ضرورت توجه ويژه به مباني اخلاقي از سوي سياست‌گذاران بخش سلامت

۱۳۸۷/۰۱/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10359
ضرورت توجه ويژه به مباني اخلاقي از سوي سياست‌گذاران بخش سلامت

كامران باقري لنكراني در مراسم افتتاحيه دومين كنگره بين‌المللي اخلاق پزشكي گفت: حدود 14 سال است كه موضوع اخلاق مورد توجه سياستگذاران، برنامه‌ريزان و مراكز تحقيق بوده و تلاش‌هاي ارزشمندي هم در اين زمينه انجام شده است كه از آن جمله مي‌توان به ارتقاي سطح آموزش رشته اخلاق براي گروه‌هاي مختلف و همچنين آموزش تخصصي آن در دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري اشاره كرد.

وي ادامه داد: در مباني حقوقي اخلاق، اقدامات بسيار خوبي انجام شده كه برخي از آنها اجرايي نيز شده است؛ اما تا نقطه ايده آل فاصله زياد است كه برگزاري اين جلسات كمك مي‌كند تا اين فاصله با سرعت بيشتري طي شود.

لنكراني با اشاره به وجود يك دوره واگرايي ميان علوم گفت: بعد از اين دوره‌ واگرايي، امروز شاهد هستيم كه ميان علوم تجربي، انساني و پزشكي همگرايي وجود دارد. بنابراين ممكن نيست كه در مورد سلامت انسان‌ها صحبت كرد و از ارزش انسان‌ها و اخلاق غافل بود.

وي ادامه داد: امروزه مباحث اخلاق پزشكي فراتر از ارتباط پزشك با بيمار و مطالب درماني مورد توجه است. بحث‌هاي سياست‌گذاري، بهداشت عمومي، پيشگيري و ارتقاي سلامت از جمله مباحثي است كه بايد در اخلاق پزشكي به آن پرداخت. كساني كه سكاندار سياستگذاري در بخش سلامت هستند بايد در سياست‌گذاري‌هاي خود به مباني اخلاقي توجه ويژه‌اي داشته باشند.

وزير بهداشت درادامه با طرح اين سوال كه در بحث سياستگذاري و تخصيص منابع، ملاك استفاده از اين منابع چه بايد باشد، افزود: همه كشورها با محدوديت منابع روبرو هستند؛ بنابراين ملاك استفاده از اين منابع بايد مبتني بر مباني اخلاقي باشد. تا زماني كه انسان به معناي واقعي شناخته نشود، امكان پاسخگويي به اين سوال وجود ندارد. كساني كه تلاش مي‌كنند انسان را در اين دنياي فاني محصور كنند پاسخ‌هايي در بحث اخلاق پزشكي ارائه مي‌دهند كه از همگوني برخوردار نيست و در نتيجه منجر به پراكنده گويي مي‌شود.

وي گفت: در صورتي كه مباني فقهي، ديني و شناختي در كليات باقي بماند و به صورت كاربردي و علمي بيان نشود، نمي‌تواند اثرگذار باشد.

لنكراني گفت: امروزه بايد از اين ميراث اخلاق شناختي استفاده كرده و آنرا به صورت كاربردي تبديل كنيم تا بتواند مبنا قرار گيرد. انجام اين كار در جمهوري اسلامي ايران با پشتوانه حوزه‌هاي علميه قوي و همچنين دانشگاهيان قوي امكانپذير است و اميدواريم اين همايش شروع مجددي براي تلاش جدي‌تر در اين مسير باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.12431s, 19q