پيشنهادي درباره آلودگي هوا

۱۳۹۲/۱۰/۱۹ - ۰۹:۰۳ - کد خبر: 103490
پيشنهادي درباره آلودگي هوا

سلامت نیوز : ايجاد مديريت يكپارچه در اداره پايتخت يكي از نكات آرماني و ايده‌آلي است كه هر چند در قوانين بالا دستي مانند برنامه سوم، چهار و پنجم توسعه از آن به عنوان يكي از وظايف اولويت دار دولت معرفي شده است اما در طول سال‌هاي اخير به دليل برخي ديدگاه‌هاي حاكم اين قانون نه تنها در تهران بلكه در ساير كلانشهرها نيز اجرايي نشد. اين در حالي است كه بررسي‌ها و تجربه‌هاي ملي و بين‌المللي نشان مي‌دهد كه شهرهايي در حل مشكلات خود موفق بوده‌اند كه به جاي ايجاد مديريت‌هاي پراكنده و جزيره‌اي با تشكيل مديريت يكپارچه شهري توانسته‌اند بسياري از مسائل و مشكلات خود را حل كنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ در تهران نيز حل معضل آلودگي هوا نياز به تشكيل چنين مديريتي دارد. مديريتي كه بتواند با حمايت قانوني دولت تمامي سازمان‌هاي متولي در امر كاهش آلودگي هوا را در حل اين معضل بزرگ شهري بسيج كند. اما آنچه در اين ميان قابل‌توجه است، اين است كه به‌رغم هشدارهاي كارشناسان محيط‌زيست درخصوص اجراي برنامه‌هاي علمي و مدون در كاهش آلودگي هوا اما هيچ‌گاه سازمان‌هاي متولي اين مسئله نتوانستند به جاي مديريت جزيره‌اي به مانند دانه‌هاي تسبيح در كنار يكديگر قرار گرفته و به صورت يك مديريت واحد عزم خود را براي حل اين مشكل جزم كنند. اينكه شهردار تهران اعلام مي‌كند كه مديريت شهري تهران آمادگي خود را براي مديريت آلودگي هوا در پايتخت اعلام مي‌كند، جسارتي شجاعانه است كه حتي در ميان سازمان‌هاي متولي در حوزه محيط‌زيست نيز در سال‌هاي اخير شاهد آن نبوديم.

مسئله‌اي كه شهردار تهران در اين خصوص به آن تاكيد مي‌كند، اين است كه اگر دولت مديريت آلودگي هوا را به شهرداري تهران واگذار كند، مسئوليت آن را مي‌پذيريم. نكته‌اي كه دكتر قاليباف به آن توجه ويژه داشته اين است كه با مديريت جهادي مي‌توان معضل آلودگي هوا را در كلانشهري مانند تهران حل كرد آن هم با راهكاري تحت عنوان مديريت يكپارچه شهري. تجربه‌هاي جهاني نيز حكايت از آن دارد كه زماني شهرهايي مانند لندن، سئول و... توانستند معضل آلودگي هوا را در شهرهاي خود رفع كنند كه با اختياراتي كه دولت به شهرداران اين شهرها دادند ساير سازمان‌هاي متولي در اين زمينه توانستند با تشكيل مديريت واحد و يكپارچه در اين زمينه اين مشكل را براي هميشه حل كنند. اكنون تهران نيز نياز به ايجاد اين شيوه مديريتي نه تنها در حل معضل آلودگي هوا بلكه در رفع بسياري از مشكلاتي دارد كه اكنون برخي تنها راهكار انتقال پايتخت از تهران را آخرين گزينه حل مشكل كلانشهري همچون تهران مي‌دانند.

در اين روزها كه تشديد آلودگي‌ها موضوع انتقال پايتخت را سر زبان‌ها انداخته، عمده‌ترين دليل آلودگي هوا يعني منابع آلاينده متحرك به بوته فراموشي سپرده شده است. فراموش نكنيم انبوه وسايل نقليه و مهم‌تر از همه خودروهاي ديزلي، خودروهاي فرسوده و موتور سيكلت‌ها از سهم بالايي در توليد آلاينده‌ها برخوردارند.

واقعيت آن است كه موضوع به ظاهر بغرنج و پيچيده آلودگي هوا چند را ه‌حل ساده اما اصولي و منطقي دارد كه مهم‌ترين آنها توسعه كيفي و كمي حمل‌و‌نقل عمومي به موازات خروج خودروهاي ديزلي و خودروهاي فرسوده، استانداردسازي ساخت خودرو و توليد سوخت، برقي كردن موتور سيكلت‌ها و البته توجه به موضوع مهم آموزش و فرهنگ‌سازي است. البته موفقيت‌هاي چند ساله مديريت شهري در برقراري و تقويت ارتباط با شهروندان و جلب مشاركت حداكثري مردم در اجراي پروژه‌هاي شهري، متضمن توفيق شهرداري تهران در مديريت آلودگي هواست. بدون ترديد همراهي مردم و رسانه‌ها به نمايندگي از افكار عمومي و همكاري تمام دستگاه‌هاي دست‌اندركار مي‌تواند مكمل اين موفقيت باشد، موفقيتي كه علاوه بر مديريت آلودگي هوا، آلودگي فزاينده آب، خاك، صدا و ساير مولفه‌هاي موثر در محيط‌زيست انساني و طبيعي در منطقه شهري تهران را نيز مي‌تواند در بر بگيرد.

البته ناگفته نماند پذيرش داوطلبانه مسئوليت از سوي شهردار محترم تهران پس از تفضل الهي و دعاي خير مردم، نيازمند حمايت همه جانبه از ايشان در ابعاد كلان و سطوح ملي است و در اين رهگذر حمايت كامل دولت و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و شوراي اسلامي شهر تهران ضروري است. فراموش نكنيم در دوراني كه درياچه پر آب اروميه به زميني خشك تبديل شد، قطعه زمين باير در غرب تهران به درياچه زيباي شهداي خليج‌فارس تبديل شد. ترديد نكنيد «محمدباقر قاليباف» مرد ميدان‌هاي سخت است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45861s, 19q