پلنگ ایرانی آماج گلوله و مرگ

۱۳۹۲/۱۰/۱۷ - ۱۶:۲۱ - کد خبر: 103405
پلنگ ایرانی آماج گلوله و مرگ

سلامت نیوز : پلنگ‌های ایرانی یک‌ماه است روز خوش ندیده‌اند. انگار پس از ماجرای شلیک‌نکردن چوپان لرستانی به پلنگی که گفته می‌شد گله‌ای را لت و پار کرده، بدبیاری آنها شروع شده. در 30 روز گذشته حداقل هفت پلنگ در گوشه‌وکنار کشور دچار حادثه شده‌اند، برخی گلوله خورده و تعدادی را ماشین‌ها زیر گرفته‌اند. از این تعداد تنها دومورد زنده مانده و هر دو نیز وضعیت چندان امیدوارکننده‌ای ندارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق ؛ پلنگ ایرانی که در همه دنیا با همین نام شناخته می‌شود بزرگ جثه‌ترین پلنگ کره‌زمین است، بر اساس برآوردها از این‌گونه جانوری چیزی کمتر از 500 قلاده در جغرافیای ایران وجود دارد. به همین‌خاطر نیز نام این پلنگ در لیست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت قرار گرفته است. قرارگرفتن در این لیست یعنی این‌گونه جانوری تا انقراض کامل فاصله چندانی ندارد.

با این حال اما هرروزه از گوشه‌وکنار کشور خبرهای تلخی پیرامون سرگذشت پلنگ‌های ایرانی به گوش می‌رسد. این خبرها البته متعلق به امروز و دیروز نیست، آنگونه که مسوولان سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور گفته‌اند در شش‌سال گذشته 64 پلنگ در ایران تلف شده‌اند، این یعنی به‌طور متوسط هرسال 11-10 قلاده از پلنگ‌های ایرانی کم شده است. حوادث جاده‌ای و تیراندازی و شکار از عمده‌ترین عوامل کشت و کشتاری است که دامن پلنگ‌ها در ایران را گرفته است.
آخرین پلنگی که در روزهای گذشته به‌صورت نیمه‌جان پیدا شد و با کمک سازمان حفاظت محیط‌زیست به تهران منتقل شد در جنگل‌های شهر تنکابن بود. این پلنگ هدف شلیک‌های بی‌امان و مرگبار چندین گلوله قرار گرفته بود.

بر اساس اعلام ایمان معماریان، دامپزشکی که این پلنگ را معالجه کرده است، حداقل 50 گلوله به بدن این پلنگ اصابت کرده است. او همچنین در رابطه با وضعیت عمومی این پلنگ به «شرق» گفت: «پلنگ تنکابن نر است و با 100کیلو وزن یکی از بزرگ‌ترین پلنگ‌های ایران است، اما هنگامی که پیدا شد یک دستش به‌دلیل قرارگرفتن در تله، قطع و دو پایش نیز به‌دلیل اصابت گلوله به‌صورت کامل دچار فلجی شده بود. شدت آسیب باعث شده این پلنگ دچار قطع نخاع کامل و برگشت‌ناپذیر شود. به همین دلیل نیز توان راه‌رفتن و ایستادن روی پای خود را نداشت. اما در همین حال برخی از افرادی که آن را از نزدیک دیده بودند به سمت حیوان سنگ پرتاب می‌کردند.» معماریان در ادامه افزود: «در نهایت با کمک محیط‌بانان و دامپزشک استان مازندران (دکتر اکرامی) زنده‌گیری شده و به تهران ارسال شد. ساعت 5 صبح حیوان به تهران رسید، در قفسی بسیار نامناسب که باعث آسیب‌رسیدن به دندان‌های حیوان شده بود.

حیوان را سریعا از پارک پردیسان به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران جهت انجام کارهای تشخیصی و تعویض قفس انتقال دادیم. بعد از بیهوشی و انجام رادیوگرافی مشخص شد که تعداد بسیار زیادی گلوله در بدن حیوان وجود دارد که به زمان‌های مختلف بازمی‌گردند. سی تی اسکن نیز نشان داد که گلوله از بدنه مهره پنجم کمری وارد کانال نخاعی شده و تا انتهای مهره ششم در کانال نخاعی حرکت کرده و کل کانال را پر کرده. ضایعه شدید نخاعی بدون شک در این حیوان غیرقابل درمان و برگشت‌ناپذیر به نظر می‌رسد و به این دلیل و درد و رنج بالای حیوان با وجود ارزش بسیار بالای گونه نادر پلنگ ایرانی تیم دامپزشکی تصمیم به انجام مرگ بدون درد و راحت‌کردن حیوان گرفت. پیش از انجام این مهم با استفاده از داروهای ضد درد قوی از پلنگ نمونه اسپرم و سلول‌های بنیادی خواهیم گرفت.»

معماریان همچنین در رابطه با پلنگی که چندی پیش در خرم‌آباد با گلوله زخمی و به تهران منتقل شده بود به «شرق» گفت: «10 روز پیش پلنگی ماده در سپیددشت خرم‌آباد پیدا شد که این جانور هم گلوله خورده بود، برای این پلنگ اسم لورا انتخاب شده است، امید اندکی داریم که وضعیت لورا بهبود پیدا کند، چون چهار گلوله خورده و نخاعش آسیب زیادی دیده است، یکی از گلوله‌ها به نخاع خورده و آسیب ایجاد کرده است، اما با این‌همه هم‌اکنون وضعیت عمومی‌اش بهتر است، اما هنوز پاهایش توان حرکت ندارد.»

وی همچنین در رابطه با توله‌پلنگی که چندروز پیش در گچساران دچار سانحه شده بود نیز گفت: «توله‌پلنگ گچساران نیز همزمان با پلنگ خرم‌آباد به‌دلیل برخورد با ماشین دچار حادثه شده بود، ابتدا مسوولان آنجا به ما گفتند حالش خوب است و تا صبح در خانه یکی از محیط‌بانان نگهداری‌اش کردند. فردای روز بعد از حادثه بدون اینکه هیچ کاری برای نجاتش انجام دهند و تنها به دلیل اتلاف وقت این پلنگ از بین رفت. پس از آن لاشه را به تهران فرستادند. ما کالبدشکافی کردیم، مشخص شد دو دنده‌اش شکسته و دچار خونریزی ریوی شده بود، با این حال اگر زودتر می‌فرستادند احتمال زنده‌بودن داشت.»این سه موردی که این دامپزشک از آنها یاد کرده است تنها در 10 روز گذشته رخ داده است، به نظر می‌رسد اگر وضعیت برای پلنگ‌های ایرانی به همین شکل ادامه پیدا کند و اقدام خاصی برای نجات این‌گونه جانوری انجام نشود، پلنگ ایرانی تا انقراض کامل فاصله چندانی نداشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36282s, 19q