بيماران قطع نخاعي بايد از نظر اختلالات ادراري معاينه شوند

۱۳۸۷/۰۱/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10337
بيماران قطع نخاعي بايد از نظر اختلالات ادراري معاينه شوند

دکتر « مريم امامي » متخصص جراح کليه و مجاري ادراري و استاديار دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت وگو با ایسنا، گفت: با توجه به اين که سيستم کنترل ادراري تحت هدايت سيستم اعصاب مرکزي است و به منظور کارکرد مثانه از طريق اعصابي که از کانال نخاع عبور مي‌کند هدايت مي‌شود؛ چنانچه ستون فقرات که مسير عبور اعصاب را از مغز به سمت مثانه کنترل مي‌کنند دچار آسيب و يا قطع شود عملکرد مثانه از کنترل هدايتي مرکزي خارج شده و در نتيجه عملکرد آن در بخش ذخيره‌اي ادرار و دفع آن مختل خواهد شد.

وي گفت: اهداف اورولوژيست و يا متخصص کليه در طرح درمان بيماران ضايعات نخاعي، حفظ عملکرد کليه و نيز کنترل ادرار و درمان بي‌اختياري است؛ به طوري که بيماران، وابسته به استفاده از سوند دائم و يا پوشک نباشند و از عفونت‌هاي ادراري و سنگ مثانه جلوگيري شده و تا حد امکان بيمار به فعاليت‌هاي روزانه خود برگردانده شود.

دکتر امامي در خصوص علائم اين اختلالات افزود: افرادي دچار اين اختلالات هستند که توانايي ادرار کردن ندارند و از سوند نيز استفاده نمي‌کنند، پس از مدتي نيز که توانايي ادرار پيدا مي‌كنند، بي‌اختياري ادراري داشته و در برخي مواقع توانايي دفع کامل ادرار خود را ندارند.

وي ادامه داد: برخي از بيماران، اين نوع اختلالات را جدي ندانسته و تنها مشکل خود را قطع نخاع مي‌دانند و به علائمي که نامشخص بوده و آسيب‌هاي جدي و غيرقابل برگشت به کليه وارد مي‌کند، بي‌تفاوت هستند.

اين متخصص جراح کليه و مجاري ادراري در پايان تاکيد کرد: مراجعه به موقع به يک متخصص اورولوژي در درمان اين اختلالات موثر است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.33207s, 19q