خطر آلودگی مواد غذایی در کمین مردم

۱۳۹۲/۱۰/۲۲ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 103628
خطر آلودگی مواد غذایی در کمین مردم

سلامت نیوز : اين روزها بوي «آلودگي» به مشام مي‌رسد. هواي جاي‌جاي كشور آلوده است. مردم كلانشهرها با ماسك بيرون مي‌آيند تا شايد بتوانند حصاري براي ورود ذرات آلاينده ايجاد كنند. كارشناسان اما مي‌گويند جلوي ذرات معلق 2/5ميكرون را حتي با ماسك‌هاي باكيفيت هم نمي‌شود گرفت چه برسد به ماسك‌هاي دانه‌اي 500تومان. هوا كه آلوده باشد، باران الهي تبديل مي‌شود به اسيد و روي سر ملت مي‌بارد. اين فقط براي زماني است كه بنزين و خودرو و كارخانه‌ها متهم هستند و خبري از ريزگردها نيست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ اما در اين روزهايي كه بسياري از رسانه‌ها و مسئولان سرشان به آلودگي هوا گرم شده است، خبرهاي ديگري از جنس «آلودگي» هم به گوش مي‌رسد.

بعد از انتشار خبر آلودگي آب‌هاي آشاميدني شهري تهران به نيترات در دولت دهم و خبرهاي گاه و بيگاه آلودگي سوسيس‌ها و كالباس‌ها به باكتري‌هاي بيماري‌زا و مصاحبه نمايندگان مجلس درباره آلودگي برنج‌هاي وارداتي و ماجراي شيرهاي وايتكس دار، اين بار رئيس كميسيون بهداشت از آلودگي برخی محصولات كشاورزي توليد داخل پرده بر مي‌دارد و نسبت به مصرف آن به مردم هشدار مي‌دهد. هشداري كه باعث مي‌شود يك سوال اساسي براي مردم پيش بيايد اينكه: «ديگر چيزي باقي‌مانده كه آلوده نباشد؟»

انتشار خبرهاي آلودگي محصولات غذايي در كشور كم سابقه نيست. سال‌هاي زيادي است كه كارشناسان و رسانه‌ها از انواع و اقسام اين آلودگي‌ها حرف مي‌زنند اما هر بار كه خبري منتشر مي‌شود زياد طول نمي‌كشد تا همه جاروجنجال‌ها، در هياهوي يك خبر ديگري گم مي‌شود. مهرماه گذشته، سازمان ميادين ميوه و تره‌بار تهران در گزارشي اعلام كرد: «بر اساس آخرين بررسي‌ها مرغ‌هايي كه در تهران عرضه مي‌شوند هورموني نيستند ولي داراي ۴۷ درصد سرب و ۱۷ درصد كادميوم هستند.» همچنين اين گزارش نشان مي‌داد كه پياز آلوده‌ترين محصول وارداتي به تهران است كه آلودگي آن به نيترات و سرب تاييد شده است.

هشدار ديگر اين گزارش هم درباره نظارت‌هايي است كه بايد روي مواد غذايي و خوراكي مردم صورت بگيرد اما ظاهرا هيچ نظارتي روي آنها نيست، به همين دليل هم مديرعامل سازمان ميادين و تره‌بار اعلام مي‌كند كه هيچ يك از محصولات دريايي كه به تهران وارد مي‌شود قابل رهگيري و پيگيري نيستند و تمامي ميوه‌هاي ورودي به پايتخت بدون شناسنامه است.

هشداري كه مديرعامل سابق ميادين و تره‌بار تهران مي‌داد فقط براي تهراني‌ها نبود، چرا كه به گفته حسين صفاري مرغ‌هاي آلوده تهران از 10استان متفاوت به پايتخت ارسال مي‌شوند و ميوه‌ها و سبزيجات هم از استاني به غير از تهران به پايتخت مي‌رسند. او منشا اين آلودگي‌ها بخصوص مرغ و پياز را در آلودگي زمين محل كشت محصولات كشاورزي يا آلودگي زمين كشت غذاي طيور به سرب يا كادميوم و استفاده نامتعارف از كودهاي شيميايي فسفاته براي توليد اين محصولات عنوان كرد، موضوعي كه نشان مي‌دهد به غير از تهران، مردم استان‌هاي ديگر هم با موضوع آلودگي محصولات مواجه هستند.

