پروبيوتيک و پري بيوتيک

۱۳۹۲/۱۰/۱۸ - ۱۵:۲۸ - کد خبر: 103446
پروبيوتيک و پري بيوتيک

سلامت نیوز : فرآورده هاي پروبيوتيکي حاوي باکتري هاي مفيدي است که پس از مصرف در روده ساکن مي شود و در حفظ سلامت انسان نقش مهمي دارد. ريشه لاتين آن، به معني «براي زندگي» است .اين اصطلاح به «ارگانيسم هاي زنده اي» گفته مي شود که در صورت مصرف کافي، آثار مفيدي براي ميزبان خود دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ وظايف مختلفي براي عملکرد و فعاليت پروبيوتيک ها بيان شده است که از آن طريق مي توانند در بدن ميزبان از آسيب هاي مختلف جلوگيري کنند از جمله اين کارها عبارت است از:توليد مواد پيشگيري کننده :پروبيوتيک ها با توليد موادي با قابليت مهار ميکروارگانيسم ها مانند اسيدلاکتيک، اکتريوسين، پراکسيد هيدروژن و ... مي تواند از بروز برخي از بيماري هاي عفوني جلوگيري کند.

* مسدود کردن محل هاي اتصال در ميکروب هاي بيماري زا:پروبيوتيک ها با قرار گرفتن و پوشاندن نقاط اتصال ميکروارگانيسم هاي بيماري زا، از کلونيزه شدن و رشد آن ها جلوگيري مي کند.

* رقابت براي تغذيه :پروبيوتيک ها موادغذايي موجود را قبل از اين که توسط ميکروارگانيسم هاي بيماري زا مصرف شود، استفاده مي کند.

* تحريک سيستم ايمني :پروبيوتيک ها مي تواند باعث ايمني در مقابل بيماري هاي روده اي شود.پري بيوتيک ها :پري بيوتيک در لغت به معناي «پيش نياز زندگي» است. پري بيوتيک ها ترکيبات غذايي غيرقابل هضمي نظير اليگوساکاريدهاست. پري بيوتيک ها به وسيله تحريک گزينشي، بر تقويت، رشد و فعاليت تعداد محدودي از باکتري هاي موجود در روده بزرگ که عمدتا لاکتوباسيل ها و بيفيدوباکترهاست، تأثير مي گذارد و در افزايش سلامت فرد موثر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.30387s, 20q