طب سنتي درمان قطعي براي «سرطان» ندارد

۱۳۹۲/۱۰/۲۶ - ۱۰:۰۰ - کد خبر: 103872
طب سنتي درمان قطعي براي «سرطان» ندارد

سلامت نیوز : آمارها مي‌گويند حداقل 400هزار نفر در ايران با بيماري مهلكي مانند سرطان درگير هستند. شيوع اين بيماري مهلك در سال‌هاي گذشته و افزايش هزينه‌هاي درماني گاهي باعث مي‌شود مردم به شيوه‌هاي عجيبي دست بزنند. مانند درمان هر نوع سرطان به شيوه سنتي و گياهي! گزارش‌هاي ميداني نشان مي‌دهد ميانگين هزينه‌هاي درمان سرطان در بيمارستان‌ها به حدود 100ميليون تومان رسيده است. اين افزايش هزينه‌ها و نبود بيمه خدمات درماني كارآمد باعث شده برخي از بيماران به توصيه عمو و خاله و دايي و همسايه سر از عطاري‌هايي در بياورند كه درمان همه نوع بيماري را در بساط‌شان دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ آنها از شير مرغ گرفته تا جان آدميزاد به خورد بيماران مي‌دهند و خيال‌شان را آن قدر بابت عواقب نيكوي اين داروها جمع مي‌كنند كه ديگر كمتر بيماري تن به شيوه‌هاي مدرن درمان و البته پرهزينه مي‌دهد. اما اين وسط يك هشدار وجود دارد. اينكه آيا مي‌توان روي طب سنتي به عنوان شيوه‌اي قطعي براي درمان بيماري‌هاي صعب‌العلاجي مانند سرطان حساب كرد؛ يا استفاده از اين شيوه صرفا بايد مكملي براي بيماران باشد؟ پزشكان متخصص مي‌گويند استفاده از طب سنتي به عنوان شيوه مكمل درماني ايرادي ندارد اما اگر بيماران روي اين شيوه به عنوان درمان قطعي حساب مي‌كنند سخت در اشتباه هستند.

از قديم الايام مردم ايران از داروهاي گياهي استقبال مي‌كنند و آن را بدون خطر مي‌دانند به همين سبب به طرف آن كشيده مي‌شوند. اين در حالي است كه فراز مجاب، استاد دانشكده داروسازي دانشگاه علوم‌پزشكي شهيد بهشتي مي‌گويد عصاره‌ها و همچنين پودرهاي گياهي كپسولي كه دست‌ساز هستند؛ اصلا معلوم نيست با چه موادي پرشده‌اند و احتمالا آلوده‌اند. او با بيان اينكه توليد داروي گياهي در كشور انجام مي‌گيرد اما بايد روي توليد ماده اوليه گياهان دارويي و كشت اين گياهان بهتر كار شود توضيح مي‌دهد:واقعيت اين است كه داروهاي گياهي در بعضي موارد مفيد است و در بسياري از موارد هم جواب نمي‌دهد از همين رو بهتر اين است كه نگوييم داروهاي گياهي بايد جايگزين داروهاي شيميايي شود. زيرا هر يك از آن‌ها در جايگاه‌هاي خود موثر و مناسب هستند. معمولا اين دارو‌ها براي بيماري‌هاي اعصاب و گوارش مناسب‌تر است و براي بيماري‌هاي قلبي و تنفسي كمتر توصيه مي‌شود. ضمن اينكه داروي گياهي براي سرطان نداريم.

بايد دو وزارتخانه با هم كنار بيايند

دكتر حسينعلي شهرياري در مورد نظارت بر عطاري‌ها به تهران امروز مي‌گويد: تمام سياستگذاري و نظارت كه به حوزه سلامت وجود دارد زير نظر وزارت بهداشت و درمان است. قطعا بايد سازمان غذا و دارو بر عملكرد عطاري‌ها نظارت داشته باشد. متاسفانه در خيلي از موارد تبليغاتي كه كذب است در عطاري‌ها صورت مي‌گيرد كه امكان دارد جان بيماران را به خطر بيندازد. پروانه داروهاي گياهي عطاري‌ها را وزارت بهداشت و درمان مي‌دهد.

مهم نيست كه چه كسي مجوز مغازه عطاري‌ها را مي‌دهد مهم اين است كه به دليل نوع فعاليت بايد تحت پوشش وزارت بهداشت و درمان باشند. تا به حال سازمان غذا و دارو به كميسيون بهداشت و درمان يا مجلس گزارشي نداده كه نظارت بر اين عطاري‌ها برايش مشكل بوده و احتياج به اصلاح قانون دارند. اگر چنين چيزي باشد مي‌توانند به كميسيون و مجلس گزارش كنند تا قوانين لازم را براي آنها تصويب كنيم.

رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در ادامه با اشاره به اينكه مردم كشورمان از ديرباز فكر مي‌كنند كه دارو‌هاي گياهي داراي عوارض نيستند، مي‌افزايد: داروهاي گياهي اگر بدون تجويز پزشك و به مقدار نامعلوم مصرف شود عارضه خواهد داشت. خيلي از داروهايي كه در داروخانه‌ها تجويز مي‌شود نيز از داروهاي گياهي ساخته شده‌اند. اگر سلامتي كسي با مصرف داروهاي گياهي كه از عطاري‌ها مي‌گيرند به مخاطره افتاد و دچار عارضه شد، مي‌تواند به دادگاه شكايت كند تا اين افراد تحت پيگرد قانوني قرار گيرند.

وي با بيان اينكه بيماران صعب‌العلاج و خانواده‌هاي آنها به هر ريسماني چنگ مي‌زنند كه بيمار خود را نجات دهند و به همين دليل به عطاري‌هايي كه ادعا مي‌كنند مي‌توانند سرطان‌ها و بيماري‌هاي لاعلاج را درمان كنند اعتماد مي‌كنند، مي‌گويد: رسانه‌ها به‌ويژه صداوسيما بايد آموزش‌هاي لازم را به مردم بدهند.

اينها يكسري كارهاي فرهنگ‌سازي است كه مي‌توان از طريق رسانه‌ها اطلاع‌ر‌ساني كرد و آگاهي مردم را بالا برد. در قديم درمان خيلي از بيماري‌ها با داروهاي گياهي بوده ولي مقدار مصرف اين داروها بسيار مهم است و كساني كه به عطاري‌ها مراجعه كرده و داروهاي گياهي را مي‌گيرند مقدار مصرف را نمي‌دانند و آن را رعايت نمي‌كنند و فكر مي‌كنند چون گياه است هيچ ضرري ندارد در حالي كه ممكن است دچار انواع و اقسام عوارض به علت مصرف نابجا و نادرست شود. من فكر مي‌كنم دادن مجوز عطاري‌ها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت يك اشتباه است چون به نوعي با سلامت جامعه ارتباط دارد و ما انتظار داريم سازمان غذا و دارو از طريق وزارت بهداشت و درمان دخالت كنند و آن را اصلاح كنند. شايد نيازي هم نباشد كه براي چنين چيزي به مجلس بيايند زيرا دو وزارتخانه هستند كه زيرمجموعه يك دولت هستند و مي‌توانند اين مشكل را به راحتي حل كنند.

داروي ضدسرطاني گياهي وجود ندارد

مهندس محمد هاشمي نيز در اين مورد به تهران امروز مي‌گويد: در حالت كلي حتي داروهاي شيميايي ضدسرطان منبع گياهي دارند. از روي عصاره گياهي فعل و انفعالاتي انجام مي‌شود و به عنوان دارو استفاده مي‌شود و نمي‌توان صددرصد منكر شد كه داروهاي ضدسرطان شيميايي است. ضمن آنكه فعاليت در تمام دنيا بر اين است كه از گياهان داروهاي ضدسرطان ساخته‌ شود. ولي هنوز داروي خاصي از نوع گياهي كه ضدسرطان يا براي درمان بيماري‌هاي صعب‌العلاج وجود ندارد كه بتواند اين بيماري‌ها را شفا داده يا معجزه ‌كند. در نهايت توصيه ما به كساني كه دنبال داروهاي گياهي هستند اين است كه به اين تبليغات اعتماد نكند زيرا متاسفانه در بحث داروهاي گياهي شيادي زياد داريم. اما در مورد بحث داروهاي گياهي واقعيت اين است كه حتي كساني كه به داروهاي گياهي اعتقاد ندارند، با آن مخالف نيستند. ما سبقه‌اي در كشور خود به نام عطاري داريم كه عموما (نه صددرصد) كساني كه در شغل عطاري مشغول به كار هستند، شبيه بقال هستند. آموزش نديده‌اند و تجويز‌هاي آنها غيرعلمي است. مي‌خواهند امورات خود را بگذرانند به همين دليل خلاف‌هايي در اين بخش صورت مي‌گيرد.

مدير روابط‌عمومي سازمان غذا و دارو با بيان اينكه وقتي نظارت دقيقي نيست سوءاستفاده زياد مي‌شود، مي‌افزايد: ما متاسفانه در خيلي از جاها موازي‌كاري داريم. بايد در قانون تعريف بشود كه مثلا وقتي مي‌گوييم غذا، گوشت هم جزو غذاست ولي سازمان نظام پزشكي از نظر قانوني مسئول اين بخش است يا در بعضي جاها واردات محصول برعهده جهاد كشاورزي است. بالاخره بايد تكليف آن به لحاظ قانوني مشخص شود. البته تفكيك اين مسائل به لحاظ حقوقي بسيار سخت است. وقتي در مورد داروهاي گياهي صحبت مي‌كنيم، بايد بگوييم كه مانند سيگار است. همه مي‌دانند كه سودي ندارد اما متاسفانه نمي‌توان آن را به صفر رساند ولي به هيچ وجه، هيچ دولتي نمي‌تواند جلوي قاچاق صددرصد سيگار را بگيرد. زيرا به هر حال عده‌اي طرفدار سيگار هستند. بهترين كاري كه ما مي‌توانيم انجام دهيم اين است كه پس از استفاده از قوه قهريه و برخورد با متخلف فرهنگ مردم را افزايش دهيم يعني اگر از اين داروها استفاده مي‌كنند، ريسك آن را هم خودشان بايد بپذيرند. ما نظارت خود را خواهيم داشت. به هر حال چيزي كه به عنوان طب مي‌شناسيم، طب علمي است، نه آن طبي كه در مورد مصرف دارو، كلي‌گويي مي‌كنند و براي يك بيماري براي همه بيماران يك دارو را تجويز مي‌كنند.

