گزارش نگران کننده وزير بهداشت در مجلس

۱۳۹۲/۱۰/۱۸ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 103423
گزارش نگران کننده وزير بهداشت در مجلس

سلامت نیوز : ديروز صحن غيرعلني مجلس ميزبان وزير بهداشت بود که با ارائه گزارش مفصل درباره وضعيت بهداشت و درمان کشور به نمايندگان مردم نسبت به بودجه اين وزارتخانه و ساختار وضعيت سلامت جامعه با ذکر آمارهايي ابراز نگراني و گلايه کرد. به گفته تعدادي از نمايندگان مجلس دکتر قاضي زاده هاشمي با مقايسه شاخص هاي مختلف در ايران با ديگر کشورهاي منطقه که حاکي از پايين بودن برخي از اين شاخص ها در کشور نسبت به آن هاست، خواستار تغيير ساختارهاي موجود و حمايت مجلس و نمايندگان شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به گزارش وزير بهداشت از شرايط بهداشت و درمان کشور خطاب به نمايندگان گفت: با توجه به حساسيت موضوع لازم بود هم مشکلات به طور دقيق شنيده و هم راهکارهايي که مورد کاوش قرار گرفته، مطرح شود.

علي لاريجاني با ابراز اميدواري از همکاري دولت و مجلس ادامه داد: توسعه بهداشت و درمان کشور نيازمند همکاري دولت و مجلس است تا گام هاي بسياري براي رشد و توسعه بهداشت و درمان کشور برداشته شود.

علي کائيدي، عضو کميسيون بهداشت مجلس در ارتباط با گزارش وزير بهداشت به خراسان گفت: طبق گزارش هاي وزير بهداشت در برخي شاخص هاي بهداشتي، درماني نسبت به کشورهاي منطقه (امارات، قطر، عربستان، مصر، ترکيه و اردن) وضعيت نگران کننده اي داريم و از آن ها عقب مانده ايم.

اين نماينده مجلس با اشاره به رشد برخي شاخص هاي بهداشتي و درماني در کشور نسبت به اوايل انقلاب افزود: در يک بازه زماني از وضعيت و شرايط مطلوب تري برخوردار بوديم ولي در حال حاضر اين طور نيست و به ويژه در زمينه گسترش بيماري ايدز و اعتياد وضعيت بسيار نگران کننده است و اين موارد به موضوعات رهاشده اي تبديل شده است.وي با بيان آمار مرگ و مير ۲۴ مادر و ۲۲ شيرخوار در هر ۱۰۰ هزار نفر تصريح کرد: براي جامعه ما که هدف مان رسيدن به سطح اول منطقه در سال ۱۴۰۴ است، اين مسير اصلا جوابگو نيست و اين شرايط ما را به مقصدمان که همان محقق شدن اهداف مذکور است نمي رساند و با اين اهداف فاصله داريم .

کائيدي با تاکيد بر ديدگاه وزير بهداشت مبني بر تغيير ساختارهاي موجود سلامت و بهداشت جامعه افزود: بايد با تدبير و واقع نگري با مسائل برخورد کنيم در حالي که اکنون ما آمار دقيقي از معتادان به ويژه معتادان تزريقي و نيز تحليلي از زمينه هاي انتقال ايدز از طريق روابط کنترل نشده نداريم.وي تاکيد کرد: بايد ساختارها را تغيير دهيم و منابع جديد براي وزارت بهداشت توليد کنيم و وزير بهداشت نيز براي درخواست کمک و افزايش تعامل دولت و مجلس در جمع نمايندگان حاضر شد.سخنگوي کميسيون بهداشت و درمان مجلس نيز از ارائه آمارهاي نگران کننده وزير بهداشت به نمايندگان مجلس خبر داد. محمد حسين قرباني در گفت وگو با تسنيم، گفت: در اين جلسه چالش ها، ساختارها، برنامه ها و مسائل متعدد حوزه سلامت توسط وزير بهداشت تشريح شد و پيشنهادهايي نيز ارائه شد تا وضعيت حوزه سلامت از اين حالت خارج شود.سخنگوي کميسيون بهداشت و درمان مجلس افزود: مباحث مختلفي از جمله توزيع عادلانه خدمات سلامت در نقاط مختلف کشور ارائه شد که چاره آن نيز فقط در اجراي سيستم پزشک خانواده و نظام ارجاع پيشنهاد شد.

قرباني ادامه داد: درباره مسائل و بسترهاي مناسب براي اصلاح تعرفه ها نيز پيشنهادهايي ارائه شد از جمله اين که با توجه به شرايط اقتصادي کشور تعرفه برخي کالاهاي وارداتي از جمله خودرو براي حوزه سلامت هزينه شود.

