار تومان و مبتلايان به هپاتيت B به ماهانه 100 هزار تومان رسيده است. هر چند اين رقم براي برخي افراد كه از توان مالي خوبي برخوردار نيستند رقم بالايي است اما قيمت داروهاي مورد نياز اين قشر بسيار كاهش يافته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.09827s, 19q