عرضه شربت ترياك همچنان در ابهام

۱۳۸۷/۰۱/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10374
عرضه شربت ترياك همچنان در ابهام


با اين حال و علي رغم اعلام اين خبر مسئولان وزارت بهداشت از اعلام چنين خبري كاملا اظهار بي‌اطلاعي مي‌كنند و معتقدند اين دارو هنوز در مراحل تحقيق بوده و به‌طور رسمي تاييد آن اعلام نشده است.

مديركل درمان ستاد مبارزه با مواد‌مخدر نیز گفت: وزارت بهداشت شربت ترياك را تاييد كرد و با تدوين پروتكل درماني آن دوره آزمايشي درمان هزار معتاد با اين دارو از هفته آينده آغاز مي‌شود.

سعيد صفاتيان افزود: بر اين اساس قرار است مركز ملي مطالعات اعتياد وابسته به دانشگاه علوم پزشكي تهران پروتكل پژوهشي درمان با شربت ترياك را به ستاد مبارزه با مواد‌مخدر بدهد تا درمان معتادان آغاز شود.

وي ادامه داد: داروي شربت ترياك در كشور توليد شده و مراكز درمان معتادان با شربت ترياك نيز مشخص شده است كه پس از تدوين پروتكل پژوهشي اين دارو، درمان حدود هزار معتاد از هفته آينده آغاز مي‌شود، البته ممكن است در روزهاي اول تعداد كمتري از معتادان ترياكي زير پوشش درمان با شربت ترياك قرار بگيرند و احتمالاً طي يك برنامه يك ماهه حدود هزار معتاد زير پوشش درمان با شربت ترياك‌مي‌روند.

با اين حال  وزير بهداشت آبان ماه گذشته با بيان اينكه شربت ترياك يك بعد علمي دارد و يك بعد اجتماعي و بعد از بررسي اين ابعاد مي‌توان در مورد استفاده از آن در كل كشور تصميم گرفت، گفته بود: طبق مصوبه ستاد مبارزه با مواد‌مخدر ما در وزارت بهداشت موظف شديم بررسي‌هاي‌ علمي را در مورد شربت ترياك انجام دهيم كه در حال انجام است و نتيجه آن از سوي همكاران مسئول حوزه دارويي به ستاد اعلام مي‌شود.

دكتر كامران باقري لنكراني همچنين از بررسي عوارض اين شربت سخن گفته بود: « از نظر علمي بايد بررسي شود كه عوارض شربت ترياك چيست و چه آثاري در فرد ايجاد مي‌كند و آيا ما مجاز هستيم اين آثار را بپذيريم يا نه. اينكه ما مجاز هستيم  براي همه معتادان از شربت ترياك استفاده كنيم موضوع تحقيقاتي است كه در وزارت بهداشت در حال انجام است.»

در چنين شرايطي، دكتر مهرداد رضايي، مدير‌ روابط عمومي معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت‌ با بيان اينكه اين دارو در حال حاضر در حال پشت سر گذاشتن مراحل تاييد وزارت بهداشت است به همشهري مي‌گويد:  هم اكنون مدارك  شربت ترياك  به اداره كل نظارت بر دارو و مواد‌مخدر وزارت بهداشت داده و اكنون شوراي بررسي و تدوين فهرست دارويي كشور در مورد ورود اين دارو به فهرست داروهاي رسمي بايد نظر بدهد.

وي ادامه مي‌دهد: اگر نظر اين شورا مثبت باشد، بررسي اداره كل نظارت بر دارو و مواد‌مخدر وزارت بهداشت هم وارد مرحله نهايي شده و در واقع به اتمام مي‌رسد و آن‌ وقت است كه پروانه اين دارو صادر شده و شربت ترياك براي توزيع وارد بازار خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.68077s, 18q