قبل از سرماخوردگي بخوانيد

۱۳۹۲/۱۰/۲۳ - ۱۰:۲۶ - کد خبر: 103672
قبل از سرماخوردگي بخوانيد

سلامت نیوز : فردي که دچار سرماخوردگي مي شود به عفونت گوش، ريه و سينوزيت مستعد مي شود.در بيماران مبتلا به آسم نيز سرماخوردگي علت شايع بروز حمله هاي آسم ،سرفه هاي شديد و خس خس سينه است و از آنجا که هر سال انواع جديدي از ويروس سرماخوردگي به وجود مي آيد ساختن واکسن عليه آنها تأثيري در کنترل و مقابله با آن ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ بنابراين براي پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي بايد از ورود ويروس جلوگيري و سيستم ايمني بدن را تقويت کرد.دکتر حميد آهنچيان فوق تخصص آسم، آلرژي و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد به معرفي راهکارهايي براي پيشگيري از سرماخوردگي پرداخته است.

راهکارهاي جلوگيري از ورود ويروس به بدن

يکي از اصلي ترين راه هاي ورود ويروس هاي سرماخوردگي به بدن دست هاي آلوده است.

تماس با فرد آلوده از طريق دست دادن يا استفاده از وسايل مشترک مانند ميز، تلفن و ليوان مي تواند موجب آلودگي فرد شود. تماس دست هاي آلوده با بيني، چشم و دهان، به انتقال ويروس هاي سرماخوردگي به فرد مي انجامد.

ويروس سرماخوردگي مي تواند تا ۱۸ ساعت روي وسايل زنده بماند، بنابراين يک راهکار بسيار مفيد براي پيشگيري از سرماخوردگي شست و شوي دست ها پس از تماس با فرد بيمار يا وسايل آلوده و آموزش به کودکان درباره پرهيز از وارد کردن دست ها به بيني و دهان است.ويروس هاي تنفسي ممکن است از طريق تنفس و به دنبال انتشار قطره هاي حاصل از عطسه و سرفه نيز منتقل شود، بنابراين از تماس نزديک با افراد بيمار به ويژه بوسيدن فرد بيمار بايد خودداري کرد. به فرد بيمار نيز بايد آموزش داده شود هنگام عطسه و سرفه کردن با دستمال جلوي دهان و بيني خود را بگيرد و سپس دستمال را داخل سطل دردار بيندازد.قطعاً استراحت در منزل در مرحله انتشار سريع بيماري يعني ۳ روز اول بسيار ضروري است.

راهکارهاي تقويت سيستم ايمني

اگر سيستم ايمني بدن سالم و فعال باشد، پس از ورود ميکروب ها و ويروس ها به بدن، از تکثير آنها جلوگيري مي کند و در نهايت آنها را از بين مي برد.

شيوه هاي تقويت سيستم ايمني

۱ - داشتن فعاليت منظم ورزشي و انجام چند نوبت ورزش در هفته. البته به اين نکته توجه داشته باشيد که ورزش هاي سنگين، اثر نامطلوبي بر سيستم ايمني مي گذارد.۲ - کنترل حساسيت و بيماري هايي مانند آسم يا حساسيت فصلي، مانع از بروز سرماخوردگي مي شود. هواي آلوده، دود سيگار و قليان باعث افزايش ۲برابري عفونت هاي تنفسي و افزايش دوره بيماري مي شود.

۳ - رژيم غذايي سرشار از سبزي و ميوه، مصرف غلات سبوس دار و حبوبات که حاوي ويتامين هاي گروه B است.۴ - مصرف محصولات پروبيوتيک و کاهش مصرف موادغذايي که سيستم ايمني را ضعيف مي کند مانند قند، شکر، نوشابه و...۵ - برنامه خواب منظم۶ - مصرف برخي از گياهان مانند آويشن، نعناع، بابونه

نبايد غفلت کرد که سيستم ايمني کودکان براي تکامل بايد با عوامل بيماري زا مانند ويروس ها و باکتري ها مواجه شود. اين امر در تقويت سيستم ايمني بدن آنها بسيار موثر است.اگرچه رعايت اصول بهداشتي بر سلامت فرد تأثير به سزايي دارد، اما تميزي وسواس گونه با شست و شوي مکرر محيط و اجازه ندادن به فرزندان براي حضور در پارک ها و مهدهاي کودک يا بازي با همسالان و همچنين استفاده نابجا از آنتي بيوتيک ها، در نهايت منجر به تکامل غيرطبيعي سيستم ايمني و ايجاد پاسخ هاي معيوب و غيرطبيعي آن مي شود. به نحوي که به جاي آمادگي براي مبارزه با عوامل عفوني، سيستم ايمني به مواد حساسيت زاي موجود در محيط واکنش غيرطبيعي نشان مي دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.49042s, 19q