پزشك، بيمار و چشم‌هاي كاملاً بسته!

۱۳۸۷/۰۱/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10376
پزشك، بيمار و چشم‌هاي كاملاً بسته!

درحالي كه وزارت بهداشت با اين استدلال كه برخي داروها توليدات داخلي دارند،يارانه داروهاي مشابه خارجي آنها را كم‌كرده، كارشناسان تاكيد مي‌كنند تا وقتي متخصصاني كه داروها را تجويز مي‌كنند، نسبت به داروهاي توليد داخل اعتماد و شناخت كافي نداشته باشند، از بيماران نمي‌توان انتظار داشت دست از داروهايي كه سال‌هاست زندگي خود را وابسته به آن ديده‌اند،  بردارند.

به اين ترتيب، كارشناسان بر اين عقيده‌اند كه اگر يك داروي داخلي، از هر لحاظ، مناسب و موثر باشد و تمام تاييديه‌هاي داخلي را هم داشته باشد اما توسط پزشك معالج تجويز نشود، هيچ جايگاهي در بين مصرف كنندگان نخواهد داشت.

چنانكه به گفته دكتر سيدحميد خويي، عضو هيأت علمي‌دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران و رئيس انجمن علمي‌داروسازان ايران، براي مقبوليت يك دارو نزد بيماران، تنها تاييد پزشك معالج لازم است و آنها حاضرند تا فرش زير پاي خودشان را هم براي تامين آنچه پزشك تجويزكرده، بفروشند.

اين نكته‌اي است كه مسئولان وزارت بهداشت هم بر آن تاكيد دارند.

دكتر رسول ديناروند، معاون غذا و داروي وزارت بهداشت در گفتگو با ايسنا با اشاره به بروز برخي كمبودها در زمينه دارو در مواقعي از سال گفت: در اين زمينه، مشكل اصلي از سوي بيماران به وجود نمي‌آيد بلكه ايراد به پزشكاني وارد است كه در نسخه نويسي،  اصول منطقي را رعايت نكرده و نسبت به تجويز دارويي خاص اصرار دارند.

بيماران چه گناهي دارند؟

بيشترين دليلي كه سبب شده است تا نابساماني در بازار دارويي شدت گيرد، تجويز داروهايي است كه تا بيش از اين تنها نمونه خارجي آن در بازار وجود داشت اما توليد نمونه‌هاي مناسب داخلي كه كارايي مشابه‌اي هم دارند، سبب شده تا يارانه نوع خارجي آن توسط وزارت بهداشت تعديل شود. تعديل يارانه‌ها، افزايش قيمت انواع خارجي را به دنبال داشته است، در حالي كه پزشكان معالج، هنوز نوع خارجي را تجويز مي‌كنند. در اين ميان، بيماران مانده‌اند و هزينه‌هايي كه بسياري از آنها نمي‌توانند از پس آن  برآيند.

دكتر سيدحميد خويي، به اين مسئله، نكته ديگري را هم اضافه مي‌كند: گاهي مشكل اينجاست كه پشت سر برخي از اين پزشك‌ها، شركت‌هاي چند مليتي هستند كه جلوي تجويز داروهاي ساخت داخل را مي‌گيرند و بر نوع داروي تجويزي اين پزشكان تاثيرگذارند.

دكتر خويي اضافه مي‌كند: البته نمي‌توان گفت تمام داروهاي ساخت داخل مشابه انواع خارجي موثرند و هر دارويي در ايران ساخته مي‌شود، هيچ اشكالي ندارد، چرا كه بسياري از اين داروها حقيقتا، هنوز مراحل باليني را طي نكرده‌اند و گاهي هم عدم‌اطلاع رساني دقيق در مورد طي مراحل تحقيقاتي و باليني موفق يك دارو سبب مي‌شود تا پزشكان، نمونه‌هايي كه آزمايش خود را پس داده‌اند و اكثرا خارجي هستند  تجويزكنند.

وزارت بهداشت، مسئول اطلاع‌رساني به پزشكان نيست

بعضي از داروها مثل سانديمون، مشابه ايراني مناسبي مثل ايمونورال دارد كه نه تنها وزارت بهداشت آن راتاييد كرده است بلكه انجمن دياليز ايران نيز مصرف آن را براي بيماران كليوي مناسب دانسته است اما برخي از پزشكان همچنان بر تجويز نوع خارجي اصرار دارند.

رئيس انجمن علمي‌داروسازان ايران معتقد است: اين اصرار به اين دليل است كه پزشكان هنوز نمونه داخلي را به خوبي نمي‌شناسند و از خصوصيات آن به طور كامل مطلع نيستند.

به اين ترتيب، كارشناسان  معتقدند: در مورد داروهاي ايراني، اطلاع رساني ناكافي به پزشكان سبب مي‌شود تا آنها نتوانند با خيال راحت آن را تجويز كنند.

دكتر مهرداد رضايي، مديراطلاع رساني معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت، با اشاره به اينكه وزارت بهداشت، وظيفه اطلاع رساني در رابطه با داروها را ندارد، به همشهري مي‌گويد: وزارت بهداشت تنها وظيفه بررسي سلامت و موثر بودن دارو براي تاييد آن را به‌عهده دارد و اطلاع رساني در رابطه با دارو به‌عهده توليد كننده داخلي آن است.

وي ادامه مي‌دهد: وزارت بهداشت، طبق اصول خاصي، كارايي و عوارض دارو را مي‌سنجد و داروها تنها با تاييد وزارت بهداشت مي‌توانند روانه بازار شوند اما اطلاع رساني به پزشكان، بردوش كارخانه سازنده دارو است.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت، ضمن بيان اين‌كه بي‌اعتنايي پزشكان و مردم به داروهاي ايراني، از چالش‌هاي مهم نظام دارويي كشور است كه وزارت بهداشت براي حل اين معضل نيز در سال‌جاري، برنامه‌ريزي‌هاي مفصلي كرده است، گفت: در سال ۸۷ براي مقابله با اين چالش هم برنامه‌هاي مشخصي وجود دارد، چنانكه براي نخستين بار، معاونت آموزشي و معاونت درمان دانشگاه‌ها در امر ارزيابي نسخ پزشكي دخيل شده‌اند تا به اين ترتيب از ميزان تجويز و مصرف نابه‌جاي دارو در جامعه پزشكي و مردم جلوگيري شود.

آيا اين معضل در سال ۸۷ حل خواهد شد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.99056s, 18q