استفاده از روغن در شیر و محصولات لبنی خوب یا بد

۱۳۹۲/۱۰/۲۴ - ۱۴:۴۸ - کد خبر: 103762
استفاده از روغن در شیر و محصولات لبنی خوب یا بد

سلامت نیوز : دبیر انجمن صنایع لبنی ایران گفت: مقدار کمی روغن پالم (روغن نخل خرما) در فرآورده های لبنی پر چرب با مجوز سازمان غذا و دارو و پروانه سازمان ملی استاندارد ایران استفاده می شود که این میزان متناسب با استاندارد های جهانی! است.

رضا باکری در گفت و گو با ایرنا، درباره مصرف روغن های گیاهی در صنعت لبنی، افزود: امروزه استفاده از روغن گیاهی پالم در تولید روغن های خوراکی همچون نباتی و گیاهی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و روغن پالم پایه اصلی تمام روغن های خوراکی را تشکیل می دهد که هیچ کدام مضر نیستند و مصرف آنها حتی مجاز است.

به گفته وی، روغن های گیاهی شامل ذرت، زیتون، آفتابگردان، سویا، کلزا، پنبه دانه و پالم (روغن نخل خرما) است.

دبیر انجمن صنایع غذایی ایران گفت: کارخانجات لبنی برای تولید محصولات لبنی پرچرب برای مصرف کنندگانی که با مشکل کلسترول و گرفتگی عروق مواجه هستند، از روغن های گیاهی همچون روغن پالم استفاده می کنند.

باکری ادامه داد: براساس نیاز مصرف کنندگان برای تهیه محصولات لبنی پرچرب به جای پایه چربی حیوانی از پایه چربی گیاهی استفاده می شود که این امر در تمام دنیا مرسوم است و استفاده روغن پالم هیچ مشکلی ندارد.

وی اظهار داشت: میزان استفاده از این روغن در صنایع لبنی براساس ضوابط تعیین شده از سوی سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد و طبق استانداردهای جهانی است.

وی اضافه کرد: به طور معمول قیمت روغن گیاهی از روغن حیوانی ارزان تر است اما استفاده از این روغن در صنایع لبنی ربطی به نرخ آن ندارد بلکه این اقدام تنها با هدف پاسخ به تقاضای مصرف کنندگان صورت می گیرد، هرچند که کیفیت روغن پالم از دیگر روغن های گیاهی کمتر نیست.

** ضرورت تدوین استاندارد انواع روغن های گیاهی در محصولات لبنی

باکری تاکید کرد: در راستای تولید محصولات لبنی کم چرب، انجمن صنایع لبنی ایران تقاضای تدوین استاندارد انواع روغن های گیاهی در صنعت لبنیات را پیشنهاد داد و هم اکنون این موضوع در حال تدوین است که امیدواریم بزودی در اختیار کارخانجات فرآوری محصولات لبنی قرار گیرد.

دبیر انجمن صنایع لبنی افزود: براساس این استاندارد، صنایع می توانند از انواع روغن های گیاهی همچون زیتون، سویا، آفتابگردان و پالم در فرآوری محصولات لبنی براساس تقاضای مصرف کنندگان استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، چندی پیش مجید حاجی فرجی رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و منابع غذایی از استفاده غیرقانونی روغن پالم در صنایع غذایی و محصولات لبنی کشور خبر داد و گفت:در حال حاضر برخلاف قوانین و سیاست ها صنایع غذایی از روغن پالم در صنایع غذایی و لبنی استفاده می شود.

وی با بیان اینکه علاوه بر مصرف در تولید روغنهای خوراکی از این روغن در صنایع لبنی به عنوان طعم دهنده استفاده می کنند، افزود: استفاده از روغن پالم در صنایع ممنوع است و متاسفانه ابزار آزمایشگاهی برای تشخیص وجود روغن پالم در مواد غذایی نیز گران است.

در همین حال مشاور انجمن صنایع لبنی با تکذیب اظهارات رئیس انستیتو تغذیه درباره استفاده از روغن پالم در تولید همه محصولات لبنی پرچرب، گفت: هم اکنون در بخشی از محصولات لبنی پرچرب با مجوز از روغن پالم استفاده می شود که آن هم روی بسته بندی محصول درج شده است.

حسین چمنی با اشاره به اینکه استفاده از روغن نباتی در تولید محصولات لبنی از سال های قبل انجام شده و مشکلی هم نداشته است، گفت: هیچ محصول لبنی بدون مجوز استاندارد و وزارت بهداشت تولید نمی شود هرچند این موضوع که در همه محصولات لبنی پرچرب به جای چربی شیر از روغن استفاده می شود، عمومیت نداشته و حرف نادرستی است.

وی گفت: در برخی از محصولات لبنی به جای چربی شیر از روغن استفاده می شود که این کار نیز طبق استاندارد و مجوزهای مربوطه انجام می شود و مشتری نیز از طریق اطلاعات درج شده روی بسته بندی از این موضوع آگاه است.

مشاور انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه درصد لبنیات پرچرب تولیدی با روغن چندان بالا نیست، گفت: در زمینه استفاده از روغن به جای چربی شیر برای تولید لبنیات پرمصرف فقط موضوع قیمت مطرح نیست، بلکه مباحثی مانند طعم و ذائقه موردپسند مشتریان هم مطرح است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18223s, 19q