گرمای ناشی از کار با لپ تاپ از علل کاهش قدرت باروری مردان

۱۳۹۲/۱۰/۱۸ - ۱۶:۴۰ - کد خبر: 103464
گرمای ناشی از کار با لپ تاپ از علل کاهش قدرت باروری مردان

سلامت نیوز : رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌ که امواج موبایل و گرمای ناشی از کار با لپ تاپ از علل کاهش قدرت باروری و شمار اسپرم در مردان است، گفت: 15 درصد زوجین به مشکل ناباروری دچارند.

دکتر سید جلیل حسینی در گفت‌وگو با (ایسنا) با بیان این‌ که برخلاف باور عموم که معتقدند بیشترعلل ناباروری از زنان است، اظهار کرد: امروزه ثابت شده که علت 50 درصد ناباروری‌ها مردانه و 50 درصد زنانه است.

وی ابتلا به بیماری‌های مختلف، مشکلات مادرزادی و یا اکتسابی را از علل ناباروری در مردان دانست و گفت: علت ناباروری در زنان به‌ندرت مادرزادی و اغلب بیماری‌های اکتسابی، اختلالات غددی و هورمونی است.

رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌ که درصد اندکی از ناباروری‌ها برای درمان به مراجعه به مراکز ناباروری برای استفاده از روش‌های کمک باروری ART نظیر IUI، IVF و میکرواینجکشن نیاز دارند، گفت: هم‌اکنون می‌توان از روش تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی (PGD ) برای نتیجه‌ی بهتر IVF و میکرواینجکشن استفاده کرد.

دکتر حسینی با استناد به نتایج یک پژوهش در 4 استان کشور با شرایط اقلیمی و جغرافیایی متفاوت، افزود: براساس نتایج این بررسی شیوع ناباروی در زوجین 15 درصد و در زمان مراجعه 3 درصد بوده است.

وی با بیان این‌ که با روش‌های درمانی موجود حتی امکان درمان مبتلایان به سندرم کلاین فلتر به کمک جراحی‌های میکروسکوپی و نمونه‌برداری برای برداشت نطفه وجود دارد، ادامه داد: واریکوسل از علل ناباروری در مردان است که تا 15 درصد وجود دارد و با جراحی برگشت‌پذیر است.

رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌ که استفاده از داروهای هورمونی بدنسازی از علل ناباروری سالهای اخیر در مردان است، گفت: امروزه به‌ خوبی ثابت شده که استعمال دخانیات و سیگار نیز سبب کاهش قدرت ناباروری در مردان می‌شود.

دکتر حسینی با بیان این‌ که مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در 10 سال گذشته کنگره‌های متفاوتی با عنوان‌های مختلف برگزار کرده است، افزود: تاکنون کنگره‌هایی با عنوان‌های تنظیم خانواده و رویکرد نوآورانه، تاثیر شرایط محیطی بر سلامت باروری، بارداری ایمن 1 و 2، آندورپوز و منوپوز و... برگزار شده است.

وی با بیان این‌ که در کنگره امسال دکتر بهاروند سخنرانی را با عنوان آیا سلول‌های بنیادین می‌تواند کیت ترمیمی باشد، ادامه داد: دکتر ملک افضلی هم مباحثی را درباره‌ بهداشت باروری در سطح کشور و جهان ارائه می‌کند. این‌ که با توجه به شیوع بیماری‌های مقاربتی ایدز HIV ‌و HCV آیا باید محافظتی از دیگران که سالم هستند در مراکز داشته باشند از دیگر موضوعات سخنرانی‌ها و پنل‌هاست.

رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: مفاهیم بهداشت باروری و کاربرد آن در ایران، قوانین و سیاست‌ها در سلامت باروری کشوری، سیاست‌های وزارت بهداشت؛ نرخ باروری کلی، ژنتیک در ناباروری مردان، سلولهای بنیادی به عنوان کیت‌های ترمیمی، خیلی دور، خیلی نزدیک، اثرات اپی ژنتیک، اخلاق در سلامت باروری و سیاست‌های بررسی HIV , HCV, HBS در ART از سخنرانی‌های کلیدی ششمین کنگره مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری تازه‌های باروری و ناباروری است.

براساس این گزارش، ششمین کنگره مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری تازه‌های باروری و ناباروری از امروز 18 دی ماه برگزار و تا 20 دی‌ ماه در تالار امام علی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه دارد. این کنگره دارای 20 امتیاز بازآموزی مداوم است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
رضا
چه جالب نمی دونستم از به بعد زمان استفاده از لپ تاپ رو به حداقل می رسونم.ممنون
0.16001s, 20q