درياچه اروميه 15 سال ديگر نجات مي‌يابد

۱۳۹۲/۱۰/۱۹ - ۱۱:۲۱ - کد خبر: 103510
درياچه اروميه 15 سال ديگر نجات مي‌يابد

سلامت نیوز : وزير نيرو آب پاكي را روي دست همه ريخت و خبر از نجات درياچه اروميه طي فرآيندي 15 ساله داد. حميد چيت‌چيان ترجيح مي‌دهد واقعيت مربوط به درياچه را به مردم بگويد و معتقد است هرگونه وعده سياسي غيرواقعي، خيانت به درياچه و مردم است. او در اين خصوص از رييس‌جمهور خواسته نماينده ويژه‌يي را مسوول پيگيري احياي درياچه منصوب كند. آقاي وزير معتقد است: «براي نجات درياچه اروميه تمام توان‌مان را به كار مي‌گيريم و اگر نتوانيم مديريت مصرف را در آب كشاورزي اعمال كنيم، درياچه اروميه هرگز زنده نخواهد شد.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ؛ اما مهم‌ترين علل خشك شدن درياچه اروميه از نگاه وزير نيرو، زمين‌هاي زير كشتي است كه به طرزي بي‌رويه رشد كرده‌اند، زمين‌هايي كه همه آب سد را از آن خود مي‌كنند. او با اشاره به آمار زمين‌هاي زير كشت منطقه افزود: «در اطراف درياچه اروميه حدود 150 هزار هكتار زمين زيركشت وجود داشت كه پس از مدتي اين ميزان به 480 هزار هكتار رسيد؛ يعني در منطقه 330 هزار هكتار افزايش زمين‌هاي زير كشت را شاهد هستيم. اين زمين‌ها در مجموع سالانه به سه ميليارد و 100 ميليون مترمكعب آب نياز دارند و اين ميزان دقيقا مقدار آبي است كه مي‌تواند درياچه را احيا كند؛ در حقيقت ما براي احياي درياچه اروميه سالانه به سه ميليارد و 100 ميليون مترمكعب آب نياز داريم.»

اما زمين‌هاي زير كشت تنها دليل خشكي اروميه نيست، تغيير اقليم كه مساله‌يي جهاني است و باعث تبخير بيشتر آب درياچه مي‌شود از دلايل طبيعي اين بحران است، وزير نيرو كاهش حجم بارش‌هاي سالانه و افزايش مصارف آب شهري و روستايي را نيز در كنار بحث تغيير اقليم و از نتايج آن عنوان كرد. سد‌سازي اما از مباحث مورد تاكيد اين وزير نبود، وزيري كه خود سردمدار وزارتخانه سد‌سازان است، او به انتقال آب بين حوضه‌يي هم تاكيد داشت و سخني از سدهاي ساخته شده نكرد. چيت‌چيان تاكيد كرد: «ما براي نجات درياچه اروميه آنچه از دست‌مان برمي‌آيد، انجام مي‌دهيم كه بخشي از اقدام‌ها شامل فراهم كردن مقدمات انتقال آب از رودخانه‌هايي همچون ارس و... به درياچه اروميه است و در اين راستا از مشاوره كارشناسان داخلي و خارجي مانند كارشناسان فرانسوي و چيني سود برديم.

در بحث انتقال آب به درياچه اروميه موضوع محيط زيست بسيار حايز اهميت است و نبايد نجات درياچه اروميه، موجب بروز پيامدهاي بدتري در محيط زيست شود.»وزير نيرو تصريح كرد: «اگر نتوانيم مديريت مصرف را در آب كشاورزي اعمال كنيم، درياچه اروميه هرگز زنده نخواهد شد.»وزير نيرو در ادامه به نقش جهادكشاورزي به عنوان يك سازمان موثر در اين راه اشاره كرد و افزود: «جهادكشاورزي موظف است با آموزش كشاورزان و آگاه‌سازي آنان براي تغيير در الگوي كشت، ضمن بالا بردن بازده كشاورزي و كاهش مصرف آب در اين بخش، مازاد آب باقيمانده را به درياچه اروميه هدايت كند.»وي از ديگر راهكارهاي موثر در اين زمينه به جلوگيري از تبخير آب‌هاي سطحي اشاره كرد و اظهار داشت: «نبايد در منطقه به دنبال افزايش سطح زيركشت باشيم و پساب تصفيه‌خانه فاضلاب را به سمت درياچه اروميه هدايت كنيم.»

اما بحث اروميه بسيار وسيع‌تر از اين چند دليل است كه آقاي وزير آورده است، مباحثي چون افت سطح آب‌هاي زيرزميني، سدسازي‌هاي متعدد و بي‌رويه، عدم تخصيص حقابه به درياچه به دليل برداشت توسط مردم و زمينداران اطراف منطقه از دلايل ديگري است كه درياچه را خشك كرده آنقدر خشك كه بادهاي نمكي‌اش تا زنجان هم پيش خواهد رفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.12992s, 19q