آزمایش موفقیت آمیز جراحی بدون زخم با کمک مار روباتیک

۱۳۸۷/۰۱/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10343
آزمایش موفقیت آمیز جراحی بدون زخم با کمک مار روباتیک

 تیم تحقیقاتی جراحان دانشگاه کالج امپریال لندن به نتایج موفقیت آمیزی در استفاده از این تکنیک جدید جراحی روی خوکهای آزمایشگاهی دست یافتند.

در این تکنیک جراحی می توان از طریق دهان و بدون نیاز به بریدگی خارجی و در نتیجه ایجاد زخم، جراحیهای ناحیه شکمی به خصوص عمل کیسه صفرا و روده را انجام داد.

در حقیقت این دانشمندان در دسامبر گذشته مار روباتیکی با عنوان iSnake را توسعه دادند که می تواند از راه دهان وارد معده شود و جراحیهای داخل شکم را انجام دهد.

براساس گزارش روزنامه تلگراف، در این خصوص این دانشمندان خاطر نشان کردند: "ما در آزمایش این روبات تنها در آغاز راه هستیم به طوری که این تکنیک می تواند حتی در جراحی بسیاری از تومورها هم مورد استفاده قرار گیرد."

آزمایش iSnake که به طور همزمان در انگلیس، آمریکا، فرانسه و هند روی خوکهای آزمایشگاهی انجام می شود از مزایای بسیاری برخوردار بوده و می تواند به روشی موثر خطر عفونت جراحات پس از جراحی را کاهش دهد.

در این تکنیک، مار روباتیک که از یک لوله بسیار انعطاف پذیر ساخته شده و مجهز به موتور، حسگر و دوربین کنترل از راه دور است، وارد دهان می شود و از راه مری وارد شکم شده و عمل جراحی را انجام می دهد. در این جراحی بیمار ممکن است به دلیل عبور روبات جراح از گلو تا چند روز در این ناحیه احساس درد کند.

"جراحی بدون زخم" می تواند ظرف سه تا چهار سال آینده روی اولین نمونه های انسانی آزمایش شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51363s, 18q