آیا لاک ناخن مضر است ؟

۱۳۹۲/۱۰/۲۶ - ۰۹:۴۰ - کد خبر: 103868
آیا لاک ناخن مضر است ؟

سلامت نیوز : محققان لاک ناخن را ماده اي خطرناک مي دانند. چند سال پيش طرفداران سلامت عمومي در آمريکا، نسبت به وجود ۳نوع سم در لاک ناخن متعلق به برندهاي معروف اعتراض کردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ اين ۳ نوع سم عبارت است از : «فرمالدئيد» که به عنوان عامل سفت کننده لاک ناخن، با نقص رشد ارتباط دارد، «تولون» که به پخش شدن لاک کمک مي کند و «دي بوتيل فتاليت» که براي افزايش انعطاف پذيري و براق شدن ناخن است.

از آن زمان به بعد خيلي از شرکت ها به طور داوطلبانه اين ترکيب ها را از محصولات خود حذف کردند هرچند که بررسي سازمان کنترل مواد سمي در سال ۲۰۱۲ نشان داد برخي شرکت ها تنها برچسب ها را تغيير داده اند و هم چنان از اين مواد سمي در محصولات خود استفاده مي کنند. اگرچه اتحاديه اروپا مصرف اين ماده را منع کرده است اما FDA اداره دارو و غذاي آمريکا، اقدامي در اين زمينه انجام نداده است.

محققان از اين بيم دارند که مقداري از اين ماده از طريق پوست و ناخن جذب يا از طريق استنشاق وارد ريه شود. آنان مي گويند استفاده از اين نوع لاک ها پيامدهاي طولاني مدتي خواهد داشت و برخي از افراد از جمله آرايشگرها بيشتر در معرض خطر قرار دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.10471s, 18q