تبلیغات دائمی بودن اثرات کرم‌های موبر صحت ندارد

۱۳۹۲/۱۰/۲۳ - ۱۴:۴۵ - کد خبر: 103707
تبلیغات دائمی بودن اثرات کرم‌های موبر صحت ندارد

سلامت نیوز : یک متخصص پوست و مو با اشاره به تبلیغات اغراق‌آمیز و گمراه‌ کننده در خصوص میزان اثر بخشی کرم‌های موبر خاطرنشان کرد: ادعای کرم موبر دائمی غیرعلمی است و هیچ کرم موبری با خاصیت کاهش موهای زائد یا از بین بردن دایمی مو وجود ندارد.

دکتر جاوید حسینی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه کرم‌های موبر موها را در سطحی پایین‌تر از تیغ قطع می‌کنند، گفت: استفاده از این کرم‌ها موجب می‌شود موها کمی دیرتر ظاهر شوند.

وی گفت: در مردانی که موهای ناحیه گردنشان زبر است و با اصلاح مشکل دارند، کرم‌های موبر برای اصلاح جایگزین مناسبی هستند.

این متخصص پوست و مو گفت: مواد اصلی کرم‌های موبر، «سدیم‌تیوگلی کولات» و «کلسیم هیدروکسید» (نوعی باز) هستند. از آنجا که ماده اصلی تشکیل‌ دهنده مو کراتین است، کرم‌های موبر ماده کراتین موها را در خود حل می‌کنند و با این مکانیسم باعث شکسته‌ و کنده‌ شدن مو می‌شوند.

حسینی با بیان اینکه کرم‌های موبر ممکن است آلرژی‌زا باشند، افزود: از آنجا که لایه سطحی پوست نیز حاوی کراتین است، اگر کرم موبر مدت طولانی در سطح پوست باقی بماند، امکان آسیب و تحریک پوستی افزایش می‌یابد. این آلرژی ممکن است به ماده اصلی کرم موبر یعنی سدیم تیوگلی گولات یا کلسیم هیدروکسید یا مواد نگهدارنده‌ای که برای خوش‌رنگ یا خوش ‌بو کردن به کرم افزوده می‌شود، ایجاد شود.

وی یادآور شد: چنانچه فردی به کرم‌های موبر آلرژی داشته باشد، نباید از آنها استفاده کند. راهی برای حساسیت‌زدایی از این کرم‌ها وجود ندارد.

حسینی گفت: کرم های موبر به شکل کرم، موس، ژل و اسپری عرضه می‌شوند ولی ماده اصلی تشکیل‌دهنده همه آنها یکسان است. تفاوت در کاربرد آنها برای نواحی مختلف بدن است. کرم موبر صورت با کرم مخصوص دیگر نواحی بدن تفاوت دارد و علت این تفاوت، غلظت ماده موثره آن است.

این متخصص پوست و مو گفت: برندهای مختلف کرم موبر بیشتر از جهت رنگ، عطر یا بسته‌بندی تفاوت دارند. هنگام انتخاب، باید شرکت‌ سازنده استاندارد تولید را رعایت کرده باشد.

وی با اشاره به تبلیغات اغراق‌آمیز و گمراه‌کننده در خصوص میزان اثر بخشی کرم‌های موبر خاطرنشان کرد: برخی شرکت‌ها به کرم موبر موادی مثل ژل آلوئه‌ورا یا ترکیب‌های نرم‌ کننده هم می‌افزایند. ادعای کرم موبر دائمی غیرعلمی است. هیچ کرم موبری با خاصیت کاهش موهای زائد یا از بین بردن دایمی مو وجود ندارد.

حسینی در پایان گفت: کرم‌هایی با خاصیت کاهش موهای زائد وجود دارند، ولی این کرم‌ها موبر نیستند بلکه باید آنها را مثل کرم معمولی روزی دو بار در ناحیه‌ مورد نظر استفاده کرد تا پس از مدتی به مرور زمان موهای زائد این ناحیه کاهش یابند. این اثر کاهش موهای زائد تا وقتی ادامه می‌یابد که به مصرف کرم ادامه داده شود و با قطع مصرف، موها به حالت قبل برمی‌گردند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.41927s, 19q