سخنگوي کميسيون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: همچنين در اين زمينه براي مرحله دوم هدفمندي يارانه ها نيز پيشنهادي ارائه شد تا در اين مرحله به حوزه سلامت توجه بيشتري شود.

قرباني با اشاره به ارائه آمارهاي نگران کننده وزير بهداشت به نمايندگان مجلس عنوان کرد: اين آمارها شامل مرگ و مير مادران در زمان زايمان و آمار مرگ نوزادان بود و همچنين آمارهاي نگران کننده اي از افزايش بيماري HIV/ ايدز در مقايسه با منطقه خاورميانه ارائه شد.وي همچنين به آمار اميد به زندگي ايرانيان نيز اشاره کرد و افزود: با توجه به افزايش سن اميد به زندگي در کشورمان، هنوز اين سن در ايران نسبت به کشورهايي چون مصر، کويت و ترکيه پايين تر است. عابد فتاحي ديگر عضو کميسيون بهداشت نيز در گفت وگو با مهر اظهارات وزير بهداشت در جلسه ديروز را يکي از بهترين گزارش هاي وزيران به مجلس در خصوص وضعيت بهداشت در کشور خواند و گفت: وزير بهداشت در اين جلسه تاکيد کرد که اگر نتوانيم حوزه سلامت را از نظر بودجه، پرستار و پزشک مديريت کنيم به شدت به ضرر مردم است زيرا سالي 700 هزار نفر از جمعيت کشور در اين زمينه زير خط فقر مي روند.

وي با تاکيد بر اينکه در حوزه سلامت شرايط خوبي وجود ندارد گفت: وزير بهداشت معتقد بود در اين حوزه عدالت رعايت نمي شود. بودجه ، پرستار و پزشک کم داريم و در رديف کشورهاي فقير دنيا از نظر بهداشتي قرار داريم. عضو کميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه وزير بهداشت آمار و ارقام زيادي در خصوص وضعيت بهداشت و سلامت در کشور ارائه داد گفت: وزير بهداشت تاکيد کرد که اگر واردات دارو دوباره دچار مشکل شود مردم به شدت آسيب مي بينند. فتاحي افزود: بر اساس اظهارات وزير بهداشت 8 هزار پزشک تحصيل کرده در حال حاضر در حرفه خود کار نمي کنند زيرا حقوق آنها کم است. گزارش وزير بهداشت در حوزه هاي تسهيل فرآيند ترخيص داروهاي وارداتي، تعديل مشکلات گمرکي بهبود نسبي خدمات رساني بيمه ها، اختصاص ارز براي واردات دارو و تشريح ظرفيت ها و توانمندي هاي داخلي در حوزه توليد دارو و تجهيزات پزشکي را نيز شامل شده است.

اعلام آمادگي کميسيون تلفيق براي افزايش بودجه سلامت

به گزارش مهر، احمد توکلي نماينده مردم تهران در مجلس ضمن تاييد مشکلات و چالش هاي حوزه سلامت به خصوص بالا بودن سهم مردم از هزينه هاي سلامت گفت: مهم ترين راهکار برون رفت از اين مشکل اجرايي کردن ماده 38 قانون برنامه پنجم توسعه است.

وي با اشاره به قانون برنامه پنجم توسعه، ساماندهي و تغيير منابع را مورد تاکيد قرار داد و گفت: در اين قانون توسعه کمي و کيفي بيمه هاي سلامت، دستيابي به پوشش فراگير و عادلانه خدمات سلامت و کاهش سهم مردم از هزينه هاي سلامت به 30 درصد از راه هاي مختلف از جمله اصلاح ساختار صندوق هاي بيمه، مديريت منابع و متناسب کردن تعرفه ها مورد تأکيد قرار گرفته است که بايد اجرا شود. توکلي گفت: بايد بودجه دولت وقف بيمه شود و نظارت کننده و سياست گذار اصلي وزارت بهداشت باشد.

همچنين دکتر عبدالرحمان رستميان عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس نيز از اعلام آمادگي اعضاي کميسيون تلفيق براي افزايش بودجه بهداشت و درمان پس از سخنراني ديروز وزير بهداشت در صحن مجلس خبر داد و گفت: پس از سخنراني وزير بهداشت در مجلس در خصوص چالش هاي نظام سلامت ناشي از کمبود اعتبارات اين حوزه، نظر چند نفر از اعضاي کميسيون تلفيق مجلس را جويا شدم که همه آنان با تأکيد بر اهميت و جايگاه سلامت در خصوص اقدام براي افزايش اعتبارات اين حوزه در بودجه سال 93 اعلام آمادگي کردند. وي افزود: فصل بررسي و تصويب بودجه سالانه در مجلس است و اميدواريم اين کميسيون و ساير نمايندگان که امروز سخنان دکتر هاشمي را شنيدند براي افزايش اعتبارات حوزه سلامت در بودجه سال آينده کمک کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40703s, 18q