کم‌کاری مجلس در حوزه آسیب‌های اجتماعی

۱۳۹۲/۱۰/۲۳ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 103687
کم‌کاری مجلس در حوزه آسیب‌های اجتماعی

سلامت نیوز : آنچه مجلس بیش از هر چیز به آن توجه می‌کند مسائل اقتصادی و فرهنگی است. هر چند، در ماه‌های اخیر ظاهر امر نشان می‌دهد که سیاست خارجی نیز جزو دغدغه‌های مجلس است. مساله مهم‌تر اما این است که موضوعات اجتماعی به‌ویژه آسیب‌های اجتماعی مغفول مانده است. فعالیت مجلس در این زمینه محدود به گزارش گیری گاه به گاه از وضعیت اعتیاد، زنان خیابانی، طلاق و... بوده است حال آنکه، با وجود ابعاد گسترده آسیب‌های اجتماعی نیازمند دخالت جدی مجلس در این زمینه هستیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ برای مثال بحث اعتیاد را در نظر بگیرید. به دلیل ماهیت زیرزمینی اعتیاد، آمار دقیقی از تعداد معتادان وجود ندارد اما، قراین و شواهد نشان می‌دهد درصد بالایی از شهروندان با این معضل دست به گریبان هستند. اعتیاد نه تنها فرد معتاد و خانواده فرد معتاد را درگیر می‌کند که کل جامعه را نیز دچار بحران می‌سازد. معضل اعتیاد چهره ما را در جهان مخدوش کرده است و براساس آمار و ارقامی که ارائه می‌شود ما در این زمینه رتبه داریم که این در شأن جامعه ما نیست. اعتیاد و بیکاری دو ریشه اصلی معضلات و آسیب‌های اجتماعی است. اعتیاد به افزایش جرایم، طلاق و دیگر آسیب‌های اجتماعی منجر می‌شود و نباید چنین اندیشید که فرد معتاد تنها به خود ضرر می‌زند بلکه کل جامعه را دچار مشکل می‌کند.

وقتی ما شاهد هستیم که روز به روز ابعاد اعتیاد گسترده‌تر می‌شود اول باید به این نتیجه برسیم که برنامه‌هایمان راهگشا نبوده است و مهم‌تر اینکه، باید به این نتیجه برسیم وقتی اکنون برنامه مشخصی نداریم و جوری فعالیت نمی‌کنیم که امید کنترل و کاهش آسیب وجود داشته باشد، باید این واقعیت را نیز بدانیم که در آینده با مشکلات جدی‌تری مواجه خواهیم بود. وضعیت نامناسب اعتیاد لزوم دخالت و برنامه‌ریزی مجلس و دولت را در این زمینه ایجاب می‌کند اما، شاهد هستیم مجلس به جای اینکه به دنبال ارائه طرح و برنامه در این زمینه و دیگر حوزه‌های آسیب‌های اجتماعی باشد، بیشتر به امور سیاسی مشغول است. ما شاهد هستیم که مجلس مدام وزرا را فرا می‌خواند و مورد سوال و بازخواست قرار می‌دهد. سوال کردن حق نمایندگان مجلس است اما نباید در این سوال کردن شائبه سیاسی وجود داشته باشد. باید اجازه داد وزرا و دولت طرح‌ها و برنامه‌هایشان را پیش ببرند و بعد اگر مشکلی وجود داشت آنها را مورد بازخواست قرار داد. اصل این است که مجلس برای رفع مشکلات به مجلس کمک کند.

به نظر می‌رسد عملکرد مجلس بیشتر از اینکه در راستای مصالح عالی و حل مشکلات باشد، سیاسی و جناحی است. برخی نمایندگان قصد دارند قدرت خود و جناح سیاسی خود را به رخ دولت بکشند و به همین دلیل از مسائل مهم غافل مانده‌اند. حتما مسائلی مهم‌تر از مسائل حزبی و جناحی وجود دارد و یک نفر که به مجلس راه پیدا می‌کند پیش از آنکه نماینده حزب یا گروه خاصی باشد، نماینده مردم است و باید مسائل آنها را مورد توجه قرار دهد. واقعیت این است که در برخی از وظایف نمایندگان اختلال ایجاد شده است. اگر گفته می‌شود نمایندگان به مسائل اجتماعی بی توجه هستند یعنی اینکه مجلس سازوکار و برنامه‌ای در این زمینه ندارد. نمایندگان به دنبال دادن طرح‌های اقتصادی هستند و بعضا در برخی مسائل فرهنگی نیز دغدغه دارند اما، موضوعات فقط این نیست و همانطور که عنوان شد وضعیت آسیب‌های اجتماعی اصلا مناسب نیست و هر چه زودتر باید چاره‌ای در این زمینه‌اندیشید.

باید تاکید کرد که آسیب‌های اجتماعی می‌تواند دیگر مسائل را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد. وقتی آسیب‌های اجتماعی فراگیر شود به درستی نمی‌توان در دیگر زمینه‌ها نیز برنامه‌ریزی کرد و عملا برنامه‌های ما در هر حوزه دچار اختلال خواهد شد بنابراین، باید کنترل و کاهش آنها را در اولویت قرار داد. وظایف نمایندگی در حوزه اجتماعی تنها این نیست که یک نماینده گاهی اظهارنظری درباره مسائل اجتماعی داشته باشد بلکه او عملا باید طرح و برنامه در این زمینه ارائه کند. در نظر بگیرید که بخش عمده‌ای از کسانی که به یک نماینده رای می‌دهند در کنار انتظار برای رفع مشکل اقتصادی از او می‌خواهند مسائل اجتماعی را نیز حل کند. بی‌توجهی به این مساله به معنای بی‌توجهی به بخشی از وظایف یک نمایندگی است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.04352s, 19q