اين خبر اما خيلي زود در رسانه‌ها و افكار عمومي به فراموشي سپرده شد. تنها واكنش‌ها به آن مربوط به سخنان علي‌اكبر سياري معاون وزير بهداشت است كه خواستار پاسخگويي مسئولان دامپزشكي در زمينه بهداشت شد و اظهار داشت: «البته شنيده‌ام سازمان دامپزشكي، خبر مرغ‌هاي آلوده به سرب را تكذيب كرده است و در مجموع معاونت بهداشت وزارت بهداشت هيچ اطلاعاتي در اين زمينه ندارد.» او در واكنشي عجيب براي پاسخگويي بيشتر وزارت بهداشت گفته بود: «شما همين‌طور كه سراغ ما مي‌آييد راهنمايي تان مي‌كنيم كه به سراغ سازمان دامپزشكي برويد و اطلاعات به روز دريافت كنيد و به مردم ارائه دهيد.»

بعد از آن، رسول ديناروند، ديگر مدير ارشد وزارت بهداشت هم، سازمان دامپزشكي و وزارت جهاد كشاورزي را مسئول اين آلودگي دانست، كه در اين ميان سازمان دامپزشكي موضوع آلودگي مرغ‌ها را رد كرد و وزارت جهاد كشاورزي پاسخي در اين رابطه به رسانه‌ها نداد.

بار ديگر يك هشدار ديگر درباره سلامت

ديروز دو مقام ارشد به فاصله دوماه از هشدار رئيس سازمان ميادين و تره‌بار شهرداري تهران، درباره آلودگي سبد خوراكي ايراني‌ها هشدار دادند. رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس كه پيش از اين از آلودگي سبد غذايي صحبت كرده بود، اين بار نيز لب به گلايه گشود و نسبت به كاهش سلامت مردم هشدار داد. او اين بار با هشدار نسبت به استفاده از سموم كشاورزي در توليد محصولات غذايي، مي‌گويد: «كودهاي شيميايي و سمومي كه در توليد محصولات كشاورزي به‌كار مي‌رود به دليل ماندگاري بالا از عوامل بروز سرطان بين افراد جامعه است.»

دكتر حسينعلي شهرياري با تاكيد بر اينكه سونامي سرطان در سالهاي اخير تنها نتيجه آلودگي هوا نيست، ادامه مي‌دهد: «تغذيه نامناسب، چاقي و استفاده از محصولاتي كه ماندگاري بالاي سموم دارند و باقي‌مانده سموم در آنها زياد بوده از عواملي است كه انواع و اقسام بيماري‌ها را موجب شده است.»هشدار اين نماينده مجلس نسبت به كود شيميايي و سمومي كه در توليد محصولات كشاورزي به‌كار مي‌رود است كه مي‌گويد: «اين موضوع خود بيماري زا و در مواردي سرطان زاست.»

به غير از رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس، روز گذشته دكتر علي‌اكبر سياري معاون بهداشتي وزارت بهداشت در همايش كشوري تغذيه سالم هم نسبت به آلودگي سبد غذايي مردم هشدار داده و مي‌گويد: «غذاي مصرفي مردم نبايد به مواد آلاينده و سموم آلوده باشد. مطالعه‌اي در زمينه سرب، كادميوم و نيترات در چهار فصل صورت گرفته است كه مشخص مي‌كند بدترين فصل مربوط به پاييز بوده است. به‌طوري كه 35 تا 41.5 درصد سبزيجات به اين سه مواد آلوده بوده‌اند. بدترين مورد نيز مربوط به پياز بوده كه 54 درصد آلودگي داشته و خيار گلخانه‌اي هم 45 درصد آلودگي داشته است.» بر اساس اطلاعات اين مدير ارشد وزارت بهداشت، در فصل پاييز 52 درصد سبزي‌هاي مصرفي مردم بيش از حد مجاز به سموم آلوده هستند.

سرطان را از مردم بگيريم

واكنش برخي از اعضاي كميسيون بهداشت و درمان هم به ليست بلند بالاي موارد آلودگي سبد غذايي جالب است. دكتر عابد فتاحي در گفت‌وگو با تهران امروز با گلايه از عدم نظارت دقيق معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت، سازمان دامپزشكي و وزارت جهاد كشاورزي بر سبد غذايي و خوراكي مردم مي‌گويد: «شما فكر مي‌كنيد چرا هر روز بر تعداد بيماران قلبي و عروقي، سرطاني‌ها، ديابتي‌ها و... افزوده شود؟ چرا جوان ما در 40سالگي مي‌ميرد؟ يكي از دلايل مهم‌اش اين است كه خوراكي كه مردم ما مي‌خورند سالم نيست و انواع و اقسام آلودگي‌ها را دارد.» اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس، ادامه مي‌دهد: «گاهي مسئولان آنقدر جدي موضوع آلودگي‌ها را رد مي‌كنند كه گاهي ما به خودمان هم شك مي‌كنيم.

