6 غذاي مغز براي وعده صبحانه

۱۳۹۲/۱۰/۲۳ - ۱۲:۱۱ - کد خبر: 103693
6 غذاي مغز براي وعده صبحانه

سلامت نیوز : 6 غذاي مغز در وعده صبحانه مي‌تواند عاملي براي ارتقاي وضعيت مغزي فرد در طول روز باشد. خوردن يک صبحانه سلامت مي‌تواند موتور مغز را با قدرت بسيار روشن کرده و به بهره وري و تمرکز در طول روز کمک کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ابتکار ؛ اين 6 ماده غذايي در صورتي که در وعده صبحانه گنجانده شوند تأثيرات بسياري در عملکرد مغز خواهند گذاشت.


تخم مرغ
کولين به عنوان يک نوع ويتامين B که در تخم مرغ وجود دارد نقش مهمي در عملکرد مغز و حافظه دارد. در تحقيقاتي که از 1400 مرد و زن انجام شده و نتايج آن در مجله تغذيه باليني منتشر شده مشخص شده است که افرادي که غذاهاي داراي کولين مصرف مي‌کردند در آزمايشهاي حافظه و يادگيري کلامي بهتر از ديگران عمل کرده اند.تخم مرغ همچنين داراي پروتئين با کيفيتي است، اين پروتئين با ثابت نگاه داشتن قند خون به فرد کمک مي‌کند تمرکز کند و براي مدت طولاني تري احساس سيري داشته باشد. مهم نيست که تخم مرغ در وعده صبحانه به صورت املت، همزده و يا پخته مصرف شود، آنچه اهميت دارد اين است که تخم مرغ منبع غني مواد مغذي است که مغز و بدن را در تمام طول صبح تأمين مي‌کند.


غلات
محصولات داراي غلات در وعده صبحانه داراي اهميت هستند، چرا که بدن ما کربوهيدرات را به گلوکز تبديل مي‌کند. گلوکز نيز سوخت داراي اولويت مغز است. غذاهاي غني از غلات و يا داراي غلات کامل داراي ويتامين بي هستند، ويتاميني که براي تمرکز و سالم ماندن مغز حائز اهميت است. توصيه کلي اين است که نيمي از غلات مصرفي خود را از غلات کامل تأمين کنيد.براي رسيدن به انرژي ثابت و عملکرد مغزي بهتر، توصيه شده است که غلات خود را با پروتئين مصرف کنيد. چند ترکيب ساده غلات و پروتئين مي‌تواند قدرت مغز را در طول صبح افزايش دهد برخي از اين ترکيبها نان تست همراه کره بادام زميني، وعده‌هاي تهيه شده با جو به همراه خانواده توتها و يا نانهاي تست شده همراه با تخم مرغ همزده هستند.


انگور
تحقيقات نشان مي‌دهد که مصرف انگورهاي مختلف سبز، قرمز و سياه نقش مهمي در بهبود دفاع آنتي اکسيداني ما دارد و سلامت مغز را ارتقا مي‌دهد. در تحقيقات اوليه به نظر مي‌رسيد که انگورها به وسيله بي اثر کردن تنش اکسايشي و تورم به سلامت مغز کمک کرده و يا فعاليت برخي ژنهاي خاص مرتبط با بيماريهاي ناشي از کهولت سن مغز را هدف مي‌گيرند.


بادام
بادام منبع عالي از ويتامين ايي است و 37 درصد ميزان توصيه شده جذب روزانه اين ويتامين با خوردن 23 عدد بادام تأمين مي‌شود. تحقيقاتي که در مجله همه گيري شناسي آمريکا منتشر شده نشان مي‌دهد که جذب ويتامين اي به ممانعت از تحليل شناختي مغز به ويژه در سالخوردگان کمک مي‌کند.بادام همچنين ترکيب سالمي از پروتئينها، فيبرها و چربيهاي سالم است که سطح قند خون را حفظ مي‌کند و موجب مي‌شود که فرد در طول روز متمرکز و با انرژي بماند.


جو
جو داراي آهن، روي، پتاسيوم و ويتامينهاي بي و همچنين مواد مغذي است که به رشد مغز و عملکرد آن با ظرفيت کامل کمک مي‌کند. فيبر موجود در جو به احساس سيري تا وعده بعدي کمک مي‌کند. تحقيقات نشان مي‌دهد کودکاني که در وعده صبحانه غذاي تهيه شده با جو مي‌خورد 20 درصد عملکرد بهتري در آزمونها دارند تا کودکاني که غلات شکردار مي‌خورند. مي‌توان اين وعده غذايي را با آجيل، دارچين و يا موز صرف کرد.


سيب
سيبها سرشار از کوارستين هستند، کوارستين يک آنتي اکسيدان است که از سلولهاي مغز محافظت مي‌کند و براساس تحقيقات محققان دانشگاه کورنل، کوارستين از سلولهاي مغزي در مقابل حملات راديکالهاي آزاد حفاظت مي‌کند. مصرف يک سيب در وعده صبحانه با پوست حائز اهميت است چرا که حجم بالايي از کوارستين سيب در پوست آن وجوددارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.53888s, 19q