۱۱۰ ميليارد تومان يارانه براي فراورده‌هاي انعقادي اختصاص مي‌يابد

۱۳۸۷/۰۱/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10386
۱۱۰ ميليارد تومان يارانه براي فراورده‌هاي انعقادي اختصاص مي‌يابد
دكتر سيد مويد علويان روز چهارشنبه در آيين جشن روز جهاني هموفيلي ياداور شد : امسال ۲۳۰ ميليارد تومان يارانه دارو در نظر گرفته شده كه  ۱۱۰ ميليارد تومان آن يعني تقريبا نيمي از ان براي يارانه فرآوردهاي انعقادي اختصاص مي‌يابد.
وي تاكيد كرد : جمعيت بيش از هفت هزار نفري بيماران هموفيلي و شعار فدراسيون جهاني هموفيلي مرا هم بشماريد اهميت داشتن اطلاعات در مورد اين بيماران را دوچندان مي‌كند و از اين رو وزارت بهداشت سعي دارد اطلاعات بيماران از جمله بيماران هموفيلي را به روز كند.
علويان با اشاره به اين كه بر اساس برنامه توسعه چهارم ميزان دسترسي به فاكتورهاي انعقادي كه از تقسيم تعداد واحدهاي مصرفي در كشور به جمعيت است ،بايد به عدد دو برسد ، گفت : در سال گذشته  ۱۴۰ ميليون واحد در كشور استفاده شده و با افزايش  ۱۰ ميليون واحد در سال جاري به عدد  ۲/۲ رسيده ايم و بنابراين از برنامه چهارم نيز جلوتر هستيم.
وي بر آموزش تاكيد كر د و اظهار داشت : براي افزايش كيفيت بيماران هموفيل علاوه بر نقش دولت در توزيع مناسب دارو و دسترسي آسان بيماران به فاكتورها ، مراقبت در منزل و داشتن مراكز خوب فيزيوتراپي بايد آموزش صحيح به خانواده‌هاي بيماران را نيز در نظر گرفت .
علويان با اشاره به جوان بودن بيماران هموفيل گفت : بايد سعي كرد تا جلوي بسياري از ناتواني‌هايي كه براي اين بيماران ايجاد مي‌شود ، گرفت و كيفيت زندگي آنها را بالا برد.
وي خاطر نشان كرد: در راستاي بهبود كيفيت زندگي اين بيماران وزارت بهداشت در سال ۱۳۸۵ و  ۱۳۸۶ بيش از پنج ميليون تومان و در اواخر سال  ۱۳۸۶ نيز  ۱/۵ ميليون تومان هزينه كرده است و امسال نيز اين هزينه افزايش خواهد داشت.
وي افزود : هدف اين است كه ظرف پنج سال كل بيماران هموفيلي قابل درمان كه بيش از ۹۵ درصد بيماران را تشكيل مي‌دهند درمان شوند و اين در حالي است كه  ۴۰۰ بيمار هموفيلي تا كنون درمان شده و  ۱۰۰ بيمار ديگر نيز در حال درمان هستندو تا آخر امسال نيز  ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر ديگر نيز درمان خواهند شد.
وي ابراز اميدواري كرد كه ايران در زمينه درمان بيماران هموفيلي به مدلي دست يابد كه در جهان شهرت يابد و اين امر باعث افزايش افتخارات كشور شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.87784s, 19q