تهديد سلامت روحي و رواني 23درصد ايراني‌ها

۱۳۹۲/۱۰/۲۵ - ۱۰:۳۳ - کد خبر: 103797
تهديد سلامت روحي و رواني 23درصد ايراني‌ها

سلامت نیوز : تغيير عجولانه و نادرست سبك زندگي، صداي بوق ماشين‌ها، آلودگي هوا، بي‌ثباتي و فشار‌هاي اقتصادي و اجتماعي، خبرهاي ناگواري كه در رسانه‌ها منتشر مي‌شود، بيكاري، تورم و ...باعث شده كه هميشه نگراني و استرس در دل‌ها نشسته و خنده را از لب‌ها و چشم مردم دور كند. اين در حالي است كه رضايت روحي انسان‌ باعث مي‌شود كه اميد به آينده و زندگي آرام و بي‌دغدغه‌اي داشته باشد. يكي بايد متولي بشود تا بتواند اميد را در زندگي بالا ببرد و مردم را از مخاطرات رواني محافظت كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ دكتر علي‌اكبر سياري معاون بهداشت وزير بهداشت ديروز از موضوعي اظهار نگراني كرد كه انگار از چشم خيلي از ماها دور مانده است: «سلامت روحي و رواني». دكتر سياري مي‌گويد: «افزايش اميد به زندگي، ارتقاي سلامت جسمي، روحي و معنوي و بهبود كيفيت زندگي ماموريت‌هاي جديد حوزه بهداشتي وزارت بهداشت است زيرا ۷۰ درصد سلامت مردم به مسائل روحي، رواني و اجتماعي مربوط است. متاسفانه همه دغدغه‌ها به سمت سلامت جسمي معطوف شده است و اين در حالي است كه 70 درصد سلامتي به مسائل روحي، رواني و اجتماعي مرتبط مي‌شود.»

بنا بر اظهارات معاون وزير بهداشت، تنها 30درصد از سلامت عمومي همه افراد مربوط به سلامت جسمي مي‌شود. اما آيا ما ايراني‌ها به سلامت روحي و رواني مان توجه داريم؟

سبك زندگي ايراني – اسلامي تا چه اندازه مي‌تواند در تحقق روح و روان سالم به ما ايراني‌ها كمك كند؟ آمارهاي ارائه شده از سوي دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، نشان مي‌دهد كه شيوع اختلالات رواني در جمعيت 15 تا 64 ساله كشور به 23/6 درصد رسيده است كه از اين مجموع 26/5 درصد زنان و 20/8 مردان با مشكلات روان‌پزشكي، رواني و اختلالات افسردگي رو‌به‌رو هستند.

در حقيقت بيش از 20درصد جامعه ايراني به دلايلي از مشكلات روحي و رواني رنج مي‌برند كه اين موضوع موجب اختلالات فكري و رفتاري در آنها مي‌شود. كارشناسان مي‌گويند استرس‌هاي اجتماعي، اقتصادي، تغيير مداوم سبك زندگي، تجردنشيني و... در بروز اين مشكلات روحي و رواني نقش مستقيم دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13745s, 19q