براي همين گفتيم شايد خاك برخي مناطق آلوده است كه روي محصولات كشاورزي تاثير مي‌گذارد، كه به همين دليل مطالعه‌اي روي خاك‌هاي مناطقي كه در جنگ تحميلي توسط رژيم عراق با بمب‌هاي خاصي بمباران شده بود انجام گرفت كه در كمال تعجب ديديم هيچ ايرادي به خاك وارد نيست.» او مسئولان را دعوت به نظارت دقيق بر سبد غذايي مردم مي‌كند و ادامه مي‌دهد: «سوال من اين است كه چند درصد از باغات و ميوه‌هاي كشور كنترل مي‌شوند؟

من به عنوان نماينده مجلس نمي‌توانم كشاورز را متهم كنم. چون كشاورز محصول با كيفيت، شيك و با وزن بالا مي‌خواهد و براي توليد اين محصول هر كار مي‌كند، اما اين مسئولان هستند كه نبايد اجازه بدهد هر چيزي كه توليد شد به عنوان خوراك به مردم خورانده شود.»

مرگ از راه مي‌رسد مثل نقل و نبات

اين روزها خبرها پر شده است از هشدار درباره عوامل مرگ و مير در سنين مختلف. آمارها مي‌گويند بعد از سكته‌هاي قلبي و بيمارهاي قلبي و عروقي، سرطان هم در رتبه بالاترين عوامل مرگ و مير در ايران جاي گرفته است. به غير از اين، بيماري‌هاي ناشي از كمبود انواع ويتامين‌ها هم در كشور رو به افزايش است. اين را دكتر عابد فتاحي هم تاييد مي‌كند و مي‌گويد: «شما دقت بكنيد و ببينيد چرا مردم ما مثل نقل و نبات مريض شوند، الان ديگر در پاراكلينيك و سونوگرافي‌ها و‌ ام ار اي‌ها جا نيست. در بيمارستان‌ها سوزن بيندازي زمين نمي‌افتد. اينها همه شان علت دارد و مهم‌ترين دلايلش آلودگي هوا و آلودگي سبد غذايي است.»

چاره كار چيست؟

دكتر عابد فتاحي چاره كار را تنها يك چيز مي‌داند «محقق شدن چشم‌اندازهاي سال 1404 در حوزه سلامت» او مي‌گويد: «با تحقق اين برنامه كنترل دقيقي بر مواد غذايي صورت مي‌گيرد و ديگر هيچ فروشگاهي به غير از فروشگاه‌هاي مورد تاييد حق عرضه مواد غذايي و كشاورزي را نخواهند داشت، ضمن اينكه محصولات ارگانيك كشاورزي نيز به صورت علمي توليد و در اختيار مصرف كنندگان قرار خواهند گرفت.» اما تا تحقق برنامه چشم‌انداز سال 1404 چه بايد كرد؟

پاسخ عضو كميسيون بهداشت و درمان چندان اميدوار كننده نيست: «الان ما وضع خوبي در اين زمينه نداريم، ما در حوزه نظارت بر سبد غذايي از خيلي از جهات پايين‌تر از كشوري مانند افغانستان هستيم، الان سمومي كه از طريق محصولات غذايي و كشاورزي وارد بدن مردم مي‌شود به مراتب بدتر از عوارض آلودگي هوا و سيگار و قليان است. بخشي از همين سموم باعث رشد بيماري‌هاي غدد، ناباروري و... شده است، به همين دليل شخص من معتقدم سبد غذايي ماست كه مردم را مريض مي‌كند. به همين خاطر تنها كاري كه مي‌شود كرد اين است كه صدا و سيما اطلاع‌رساني كند و درباره خطري كه در كمين مردم ما نشسته هشدار دهد. در حوزه سلامت تعارف نداريم. مردم ما به خاطر وطن و دفاع از ميهن حاضر هستند جان خود را كف دستشان بگذارند اما در موضوعي كه كوتاهي مسئولان هست نبايد مردم ما بازيچه تصميم‌هاي غلط و عدم نظارت صحيح شوند.»

به كجا مي‌رويم؟

اين بار آژير هشدار درباره آلودگي سبد غذايي مردم با صدايي بلند‌تر از هميشه به صدا درآمده است. مجلس در راس انتقاد از وضعيت موجود قرار دارد. دولتي‌ها هم منتقد هستند. اين وسط مي‌ماند سازمان‌هايي كه مسئوليت نظارت را بر عهده دارند. سازمان دامپزشكي و سازمان استاندارد مي‌توانند گره كار را بگشايند و با همكاري وزارتخانه‌هايي مانند بهداشت و درمان، جهاد كشاورزي و بازرگاني گامي مهم جهت امنيت سلامت مردم بردارند. در حوزه غذايي خبرها اصلا خوب نيست؛ براي همين مردم و رسانه‌ها منتظرند مسئولان كاري بكنند كه راحت‌تر نفس بكشند، با اشتهاي بيشتري غذا بخورند تا جان بيشتري براي مبارزه با انوع بيماري‌ها داشته باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40519s, 19q