جهان‌بيني اسلام در بحث درمان بايد در اخلاق پزشكي مورد توجه قرار گيرد

۱۳۸۷/۰۱/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10360
جهان‌بيني اسلام در بحث درمان بايد در اخلاق پزشكي مورد توجه قرار گيرد

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، رييس قوه‌ي قضاييه در نخستين روز دومين كنگره‌ي بين‌المللي اخلاق پزشكي ايران با مهم برشمردن مقوله‌ي اخلاق پزشكي اظهار داشت: اخلاق پزشكي به تمام رشته‌هاي علمي ديگر و امور مورد نياز يك جامعه مربوط مي‌شود. واژه‌ي اخلاق تنها رفتار و تعامل يك فرد با افراد ديگر را در برمي‌گيرد و به معناي حسن تعامل و برخورد است كه اين معناي محدود، مقصود از اخلاق پزشكي نيست.

وي ادامه داد: در اخلاق پزشكي دامنه‌ي عقل عملي باز مي‌شود و بايدها و نبايدها، عقايد حقوقي، اخلاق فقهي، ارزش‌ها، آرمان‌ها، عدل و قسط و حتي جهان‌بيني‌ها و مباني اعتقادي را شامل مي‌شود.

رييس قوه‌ي قضاييه خاطر نشان كرد: احكام فقهي در رابطه با مسايل پزشكي، حقوق و مسووليت‌ها، حقوق فرد، حقوق جامعه و همچنين اهداف، چشم‌اندازها، پزشكي و سلامت جوامع بشري همه مشمول واژه اخلاق پزشكي مي‌شود و بايد توجه داشت كه هر كدام از اين بخش‌ها قلمرو و طبيعت خاص خود را دارد و نيازمند به روش شناخت خود است.

وي با بيان اينكه مكتب اسلام در مباحث مربوط به تعامل پزشك با بيمار، جامعه و مسووليت‌پذيري نظر دارد، ادامه داد: اين موارد در سياست‌گذاري‌هاي كلان و برنامه‌ريزي‌ها موثر است و همه متاثر از مباحث مربوط به اخلاق پزشكي است.

هاشمي شاهرودي با تاكيد بر اينكه اخلاق پزشكي در فرهنگ عمومي جامعه در رابطه با بايدها و نبايدها و رفتارهاي مسايل پزشكي حائز اهميت است، اظهار داشت: هر چه محدوده‌ها از نظر علمي جدا و تفكيك شود و همچنين شيوه‌هاي بررسي هر كدام مشخص شود در توسعه و تبيين اين جايگاه بسيار كمك خواهد كرد.

رييس قوه قضاييه با اشاره به اينكه جهان‌بيني اسلامي، اخلاق پزشكي را تحت تاثير قرار مي‌دهد، خاطر نشان كرد: تفكيك و محوربندي‌هاي درست و دقيق، در بررسي و رسيدن به اهداف و مقاصد رشته‌ي اخلاق پزشكي دقيق‌تر و بهتر است.

وي افزود: بايد توجه داشت كه اسلام به اين مساله چگونه نگاه مي‌كند و اينكه سعي مي‌كند چه جهان‌بيني را در اين رابطه در ذهن پيروان خود ايجاد كند چرا كه يكي از خصوصيات مكتب اسلام اين است كه به انسان جهان‌بيني و نگاه خاص براي فهم و شناخت ارايه مي‌كند.

رييس قوه‌ي قضاييه، با بيان اينكه اسلام در مورد مساله‌ي درمان و شفا جهان‌بيني خاصي را ارايه مي‌دهد، يادآور شد: اين جهان‌بيني نسبت به مساله‌ي درمان و مسايل پزشكي وجود دارد و قرآن كريم نيز بر آن تاكيد مي‌كند. در بسياري از روايات آمده كه استفاده از دعا و افكار خاص از درمان‌هاي معنوي است و ما شاهد اين مساله بوده‌ايم. درمان با آيات قرآن نيز مبتني بر اين جهان‌بيني است.

هاشمي شاهرودي اظهار داشت: وقتي اين مسايل حذف شود امكان سوءاستفاده از اين مساله وجود دارد و اگر درست تبيين نشود ممكن است مورد سوءاستفاده‌هاي گوناگون قرار گيرد همان‌گونه كه امكان سوءاستفاده از هر توانمندي و قدرتي وجود دارد چرا كه سلامت انسان حائز اهميت است و براي هر انساني مطلوب‌تر از هر چيز وجود خود انسان است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12264s, 18q