وي در مورد عطاري‌هاي غيرمجاز مي‌گويد: اول بايد آنها شناسايي شوند. در قدم دوم بايد بحث موازي‌كاري به آن اشاره شد، كاملا حل شود.

مهندس هاشمي ادامه مي‌دهد: در حال حاضر بهترين كاري كه مي‌توانيم انجام دهيم اين است كه اطلاع‌رساني‌كنيم. وقتي به‌طور مستمر اطلاع‌رساني شود مردم آمادگي پيدا مي‌كنند. دقيقا مثل اين است كه سوسيس و كالباس وجود دارد ولي خيلي‌ها با اكراه سمت آن مي‌روند يا مي‌دانند كه بد است. ضمن اينكه نبايد تبليغات ماهواره‌اي را از ياد برد كه چگونه داروهاي قاچاق خود را به مردم مي‌فروشند. اين داروهاي قاچاق در عطاري‌ها هم وجود دارد. بنابراين بايد به صورت علمي روي داروهاي گياهي كار كنيم.

او با اشاره به اينكه نمي‌توان تمام عطاري‌ها را تعطيل كرد، مي‌گويد: كار خوبي كه داروسازمان غذا و دارو و در حقيقت وزارت بهداشت و درمان مي‌تواند انجام مي‌دهد اين است كه در كنار عطاري‌ها داروخانه‌هاي سلامت يا طبيعي داشته باشد كه افرادي كه مي‌خواهند از داروهاي گياهي استفاده كنند از آنجا استفاده كنند. زيرا هم نظارت دارد و كساني كه متولي (مغازه‌دارها) هستند آموزش ديده‌اند. اگر داروخانه‌هاي گياهي تحت نظر وزارت بهداشت راه بيفتد مردم خواسته‌هاي خود را از آنجا مي‌طلبند. اميدواريم كه تا آخر امسال اين طرح به نتيجه برسد.

مدير روابط‌عمومي سازمان غذا و دارو با اعلام اينكه رايزني‌هايي با بيمه‌ها انجام شده مي‌افزايد: در حال حاضر با بيمه‌ها در حال مذاكره هستيم كه داروهاي گياهي كه از داروخانه‌هاي مورد تاييد وزارت بهداشت و درمان خريداري مي‌شود تحت پوشش بيمه قرار گيرند. ضمن اينكه اخيرا داروهاي گياهي مجوزدار چند برابر شده. پس نمي‌توان اصل آن را از بين ببريم. اول بايد جايگزيني براي عطاري‌ها پيش‌بيني شده و به مردم اطلاع‌رساني‌ شود. بعد از مجاب شدن مردم كم‌كم جلوي عطاري‌ها گرفته خواهد شد. اگر بخواهيم ريشه‌اي كاري را انجام دهيم اول بايد فرهنگسازي شود. ريشه‌اي كار كردن زمان مي‌خواهد. وقتي يك نفر تنبل است، مي‌خواهد از پله برقي بالا و پايين برود و تغذيه درستي هم نداشته باشد، چاق مي‌شود. اين فرد مي‌خواهد ظرف مدت خيلي كمي لاغر شود. اين امكان‌پذير نيست.اگر فرهنگ‌سازي شود خود به خود هزار و يك مشكل برطرف مي‌شود.

او با بيان اينكه اما اگر كسي از شهروندان به مشكلي در اين زمينه رسيد و قابل اثبات بود مي‌تواند شكايت كند، مي‌گويد: هم وزارت بهداشت و درمان، هم پليس آن را پيگيري خواهد كرد. ما بايد كاري كنيم كه عطاري‌هاي غيرمجاز و متخلف احساس كنند كه جايي در جامعه ندارند. اگر ما بخواهيم شعاري كار كنيم هيچ زحمتي ندارد. مي‌توانيم ظرف يك هفته تمام عطاري‌ها از سطح شهرها جمع كنيم. اما مشكل اينجاست كه اين عطاري‌ها به صورت قارچي و زيرزميني كار خود را ادامه مي‌دهند. در اين صورت است كه ديگر به هيچ‌وجه نمي‌توان آنها را جمع كرد يا به آنها نظارت داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.4771s, 19q