كوري، اختلال غدد بزاقي وخشكي پوست از عوارض كمبود ويتامين A هستند

۱۳۸۷/۰۲/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10403
كوري، اختلال غدد بزاقي وخشكي پوست از عوارض كمبود ويتامين A هستند

دكتر محمد عليزاده، متخصص تغذيه، در گفت‌وگو با ایسنا، ويتامين A را از اساسي‌ترين ويتامين‌هاي مورد نياز بدن دانست و گفت: مهمترين نقش اين ويتامين در بينايي است. كمبود اين ويتامين باعث مي‌شود در مرحله اول ديد فرد در تاريكي مختل شده و در ادامه حتي در روشنايي مناسب هم با اشكال مواجه مي‌شود. در نهايت كمبود ويتامين A ممكن است منجر به كوري شود.

اين متخصص تغذيه، ساختار همه سلول‌هاي بدن را با ويتامين A در ارتباط دانست و ادامه داد: ويتامين A رابطه مستقيم با ميزان ترشحات مخاطي دارد كه كمبود آن موجب مي‌شود ميزان ترشحات مخاطي كاهش يافته و به دنبال آن اختلال در غدد بزاقي باعث ايجاد خشكي و التهاب در زبان و حلق مي‌شود.

وي خشكي مجاري تنفسي، مجاري اشكي و بعضي غدد مترشحه داخلي را ناشي از كمبود ويتامين A دانست و گفت: كمبود اين ويتامين خشكي پوست و شكننده شدن موها را نيز به دنبال دارد. همچنين مواردي از اختلالات دستگاه توليد مثل در مردان و زنان به دليل كمبود ويتامين A ‌گزارش شده است.


دكتر عليزاده در ادامه به ارتباط ويتامين A‌ با عفونت‌ها اشاره كرد و افزود: كمبود ويتامين A باعث مي‌شود مدت درمان بيماري طولاني‌تر شده و شدت عوارض برخي از بيماري‌ها به ويژه بيماري‌هاي ويروسي افزايش يابد. مطالعات نشان مي‌دهد كه كمبود ويتامين A باعث افزايش مرگ و مير ناشي از سرخك در اطفال مي‌شود.


وي كاهش ترشح اشك را از ديگر عوارض كمبود ويتامين A دانست و گفت: ‌از آنجا كه اشك نقش محافظتي از كره چشم را دارد به دنبال عدم ترشح اشك، قرنيه به تدريج خشك شده و زمينه رشد ميكروب‌ها و ايجاد عفونت در چشم فراهم مي‌شود. درنهايت كمبود اين ويتامين منجر به ايجاد بيماري‌هايي در ناحيه چشم شده كه معمولا در كودكان 3 تا 5 سال مشاهده و ممكن است منجر به كوري شود.


اين متخصص تغذيه، كوتاهي قد و اشكالات تغذيه‌اي را از عوارض كمبود ويتامين A عنوان كرد و گفت:‌ كمبود ويتامين A ممكن است زمينه‌اي براي ايجاد برخي سرطان‌ها به ويژه سرطان پوست و سرطان‌هاي دستگاه تنفس باشد.

دكتر عليزاده ويتامين A را از معدود ويتامين‌هايي دانست كه در صورت مصرف بيش از حد ايجاد مسموميت ‌كرده و در ادامه افزود: از مصرف بيش از حد اين ويتامين بايد خودداري كرد. مصرف بي رويه ويتاين A سردرد، افزايش فشار مايع مغزي نخاعي، رنگ پريدگي و سرگيجه را به دنبال دارد. بنابراين مصرف بيش از حد مكمل‌هاي ويتامين A در كودكان و زنان باردار توصيه نمي‌شود.

وي جگر و ماهي‌هاي پرچرب را از عمده‌ترين منابع غني ويتامين A عنوان كرد و گفت: شير، كره، زرده تخم مرغ و روغن كبد ماهي نيز حاوي ويتامين A هستند. همچنين در سبزي‌ها، كلم، كاهو و هويج داراي ميزان قابل توجهي از پيش سازهاي اين ويتامين هستند.


دكتر عليزاده با بيان اينكه اشكال فعال ويتامين A معمولا در پخت‌هاي معمولي و در برابر حرارت پايدارند و كمتر دچار آسيب مي‌شوند، گفت: چنانچه مواد غذايي حاوي ويتامين A‌ به صورت سرخ كرده مصرف شوند، ميزان قابل توجهي از ويتامين‌ها از بين مي‌روند.

اين متخصص تغذيه با اشاره اين كه خشك كردن ميوه‌ها و سبزيجات حاوي ويتامين A ، در معرض نور آفتاب منجر به از دست رفتن بخش قابل توجهي از اين ويتامين مي‌شود، افزود: اين در حالي است كه ويتامين A معمولا در غذاهاي كنسروي حفظ مي‌شود.

دكتر عليزاده با بيان اين كه مصرف روزانه ويتامين A به شرايط فيزيولوژيكي فرد بستگي دارد، گفت: در افراد بالغ ميزان مصرف ويتامين A حدود 500 واحد در روز است. كودكان نيز روزانه 4000 تا 5000 واحد ويتامين A نياز دارند. بيشترين نياز ويتامين A در مادران شيرده و بين 8000 تا 9000 واحد در روز است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.77289s, 18q