12 درصد مرگ و میرها سرطانی است/ تدوین برنامه راهبردی کاهش سرطان

۱۳۹۲/۱۰/۲۱ - ۱۶:۱۱ - کد خبر: 103605
12 درصد مرگ و میرها سرطانی است/ تدوین برنامه راهبردی کاهش سرطان
سلامت نیوز : دبیر علمی کنگره ملی سرطان هدف اصلی این کنگره را، تدوین برنامه های راهبردی برای جریان سازی و هماهنگی های بیشتر در جهت کاهش و کنترل سرطان در کشور عنوان کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر علی مطلق روز شنبه در نشست خبری با اشاره به روز جهانی سرطان (4 فوریه)، گفت:‌ سالانه در زمینه کنترل سرطان در ایران فعالیتهای زیادی می شود و برخی از آنها نیز منجر به نتایج مطلوب است اما فقدان کمیته یا سازمان ملی سرطان سبب می شود در برآورد اولویتها و راهبردها مشکلاتی پیش آید یا هماهنگی چندانی در اجرای برنامه ها وجود نداشته باشد.

وی به محورهای کنگره اشاره کرد و افزود: سرطان و برنامه های پیشگیری و تشخیص زودهنگام، سرطان و برنامه های تشخیصی و درمانی، سرطان و راهنماهای ملی سلامت‌، سرطان و رسانه و سرطان و سازمان های مردم نهاد از جمله محورهای مورد بحث در کنگره ملی برنامه جامع کنترل سرطان است.

مطلق افزود: بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی میزان شیوع سرطان از سال 2000 به طور متوسط سالانه 10 میلیون نفر مبتلا، در سال 2020 با افزایشی صددرصدی به حدود 20 میلیون نفر در سال خواهد رسید.

وی اضافه کرد: این آمار هشدار دهنده و نکته مهم در این پیش بینی، آن است که حدود دو سوم افزایش ابتلا به سرطان در کشورهای در حال توسعه خواهد بود، که ایران نیز در زمره آنهاست.

دبیر علمی کنگره ملی سرطان،‌ سرطان را پس از بیماریهای قلبی عروقی و حوادث، سومین علت مرگ در کشور معرفی و اضافه کرد: این بیماری علاوه بر این که در میان عموم مردم، تابوی یک بیماری غیر قابل درمان را به دوش می کشد، در میان گروه پزشکی نیز وضع چندان بهتری ندارد و علت چنین نمودی بیش از همه به دلیل آثار مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی است که این بیماری از خود بر جای می گذارد.

مطلق یادآور شد:‌ نکته مهم دیگر که در کشور ما اهمیت دارد این است که بسیاری از موارد سرطان در مراحل پیشرفته بروز می کنند که ضمن کم اثر کردن درمان ها در مقیاس فردی، هزینه های بیشتر را بر سبد سلامت در کشور وارد خواهد کرد بنابراین تدوین برنامه جامع کنترل سرطان با در نظر گرفتن این حجم زیاد مبتلایان با وجود محدودیت منابع مالی، تنها اقدام عاقلانه و ممکن خواهد بود.

وی افزایش میزان مصرف دخانیات، همچنین تغییر در شیوه زندگی شامل زندگی با فعالیت فیزیکی کم و مصرف غذاهای نامناسب، عوامل محیطی همچون افزایش آلودگی هوا، استفاده غیر علمی از کود و سموم در فرایند تولید محصولات کشاورزی و افزایش ابتلا به برخی از عفونتها که با سرطانهای خاص مانند سرطان معده ارتباط دارد از دیگر عوامل بروز سرطان در ایران برشمرد.

مسئول کمیته پژوهش و برنامه ریزی شورای بیماریهای خاص گفت: طی 30 سال گذشته میزان شهرنشینی در کشور از 50 به 80 درصد افزایش یافته است، سن شروع سیگار کشیدن در ایران 20 سالگی است و حدود 20 درصد مردان ایرانی سیگاری هستند و تنها 12 درصد مردم ایران 5 وعده در روز میوه و سبزی مصرف می کنند.

مطلق ادامه داد: میزان تحرک در بین مردم ایران بسیار کم است به گونه ای که 40 درصد مردم ما حداقل فعالیت بدنی را نیز ندارند. همچنین وزن درصد زیادی از مردم در کشور ما بالا است به طوری که 44 درصد مردم افزایش وزن دارند و 50 درصد زنان ایرانی چاق هستند.

وی با بیان اینکه میزان بروز سرطان در حال افزایش است، افزود: میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان نیز اهمیت به خصوصی دارد به طوریکه این میزان در سال ۲۰۰۸، 6.7 نفر و در سال ۲۰۱۲، 8.2 میلیون نفر در جهان رسیده است و به طور کلی سرطان ۱۲ درصد کل مرگ و میر‌ها را در جهان به خود اختصاص داده است.

مطلق به شیوع سرطان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 6.32 میلیون نفر در جهان با تشخیص سرطان در حال زندگی هستند که آمار غیر رسمی باید بیش از این باشد.

وی با بیان اینکه تهیه مواد غذایی به صورت غیراستاندارد و با استفاده از کودهای شیمیایی که نیترات زیادی دارند، می تواند در بروز سرطان نقش بسزایی داشته باشد، افزود: همواره توصیه می شود که مردم مصرف میوه و سبزی را در وعده های غذایی خود افزایش دهند و آن را به پنج وعده در روز برسانند این درحالی است که اگر تولید آنها ایمن نباشد، می تواند آسیبهای زیادی را به سلامت افراد وارد کند.

مطلق در مورد نقش پارازیت ها در بروز سرطان نیز اظهار داشت: در مورد تاثیر این پدیده در بروز سرطان تحقیقات علمی صورت نگرفته است و نقش آن در بروز این بیماری تاکنون به صورت تئوری مطرح بوده است؛ بنابراین برای تایید تاثیر این پدیده در بروز سرطان باید تحقیقات علمی گسترده ای صورت بگیرد.

وی گفت: سرطان یکی از بیماریهاست که با انجام اقدامات پیشگیرانه می توان تا 40 درصد از بروز آن پیشگیری کرد؛ بنابراین هر قدر سرطان زود تشخیص داده شود، می توان از وخامت آن و صرف هزینه های مالی و جانی پیشگیری کرد.

کنگره ملی برنامه جامع کنترل سرطان 15 تا 17بهمن ماه امسال با حضور بیش از 50 گروه هدف در مرکز همایشهای بین المللی صدا و سیما برگزار می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.33864s, 19q