پنيرهاي خامه اي سلامت شما را تهديد مي کند

۱۳۹۲/۱۰/۲۷ - ۰۹:۱۸ - کد خبر: 103904
پنيرهاي خامه اي سلامت شما را تهديد مي کند

سلامت نیوز: پنيرها، از فرآورده‌هاي شير هستند كه تنوع زيادي دارند. مثلا در كشور فرانسه بيش از 3هزار نوع پنير وجود دارد. حتي مي‌توانيم بگوييم بيشترين تنوع را در محصولات غذايي مي‌توان در پنيرها ديد. مي‌خواهيم در اين مطلب سري به دنياي رنگارنگ و زيباي پنيرها بزنيم...

نحوه توليد پنيرها بسيار گوناگون و متنوع است مثلا بعضي پنيرها با اسيدي شدن شير به دست مي‌آيند و بعضي با اسيد و آنزيم و بعضي هم با آنزيم و افزودني‌هاي ديگر. انواع ميكروارگانيسم‌ها هم خواص و طعم‌هاي مختلفي به پنيرها مي‌دهند.

بافت، رنگ، طعم و خواص سلامت‌بخش پنيرها با هم فرق دارد.


1. بافت پنير: از نظر بافت، پنيرها ممكن است نرم، نيمه سخت يا سخت باشند؛ خيلي از پنيرهايي كه در بازار وجود دارند و مالش‌پذيرند، يعني شما مي‌توانيد با كارد به راحتي آنها را روي نان بماليد، از نوع نرم هستند اما مثلا پنير ليقوان كه به‌راحتي روي نان ماليده نمي‌شود، جزو پنيرهاي نيمه‌سخت محسوب مي‌شود. پنيرهاي ‌سخت هم که در بازار ايران كمتر ديده مي‌شوند، خيلي سفت هستند و بايد حتما آنها را برش داد.


2.رنگ پنير: رنگ پنيرها بسيار نامحدود است و هر رنگي را مي‌توان در پنير به‌وجودآورد. حتي پنيرهاي كپكي داريم كه رگ‌هاي آبي در آن ديده مي‌شود و كپك غيرمضر دارند.


3. طعم پنير: از نظر طعم هم تنوع بسيار بي‌پايان است چون هم فرايند توليد، هم باکتري?ها و هم افزودني‌ها و طعم‌دهنده‌ها مي‌توانند طعم‌هاي بسيار متفاوتي ايجاد كنند. از طعم دلپذير ليقوان که در دنيا كم‌نظير است گرفته تا طعم‌هاي ديگر.


4. از نظر خواص سلامت‌بخش: معمولا اندازه چربي پنيرها‌ در نظر گرفته مي‌شود. پنيرها انواع كم‌چرب، ميان چرب، پرچرب، خامه‌اي (ميزان چربي خيلي بالا دارد) دارند و چربي پنير مي‌تواند از 4-3 درصد تا 60 درصد باشد. پس با توجه به رژيمي كه داريم، بايد هنگام انتخاب به درصد چربي آن توجه كنيم.

به طور کلي پنيرها از لحاظ خواص سلامت‌بخش تفاوت چنداني ندارند ولي مصرف مداوم پنيرهاي خامه‌اي و پنيرهاي خامه‌اي مضاعف به دليل چربي زيادي که دارند، سلامت را به خطر مي‌اندازد و مخصوصا براي افراد چاق و بيماران دچار بيماري‌هاي قلبي-عروقي مضر است.

البته غير از پنيرهايي كه ما ايراني‌ها در صبحانه مي‌خوريم، حتما در سوپرماركت‌ها، پنيرهاي ديگري مثل پروسس، پارمسان، موتزارلا، گودا، چدار و... را ديده‌ايد و ممکن است برايتان اين سوال مطرح باشد که چه هستند و هر کدام به چه کار مي‌آيند.

پيش از هر چيز، خوب است بدانيد نام پنير برمي‌گردد به منطقه‌اي كه اولين‌بار در آن توليد شده است. پس نام، نشان‌دهنده اينكه پنير خواص خاصي دارد، نيست. نکته دوم اينکه برخي پنيرها علاوه بر اينكه مستقيم خورده مي‌شوند، در شيريني‌پزي و آشپزي به كار مي‌روند و اتفاقا کاربرد آنها در آشپزي و شيريني‌پزي بيشتر است چون طعم جذابي ندارند.


معرفي چند پنير رايج در سوپرمارکت‌ها:

گودا: پنيري هلندي و به رنگ زرد است. طعم آن به زمان رسيدنش بستگي دارد چون پنيرها با توجه به زمان رسيدن هم طبقه‌بندي مي‌شوند. بعضي آنها دوره رسيدن دارند و برخي ندارند كه به آنها پنير تازه مي‌گويند. به هر حال گودا زمان رسيدن دارد و ممكن است از يك تا 36 ماه زمان رسيدن آن طول بكشد بنابراين طعم‌هاي مختلف پيدا مي‌كند. بافت آن نيمه‌سخت تا سخت است و در ساندويچ و به صورت سفت يا ذوب شده و در اسنك‌ها و... استفاده مي‌شود.


چدار: خاستگاهش انگلستان است و بافتي سخت دارد. رنگش زرد روشن است و زمان رسيدنش 18 ماه طول مي‌كشد. خود اين پنير به‌عنوان محصول نهايي خورده مي‌شود.


پنير موزارلا: پنير تازه‌اي است كه دوره رسيدن ندارد و سفيد است. منشاءاش ايتالياست. اين پنير نيم نرم بيشتر در تهيه پيتزا و براي چسباندن اجزاي آن به هم به‌کار مي‌رود. چسبندگي و كش‌آمدن هم از ويژگي‌هاي بافتي‌اش است.


پارمسان: ايتاليايي و پنيري سخت است. زمان رسيدن دارد و 36-12 ماه طول مي‌كشد تا آماده شود. در فراورده‌هاي پاستا و خميري، انواع سوپ و همچنين به عنوان محصول نهايي استفاده مي‌شود.


پروسس: هدف از توليد آن اين بود كه ضايعات پنير را در خطوط توليد به پنيري جديد تبديل كنند. براي اين کار پنيرهاي مختلف را با هم مخلوط و در دماي بالا ذوب مي‌كنند. وقتي اين ترکيب دوباره سرد مي‌شود، بافت همگن، نرم و مالش‌پذير با طعمي پخته و خاص پيدا مي‌كند. پس اين پنير در واقع پنيري فراوري شده است که آن را در صبحانه مي‌خورند.

منبع:‌ هفته نامه زندگی مثبت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.59614s, 19q