مديريت ارتباط با افراد خودشيفته

۱۳۹۲/۱۰/۲۴ - ۱۵:۰۲ - کد خبر: 103763
مديريت ارتباط با افراد خودشيفته

سلامت نیوز : اگر بين دوستان نزديک خود يا اگر در محيط کارتان افرادي هستند که بيشتر ويژگي هاي افراد خود شيفته را دارند يا اگر احساس مي کنيد بخش زيادي از ويژگي هايي که خوانديد در رفتار همسرتان قابل ملاحظه است،

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ باز هم نبايد برچسب خودشيفته را به آن ها الحاق کنيد. اما با اين حال براي بهبود شرايط بايد در ارتباط با آنان برخي نکات را در نظر داشته باشيد:

1) تا حد کافي اعتماد به نفس داشته باشيد: يک فرد خودشيفته همواره عزت نفس شما را ويران مي کند مگر اين که شما شخصيت بسيار مستحکمي داشته باشيد. نيازي نيست که همواره به فکر برآوردن خواسته هاي او باشيد. گاهي بدون توجه به نظر او کارتان را انجام دهيد.

شما مي توانيد برخي از رفتارهاي فرد خودشيفته را که موجب آزارتان مي شود به او يادآوري کنيد. اما مراقب باشيد کل شخصيت او را زير سوال نبريد!

2) حد و مرزهايي براي رفتارهاي پرخاشگرانه اش تعيين کنيد:معمولا يک فرد خودشيفته هنگامي که احساس مي کند هويت اش مورد تهديد قرار گرفته است، رفتارهاي پرخاشگرانه اي از خود بروز مي دهد. قاطعانه و به طور مشخص به او بگوييد که در ارتباط با شما از انجام رفتارهاي تحقير کننده کلامي و غير کلامي اجتناب کند.

در صورت رعايت نکردن حد و مرزهاي تعيين شده، براي مدت کوتاهي او را تنها بگذاريد و اشتباهش را به او تذکر دهيد.

3) رفتارهاي مثبت او را تشويق کنيد:همواره به ياد داشته باشيد که فرد خودشيفته همچون يک کودک احساس ناامني مي کند و نيازمند توجه است. به همين دليل يکي از بهترين کارهايي که مي توانيد انجام دهيد اين است که بدون در نظر گرفتن شرايطي خاص به او و کارهاي مثبتش توجه کنيد. طوري با او صحبت کنيد که به جاي ايجاد جو تعارض، منفعتي نيز از او ببريد. به طور مثال به او بگوييد: «چقدر خوب است که به بچه ها توجه مي کني. هيچ کس به اندازه تو نمي تواند دلسوز بچه ها باشد» به طور حتم در اين زمان او تمام تلاش خود را به کار مي گيرد تا درستي حرف شما را به اثبات برساند و مورد تاييدتان قرار گيرد. به علاوه با استفاده از اين روش فرد خودشيفته را از توجه و تمرکز صرف به خود به سمت توجه به ديگري هدايت مي کنيد.

۴) دانش خود را افزايش دهيد:درک موقعيت هاي منجر به خودشيفتگي و ريشه يابي وقوع اين حالت، به شما در شناسايي ضعف و محدوديت هاي فرد خودشيفته و تعديل انتظارات وي کمک مي کند. شايد اگر واقعا بدانيد که افراد خودشيفته به همان اندازه که سر و صدا دارند آسيب پذير هم هستند بهتر بتوانيد اين افراد را تحمل و به آن ها براي تغيير کمک کنيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.1944s, 19q